Lékárnice-maminky dodržují pacientské desatero

desatero lékárna

V každé lékárně by mělo být samozřejmostí, že jsou v komunikaci zdravotníků s pacienty oboustranně dodržována a respektována určitá psaná i nepsaná pravidla. O některých jistě víte, jiná pro Vás mohou být novinkou. Proto Vám přinášíme pacientské desatero vydané Českou lékárnickou komorou, jehož dodržování je v naší komunikaci s pacienty jednou ze základních zásad. Pro Vás může být inspirací i námětem k zamyšlení nad tím, zda jste si vybrali lékárnu správně.

Na co máte v lékárnách právo?

  1. Na slušné, ohleduplné a příjemné chování personálu, na respektování vašeho handicapu.
  2. Na přiměřené soukromí. Nikdo vás nemůže nutit mluvit o citlivých otázkách za blízké přítomnosti dalších osob.
  3. Znát jméno zdravotníka, který se vám věnuje. Každý lékárník i farmaceutická asistentka musí být označen jmenovkou s pracovním zařazením.
  4. Na vydání či objednání léku dle lékařského předpisu nebo vašeho přání, pokud je to možné.
  5. Na návrh dalšího postupu (náhradní lék, odeslání zpět k lékaři apod.) v případě nedostupnosti vámi či lékařem požadovaného léku (např. v případě ukončení výroby, registrace, výpadku apod.).
  6. Na ověření a doplnění neúplného receptu, je-li to možné (ověření předepsaného medikamentu podle záznamů lékárny, vašeho nálezu či konzultací s lékařem), abyste nemuseli absolvovat další cestu do ordinace a lékárny.
  7. Na automatické poskytnutí základní informace o léku, který kupujete či vyzvedáváte na recept.
  8. Na srozumitelnou a přiměřenou odpověď v případě dotazu na účinek, složení,  užívání, nežádoucí účinky či vzájemné ovlivňování se léků.
  9. Na zhotovení nebo zajištění individuálně připravovaného léku (dle předpisu lékaře), případně informaci, která lékárna toto léčivo připraví.
  10.  Pokud se k vám v lékárně nechovají podle těchto pravidel, vyberte si jinou, což je vaše právo. V žádném případě nejste nuceni respektovat nasměrování do určité lékárny.
RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky