Zácpa u dětí

zácpa
PharmDr. Markéta Šobáňová

Velká část lidí se s ní ve svém životě někdy setkala. Dokáže být velmi nepříjemná a nepěkně nás i naše děti potrápit. Zácpa je u dětí poměrně častým problémem. Jedná se o stav, kdy dochází k prodloužení intervalu mezi vyprazdňováním. Stolice bývá tuhá až kamenná a vyprazdňování je obtížné. Normálně by se dítě starší jednoho roku mělo vyprázdnit alespoň 3x za týden, ale každé dítě je jiné a i intervaly mohou být různé. Obvykle také dochází na konečníku při vyprazdňování tuhé stolice ke vzniku prasklinky, která je značně bolestivá. Zácpu často doprovází bolest při samotném vyprazdňování nebo bolesti bříška.

Zácpa může být způsobená buď poruchou fyziologické (přirozené) funkce vyprazdňování (tzv. funkční zácpa) nebo může být příznakem některého onemocnění. Může být také nežádoucím účinkem některých léčiv.

Většinou se jedná o funkční zácpu

Většina dětí trpí zácpou funkční. Na jejím počátku bývá bolestivé vyprázdnění tuhé stolice. Tu může způsobit prodělané horečnaté onemocnění, změna jídelníčku, denního režimu (bydliště, dovolená, nástup do školky, školy apod.). Nezřídka je příčinou zadržování stolice mimo domov, kdy dítě vyžaduje k vyprázdnění domácí prostředí. Po bolestivém vyprázdnění se dítě bojí dalšího a vůlí další stolici oddaluje, ta se hromadí v konečníku, je tuhá a problém se prohlubuje. Někdy dochází ke špinění spodního prádla řídkou stolicí a rodiče se mohou domnívat, že jde o průjem, přitom ale řídká stolice obtéká tuhou zátku, aby se dostala ven z přeplněného konečníku.

Léčba zácpy trvá i několik měsíců, protože se dítě během tohoto období musí zbavit strachu z bolestivého vyprazdňování.

Prvním nezbytným krokem je odstranění tuhé stolice. Nejvhodnější je použití laktulózy, která zvyšuje vylučování vody a elektrolytů do střeva. Tím podporuje nejen střevní pohyby, ale navíc změkčuje stolici. Pokud toto řešení nezabere, může lékař provést klyzma (výplach konečníku) nebo manuálně stolici odstranit.

Následuje udržovací léčba, která zahrnuje režimová opatření, úpravu jídelníčku, popř. použití léčiv zajišťujících měkkou stolici. V této fázi by mělo být dodrženo pravidelné vyprazdňování alespoň 1x denně, nejlépe ve stejnou dobu, beze spěchu. Vhodné je zaznamenávat vyprazdňování do kalendáře a tím dítě motivovat. Ideální je pokusit se o vyprázdnění ráno, 15-30 minut po snídani, a to i v případě, že dítě nemá potřebu. Má-li dítě potřebu na stolici, neoddalovat vyprázdnění a vždy mu vyhovět.

Základem je dostatek pohybu, tekutin a vlákniny

Neméně důležitý je dostatek pohybu během dne, který podporuje pohyby střev.

Při úpravě stravy je důležitý zvýšený příjem tekutin a vlákniny. Na vlákninu je bohaté ovoce, včetně sušeného, zelenina, celozrnné pečivo, müsli aj. Celozrnné pečivo by se mělo do jídelníčku dětí mladších 10 let zařadit jen krátkodobě, po dobu obtíží. Vhodné je zařazení sorbitolu – je součástí např. jablečného, meruňkového nebo broskvového džusu. Nevhodné jsou banány a borůvky. Vhodné je také zařazení probiotických bakterií (kysané mléčné výrobky – kefír, jogurty obohacené o bifidobakterie) a prebiotik (oligosacharidy – např. inulin). Důležité je naopak omezení bílého pečiva, sladkostí, čokolády, černého čaje, limonád a dalších přeslazených nápojů. Vhodné je i častější podávání brambor, naopak méně vhodné jsou těstoviny a rýže.

Doporučená opatření je nutné dodržovat po celou dobu léčby.

Objeví-li se zácpa u kojence, je vždy na místě pokusit se o úpravu konzistence stolice pomocí stravy. Vhodné jsou například ovocné příkrmy a šťávy obsahující švestky, použít se dá i odvar z ovesných vloček. Omezeno by mělo být podávání banánů. Vždy je důležitý dostatečný příjem tekutin. Při podávání ovocných šťáv jako součást pitného režimu je nutné jejich ředění minimálně 1:1 převařenou kojeneckou vodou. V případě, že k úpravě nedojde, měl by stav dítěte posoudit lékař!

Pro děti je vhodná laktulóza

Z léčiv a potravních doplňků Vám můžeme v prvé řadě doporučit laktulózu, která slouží jak k odstranění tuhé stolice v rámci první fáze léčby, tak k dalšímu udržování její měkké konzistence. Dlouhodobé podávání laktulózy je účinné a bezpečné. Projímavý účinek se nedostavuje okamžitě, ale se zpožděním 1-2 dnů. Její užívání u kojenců a malých dětí by měl doporučit lékař, který zhodnotí, zda u dítěte nejde o závažnější onemocnění. Ke změkčení stolice lze použít také tekutý parafín. Ten se ovšem u dětí od 2 do 6 let podává pouze formou klyzmatu kvůli riziku vdechnutí při polykání.

K podpoře vyprazdňovacího reflexu lze u dětí starších 10 let použít glycerinové čípky. Jejich podávání by mělo být pouze krátkodobé, maximálně 1 týden. Užívání kontaktních projímadel (bisakodyl, pikosulfát, list nebo plod senny) dětmi není vhodné, některá lze u dětí starších 4 let použít, ale nikoli jako lék první volby a pouze k odstranění tuhé stolice. Vždy je vhodnější nejprve zvolit laktulózu.

Jako doplněk terapie lze použít i doplňky stravy určené pro léčbu zácpy u dětí. Ty obsahují nejčastěji rozpustnou vlákninu, probiotické bakterie a prebiotika nebo ovocné šťávy s mírně projímavým účinkem, např. ze švestek nebo fíků. Probiotické bakterie lze podávat i samostatně a to jak u zácpy tak u průjmu. Psyllium (osemení Jitrocele vejčitého), oblíbený potravní doplněk při léčbě zácpy dospělých, nelze u dětí mladších 6 let podávat. U dětí starších je nutné vždy myslet na nutnost dodržování pitného režimu po celou dobu užívání psyllia (alespoň 2 litry tekutin denně) a nutnost dostatečného zapití při podání. Při dlouhodobém užívání je zvýšené riziko sníženého vstřebávání minerálních látek.

Přetrvávají-li potíže delší dobu, je důležité navštívit lékaře, aby vyloučil jiné onemocnění a v případě závažnějšího průběhu funkční zácpy vedl její léčbu. Při dlouhodobém neřešení problému může dojít k takovému narušení, že obnova fyziologické funkce vyprazdňování je velmi obtížná.

PharmDr. Markéta Šobáňová

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky