Průjem u dětí

Closeup of cute little 12 months old toddler baby girl child sitting on potty. Kid playing with doll toy. Toilet training concept. Baby learning, development steps.

Akutní průjem patří u dětí k nejčastějším infekčním onemocněním. Každá maminka se s ním dříve, nebo později u svých dětí setká. Na co se připravit? Co mít doma pro případ nouze? Jak reagovat? Jak průjem rozpoznat? Kdy vyhledat lékaře? Na tyhle a další otázky si odpovíme v tomto článku.

Co to průjem vlastně je?

To přece každá maminká ví :). Je to řídká stolice, a to hodněkrát. Často může být doprovázen křečemi v břiše, nebo horečkou.

Jaké druhy průjmu známe?

Průjem může být infekční a neinfekční. Neinfekčními příčinami může být dietní chyba – nevhodně upravená strava, nebo nevhodné množství, nevhodná kombinace jídel (tuk, koření aj.), psychické příčiny (nervozita, strach) a otravy (houbami, aj.) . Patří sem i polékový průjem, zejména po užívání antibiotik.

Infekční průjem je způsoben viry, bakteriemi, plísněmi a parazity. Nejčastěji se jedná o viry a bakterie. U virů mají zastoupení zejména rotavirové infekce, hlavně u dětí do 5 let, na které ale lze dítě očkovat. Očkování je ve trech dávkách a je určeno pro děti ve věku 6 týdnů, až 8 měsíců.

Průjem může mít různu délku trvání. Kromě běžného krátkodobého průjmu se můžeme setkat s průjmem dlouhodobým, neboli chronickým. Chronický průjem má trvání více jak dva týdny a může být projevem závažné nemoci, nebo manifestací nesnášenlivosti na potraviny (např. laktózová intolerance – znamená porušenou schopnost trávit laktózu).

Jak léčit průjem?

Základem léčby každého průjmu je rehydratace (zavodnění a doplnění iontů v organismu), vhodná je i protiprůjmová dieta. K rehydrataci můžeme použít černý čaj, neperlivou minerální vodu bez příchuti, perorální rehydratační roztoky, to vše vždy o pokojové teplotě a po malých dávkách. Často tradované kolové nápoje jsou silně kyselé s vysokým obsahem cukru a kofeínu nejsou vhodné ani pro zdravé děti. V lékárně jsou k dispozici rehydratační roztoky, např. Kulíšek, nebo Enhydrol. Možná je také domácí příprava následujícího roztoku, který je složený z 8 lžiček cukru, 1 lžičky soli, šťávy ze 2 pomerančů nebo grapů a k doplnění do jednoho litru použijeme pouze převařenou vodu. Místo citrusů je možné použít i jableční mošt. Děti by měly vypít 125–250 ml tohoto roztoku během hodiny. U kojených dětí je důležité s kojením pokračovat, před kojením lze dětem do půl roku podat malé množství rýžového odvaru, starším dětem odvar rýžový, nebo mrkvový, pokud mají mrkev již zavedenou. U kojenců na umělém mléce začínáme odvary a pak postupně zařazujeme mléko. U starších kojenců lze podat rohlíky, banány, nastrouhaná jablka, bramborovou či rýžovou kaši a zeleninovou polévku. Je vhodné omezit mléčné produkty. Z léků se doporučují adsorbencia – pohlcují plyny a toxické látky ze zažívacího ústrojí – (Aktivní uhlí – od 3 let, Smecta – od 2 let) – jsou vhodná u průjmů vyvolaných dietní chybou, toxickými látkami uvolněnými působením, nebo rozpadem baktérií, a viry; probiotika (Hylak, Lacidofil, Enterol). Imodium u dětí není doporučováno, jedině pro starší děti od 6 let ve zvláštních případech, jako je cestování a transport nemocného. Protože dětský průjem způsobují většinou viry, není vhodné u dětí podávat střevní dezinficiencia (chemické látky schopné hubit celou řadu bakterií a prvoků ), kterým je i Endiaron. Ten je vhodný pro děti s hmotností od 40kg, pokud máme podezření na průjem bakteriálního původu. U dětí od 12 let je možné podpořit léčbu i bylinnou čajovou směsí Tormentan, menší děti můžu čaj z borůvkových listů, nebo maliníka.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud průjem doprovází neklesající horečka, objeví se krev ve stolici, bolesti hlavy anebo se stav náhle zhorší, je nutné vyhledat lékaře. Velkou komplikací zejména u kojenců, je dehydratace (nedostatek vody v organismu). Kojenci jsou mnohem náchylnější k dehydrataci než dospělí. Dehydratace, kterou spoznáme u miminek podle tmavé moči, u starších dětí absenci pocení, suchou pokožkou a zrýchleným pulsem, může nastat už při 8 stolicích denně a opakovaném zvracení. Vzhledem k tomu, že může dojít k rychlému zhoršení stavu, není vhodné tento stav podcenit a návštěvu lékaře odkládat.

Co s průjmem na dovolené?

Speciální kategorií je průjem cestovatelský, který se objeví do tří dnů v turistické destinaci. Je způsobený bakteriemi nacházejícími se ve vodě kterou vypijeme, nebo si s ní čistíme zuby. Proto je zde vhodné používat vodu balenou. Také je potřeba vyhnout se kostkám ledu v nápojích, které jsou většinou z vody kohoutkové. K léčbe je vhodné použít probiotika, zejména Hylak Forte nebo Enterol – pro děti do tří let je možné vysypat obsah tobolky do malého množství nápoje, pro starší děti je možné použít i prášek pro perorální suspenzi- smíchá se s vodou.

Průjem se často objeví jako následek antibiotické léčby, která způsobí nerovnováhu ve střevní mikroflóře. Proto je vhodné při každém užívání antibiotik užívat také probiotika. Ta je nejlepší pro jejich maximální účinek užívat v polovině intervalu mezi léčbou antibiotiky, tj. pokud dítě bere antibiotiká po osmi hodinách, probiotiká podáme 4 hodiny po dávce antibiotika. Probiotika podáváme nejlépe ještě týden až dva po dobratí antibiotik.

U batolat s sebou nese průjem i další komplikaci, a tou je opruzený zadeček. Je nutné měnit plenku co nejčastěji, zadeček opláchnout vodou, nepoužívat vlhčené ubrousky a opakovaně nanášet ochranný krém.

Průjem je hodně nepříjemný nejenom pro dítě, ale také pro rodiče. Je ale potřeba být na to připravena a dobu trvaní zkrátit jak jen to lze. Pokud si nejste jisté jakou léčbu zvolit, neváhejte se poradit se svým lékařem, anebo lékárníkem.

Zdroje:

Ambrožová H.:Akutní průjmy u dětí, Pediatr. praxi 2015; 16(2): 82–85

Kotolová H.: Zvracení a průjem v dětském věku – jak může pomoci lékárník, Prakt. lékáren. 2016; 12(6): 244–24

Sýkora J.: Problematika akútního průjmu u detí a s tím spojená dehydratace, Pediatr. pro Praxi, 2008; 9(2): 123–124

Souhrn údajů jednotlivých léčivých přípravků http://www.sukl.cz/modules/medication/search.php

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky