Rozdíly mezi léky na předpis, bez předpisu a doplňky stravy

léky na předpis
PharmDr. Josef Vaníček

Pozvání k rozhovoru na téma sortiment v lékárnách přijal PharmDr. Josef Vaníček, který pracuje ve veřejné lékárně v Liberci, je zakládajícím členem občanského sdružení Mladí lékárníci, věnuje se tvorbě doporučených postupů pro konzultační činnost v lékárnách a přípravě seminářů pro lékárníky. Od letošního června je také lékárník – tatínek.

Dobrý den, pane doktore. Pozvaly jsme Vás k rozhovoru, abyste našim čtenářkám popsal základní sortiment v lékárnách. Na úvod Vám tedy položím zdánlivě jednoduchý dotaz. Co všechno lze pořídit v lékárně?

Sortiment lékáren je dnes až podivuhodně široký a je často těžké se v něm zorientovat. Správné pochopení účinku jednotlivých přípravků pořízených v lékárně usnadní jejich zjednodušené rozškatulkování do několika základních kategorií. Těmi jsou léčiva vydávaná na lékařský předpis, volně prodejné léčivé přípravky a poslední hojně zastoupenou skupinou jsou doplňky stravy.

Výborně. Začněme tedy léčivy vydávanými na lékařský předpis, v odborné hantýrce někdy označovanými jako Rx přípravky. O jaké léky se jedná a proč jsou do této skupiny zařazeny?

Do této skupiny patří přípravky registrované Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Registrace přípravku je podmínkou jeho vstupu na trh a zároveň potvrzením jeho složení, bezpečnosti a účinnosti. K tomu, že jsou tyto přípravky v lékárnách vydávány pouze na lékařský předpis existuje celá řada důvodů:

1. jedná se o vysoce účinná léčiva, jejichž výdej musí být omezen na konkrétního pacienta a pacient musí být dostatečně poučen o jejich správném použití tak, aby se předešlo zbytečným nežádoucím účinkům a poškození pacienta

2. jedná se o léčiva podávaná lékařem (injekce) nebo taková, jejichž aplikaci je třeba předem nacvičit

3. i správné užívání některých léčiv může představovat nebezpečí, kvůli kterému je nutné další sledování lékařem nebo konzultace lékárníka

4. některá léčiva jsou ve značném počtu případů užívána nesprávně nebo zneužívána

To jsou také důvody, proč je výdej léčiv na lékařský předpis v lékárnách výhradně v kompetenci vysokoškolsky vzdělaného farmaceuta. Pacient má právo vědět, kým je v lékárně obsluhován, vizitkou dobré lékárny je označený personál.

V lékárně mohou ale pacienti získat léky i bez lékařského předpisu, po konzultaci s odborným personálem. Jsou tyto přípravky účinné, když není k vyzvednutí potřebný recept?

Volně prodejné léčivé přípravky (označované jako OTC přípravky) nejsou kategorií méně účinných nebo neškodných léčiv, naopak jsou to léčiva s prokázaným účinkem, která byla pro dostatek zkušeností, nízkou toxicitu a nízké riziko závažných nežádoucích účinků registrována jako volně prodejná. Volně prodejná léčiva se běžně používají k samoléčbě některých lehčích onemocnění jako jsou rýma, kašel, bolest v krku, nachlazení, bolest, alergie, poranění a popáleniny, průjem, zácpa nebo gynekologické obtíže. Jejich výdej musí být opět doplněn odborným poradenstvím farmaceuta nebo farmaceutické asistentky tak, aby se předešlo případným interakcím s léčivy, která pacient dlouhodobě užívá, nebo aby užívání těchto přípravků nezakrylo varovné příznaky závažnějšího onemocnění, které pacient nerozpozná a nevyhledá tak včas lékaře.

Jejich kvalitu opět garantuje SÚKL. Na rozdíl od léčiv vázaných na lékařský předpis je u této kategorie povolena reklama v médiích a internetový prodej.

Někteří pacienti zaměňují léky z některé z výše jmenovaných skupin za doplňky stravy, mnohdy i pod vlivem reklamy. Jaké jsou rozdíly mezi léky a doplňky stravy?

Přestože jsou doplňky stravy (potravní doplňky) pacienty žádané a tedy i v lékárnách široce zastoupené, mají s Rx a OTC přípravky jen máloco společného. Doplňky stravy přehledně definuje vyhláška č. 225/2008 Sb., jsou to potraviny, které se od běžných potravin odlišují vysokým obsahem vitamínů, minerálních nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem a které byly vyrobeny za účelem doplnění běžné stravy spotřebitele na úroveň příznivě ovlivňující jeho zdravotní stav. Od ostatních přípravků, které jsou k dostání v lékárnách je jednoznačně odlišíme pomocí nápisu „doplněk stravy”, který musí být uveden na obalu. Obvykle jsou upraveny do formy kapslí či tobolek, pastilek, tablet, dražé, sáčků s práškem, ampulek s tekutinou, kapek nebo jiných jednoduchých forem tekutin a prášků určených pro příjem v malých odměřených množstvích. Přestože jsou častým předmětem reklamy, není účinek a obsah látek uvedených výrobcem nikým ověřován. Protože u doplňků stravy není posuzována jejich účinnost, nejsou určené k léčbě ani předcházení nemocí. Použití doplňků stravy i kosmetiky schvaluje Ministerstvo zdravotnictví ČR ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem.

Stejně jako u léčiv vydávaných na lékařský předpis i bez něj by měl pacient v lékárně vyžadovat a dostat všechny informace potřebné ke správnému a bezpečnému použití i v případě doplňků stravy.

Závěrem se tedy přímo nabízí dotaz. Jak vybírat?

Pacienti by se měli aktivněji a ve větší míře zajímat o správné užívání všech přípravků pořizovaných v lékárnách. Ačkoli leckdo vnímá lékárnu jako obyčejný obchod se zbožím, přecejen se jedná o zdravotnické zařízení, a to „zboží“ ovlivňuje to nejcennější, co máme – zdraví. Najděte si lékárnu, kde vám ochotně a správně zodpoví veškeré vaše dotazy.

Na závěr položím i já dvě otázky, které ať si každý zodpoví sám: Je pro mě důležitější několikakorunová sleva nebo dobrá rada a odborná pomoc? Mají v mé lékárně léky úplně na všechno nebo někdy odejdu spokojený s radou i bez útraty?

To je skutečně zajímavý námět k zamyšlení nad tím, jak vybírat lékárnu a přitom ušetřit nejen peněženku, ale především to nejcennější – zdraví.

Děkuji Vám za rozhovor a těším se na další setkání.

Rozhovor s PharmDr. Josefem Vaníčkem vedla Mgr. Michaela Bažantová.

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky