Kašel – jak a kdy jej léčit?

shutterstock_38010103

Kašel je jedna z nejčastějších zdravotních potíží, kterou rodiče malých dětí řeší opakovaně: od podzimu do jara, s nástupem do mateřských školek, škol a kolektivu. Kašel sám o sobě není nemoc, jedná se o vrozený ochranný dýchací reflex, který nám pomáhá zajistit průchodnost dýchacích cest a odstranit z nich cizí částice a hleny. Pokud kašel velmi obtěžuje  v průběhu dne, popřípadě noci, je třeba hledat podpůrná režimová opatření a vhodný lék. Léčba se liší podle charakteru kašle, proto je vždy důležité  vědět, jaký typ kašle léčíme. A to bývá nejčastější otázka personálu v lékárně, když žádáte lék na kašel pro dítě. Ptáme se, jaký druh kašle dítě trápí? V tomto článku se naučíme rozlišovat základní druhy kašle a vše kolem jeho léčby. Aby vás kašel už příště nezaskočil.

Vznik a druhy kašle aneb proč se suchý změní na vlhký?

Nejčastěji kašel vzniká jako důsledek infekce horních cest dýchacích, které bývají u malých dětí převážně virového původu. V případě celkového zhoršování stavu dítěte, je ale třeba myslet také na bakteriální infekci a pak je na místě po konzultaci s lékařem i antibiotická léčba.

Kašel po proběhlé infekci v dýchacích cestách může přetrvávat až 3 týdny léčený i neléčený. Pokud kašel trvá déle, konzultujte také raději s lékařem, který zhodnotí další možné příčiny (alergie, astma, gastroezofageální reflux, psychogenní kašel, atd.).

Kašel může postupně měnit svůj charakter. Zpočátku se objevuje nepříjemné dráždění ke kašli, bez tvorby hlenu. Tento suchý, vysilující, někdy až bolestivý kašel vzniká jako reakce organismu na překrvenou sliznici, zánět a otok v dýchacích cestách. Zde v ukázce si můžete poslechnout, jak takový kašel u dítěte může znít.

Suchý kašel může sám postupně odeznít nebo se může během pár dní změnit na kašel produktivní neboli vlhký, kdy se začíná hromadit v dýchacích cestách hustší hlen. Zde si můžete poslechnout, jak může znít takový vlhký dětský kašel.

Častou příčinou produktivního kašle bývá také tzv. zadní rýma, u které hlen stéká do nosohltanu z nosní sliznice a okolních dutin. Malé děti neumí hlen efektivně vykašlat, hleny polykají a následně mohou zvracet (s tím vzniká riziko dehydratace). Z důvodu hromadění hlenu se dnes zpřísňují doporučení v léčbě produktivního kašle zejména u dětí do dvou let.

V lékárně se tak často setkáváme s rodiči menších dětí, kteří přichází pro radu, co na počínající kašel trvající jeden nebo dva dny. Pokud je kašel ve své počáteční fázi suchý neproduktivní a pokud nijak výrazně neobtěžuje, nebudí dítě v noci, není obvykle třeba léčit. V takovém případě je na místě podpořit  pitný režim, klid, teplo a vyčkat na přirozenou reakci organismu, kdy dojde ke „zvlhnutí“ kašle a tehdy je možné léčit pomocí léků, které pomáhají odkašlávat. O nich bude řeč konkrétněji dále v článku.

Laryngitida štěkavý noční „strašák“

Chraptivý, štěkavý kašel – pozor  laryngitida! Další typ kašle, který nás může zaskočit, když se s ním setkáme poprvé. Obvyklý  je u dětí mezi 1. a 3. rokem. Typické je, že dítě jde spát „zdravé“ a v noci se budí záchvatem laryngitidy, který je velmi nepříjemný, stresující pro dítě i rodiče. Projevuje se štěkavým, vysilujícím kašlem, chrapotem a  problémy s dýcháním. (1)  V dýchacích cestách vzniká otok, který dítě skutečně dusí! Jako první pomoc se doporučuje vystavení chladnému vzduchu, který může zmírnit otok a zlepšit dýchání. Velkým pomocníkem může být chladná noc, kdy otevřené okno a teplejší oblečení nebo deka často vyřeší celou situaci.  V teplých měsících lze inhalovat chladný vzduch třeba z otevřené lednice. Jedná se ale o nebezpečný stav, a pokud se dítěti chladným vzduchem příliš neuleví a dechové obtíže se zhoršují, volejte rychlou záchrannou službu.

Kdy použít léčiva tlumící kašel – ANTITUSIKA?

Podávají se  v případě úporného, vysilujícího, suchého, dráždivého kašle přes den a na zklidnění nočního kašle, který budí a ruší dítě ve spánku. Nicméně tyto léky tlumící suchý kašel je lépe u dětí do 2 let vždy konzultovat s lékařem. I u starších dětí jsou dnes používány s velkou opatrností a je třeba zvážit, zda jsou skutečně potřeba. Často se jedná o již zmiňovanou počáteční fázi kašle, který během pár dní „zvlhne“. V případě horšího záchvatovitého kašle je obvykle na místě návštěva lékaře.

Od 2 měsíců je k dispozici butamirát (např. Sinecod kapky, Stoptussin), od 6 měsíců dropropizin (např. Ditustat) a od 2 let levodropropizin (např. Levopront). Suchý kašel tlumí také dextrometorfan  (např. Robitussin Junior). S výběrem vhodného přípravku pro vaše dítě vám poradí v lékárně.

Kdy použít léčiva ovlivňující  vykašlávání – MUKOAKTIVNÍ LÉČIVA?

Tyto léky se používají  při léčbě produktivního „vlhkého“ kašle, jejich účinek spočívá ve snížení hustoty hlenu, ovlivnění jeho množství, usnadnění vykašlávání a čištění dýchacích cest. Nejsou vhodné na noc, protože podporují vykašlávání a tím nutí ke kašli, který by v noci obtěžoval a budil.

Používání léčiv na podporu odkašlávání u dětí v prvním roce života není vhodné. Důvodem je větší tvorba hlenu, které dítě neumí vykašlat a naopak může dojít ke zhoršení onemocnění horních cest dýchacích. (2) Podobná jsou nejnovější doporučení i pro děti do dvou let.

Léčivé přípravky na vlhký kašel obsahují látky jako ambroxol, bromhexin, N-acetylcystein či guaifenesin (např. Mucosolvan, Bromhexin, ACC sirup, Robutissin expectorans). I v tomto případě je ideální se poradit v lékárně s výběrem nejvhodnějšího přípravku pro vaše dítě.

Šetrná léčba kašle může být pomocí rostlinných léčivých přípravků, které podporují odkašlání, tvorbu hlenu a působí i protizánětlivě a antisepticky. Takové látky jsou v rostlinných extraktech z listů břečťanu popínavého, nebo kombinace extraktu břečťanu popínavého s tymiánem (např. Prospan, Hedelix, Bronchipret). Břečťanový extrakt nelze připravovat v domácích podmínkách, z důvodu jeho jedovatosti. Dále jsou známé léky s obsahem výtažku z jitrocele, mateřídoušky a tymiánu (např. Thymomel) a další bylinné přípravky(např. Biotussil, vhodný až pro děti od 4 let bez astmatu a laryngitid).

Pozor na kombinaci léků na kašel

Současné podávání léků tlumících kašel a léků podporujících odkašlání není vhodné z důvodu jejich opačného účinku a rizika hromadění hlenu.

Někdy řešíme u dítěte denní podporu vykašlávání při vlhkém kašli a na noc je potřeba utišit skutečně obtěžující noční kašel. Pak lze přes den dávkovat léky podporující vykašlávání, poslední dávku dát nejpozději kolem čtvrté hodiny odpoledne a na noc  pak  podat léky tišící kašel.

Specifická je kombinace dvou různých účinných látek butamirátu a guifenesinu (např. Stoptussin). Účinek látky tlumící kašel je doplněn účinkem látky, která usnadňuje vykašlávání a upravuje hustotu hlenu. Mezi pacienty je uvedená kombinace velmi oblíbená, ale u dětí, zejména těch nejmenších, je třeba vždy myslet na obsah látky tlumící kašel, kterou často není vhodné podávat.

Poslední tip je na lék s výtažkem z kořene rostliny pelargonie (např. Kaloba kapky), který lze použít již v počáteční fázi nejen kašle ale nachlazení obecně a to již u dětí od 1 roku. Může zmírnit projevy onemocnění a zkrátit celkovou dobu onemocnění.

Můžeme pomoct i jinak než léky?

Používaná léčiva zmírňují projevy nekomplikovaného kašle u dětí. (3) Efekt těchto léčiv vychází srovnatelný jako u podpůrných opatření typu klidový režim, teplo, dostatek tekutin a velmi dobrou účinnost má i čaj s medem u dětí nad 1 rok, které nemají alergii na med. (4)

Ať je kašel suchý nebo produktivní zajistěte dítěti dostatečný příjem tekutin, které pozitivně ovlivňují hustotu hlenu a usnadní tak jeho vykašlávání. Vzduch v místnosti, kde si dítě hraje nebo spí, by měl být čistý a vlhký. U některých dětí je velmi dobře snášena inhalace solných roztoků (např. Vincentka). Při spánku zejména u zadní rýmy a obtěžujícího vlhkého kašle je výhodou vyvýšit mírně hlavovou část matrace, abychom dítěti usnadnili dýchání.

Upozornění na závěr

Na noc je někdy využíván lék s obsahem účinné látky dimetinden (např. Fenistil kapky) ze skupiny antihistaminik, primárně určený k léčbě alergií. Má sedativní účinek, kterým může tlumit symptom kašle. Není to ale lék k léčbě kašle. Velká opatrnost je třeba také při jeho dávkování u dětí. Je třeba správně vypočítat jednotlivou dávku. Konkrétně u léčivého přípravku Fenistil kapky je  uvedena informace: doporučená denní dávka 2 kapky/kg tělesné hmotnosti/den rozdělených do 3 dávek. V praxi to znamená, že například pro dítě s váhou 15 kg odpovídá celková denní dávka 30 kapkám a  jednotlivá dávka je  pouze 10 kapek. Toto může být matoucí, a proto se nebojte vždy ujistit o vhodnosti léku i dávkování s lékárníkem.

Je dobré vědět, že u malých dětí je častější výskyt nekomplikovaného kašle normální. Mezi prvním a pátým rokem dítěte je běžný výskyt 6 až 8 onemocnění horních cest dýchacích za rok. S postupným vyzráváním imunitního systému se četnost těchto onemocnění snižuje a u školáků se tato tzv. fyziologická nemocnost pohybuje mezi 2 až 4 epizodami za rok. (1)

Je běžné, že i s pomocí léků může trvat léčba kašle déle než týden. Nezapomínejme na dostatek tekutin, odpočinku a vzájemnou blízkost. Zároveň brzký návrat dítěte do kolektivu po nemoci může vést k opakovaným onemocněním. Zpomalme v dnešní uspěchané době, naslouchejme signálům dětí a buďme trpěliví, dejme dítěti čas na rekonvalescenci.

Použitá literatura:

  1. Chmelařová D. Záněty horních cest dýchacích – jak správně edukovat rodiče. Pediatr. praxi. 2016;17(1):37–44.
  2. Kopřiva F. Současné možnosti léčby kašle u dětí Pediatr. praxi. 2017;18(1):12–17.
  3. Simasek M, Blanchino DA. Treatment of the Common Cold. American Family Physician. 2007;75:515–520.
  4. Paul IM, et al. Effect of Honey, Dextromethorphan, and No Treatment on Nocturnal Cough and Sleep Quality for Coughing Children and Their Parents. Arch. Pediatr. Adolesc. Med. 2007;161:1140–1146.
  5. Dindoš J. Kašel, jeho diagnostika a léčba. Interní Med. 2006;2:62–66.
  6. Juřica J. Farmakoterapie kašle ve zkratce. Pediatr. praxi. 2016;17(5):306–311.
  7. Novák I. Léčba nachlazení u dětí. Pediatr. praxi. 2008;9(6):419–421.

 

Autor článku

[user_avatar id=”12″]
RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

1 Comment

  1. Pavlina Novotna

    Výborný článek, opět jsem se přiučila, i když už mám děti ve věku 4 a 6 let.Hlavne užívání sirupu a kombinace obou typů.Dekuji, Novotná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky