Bílkovina v moči v těhotenství

Poradna maminky Bílkovina v moči v těhotenství

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Autor
  Příspěvky
 • #775

  Dobrý den,

  jsem v 28. týdnu těhotenství a v rámci preventivní kontroly mi byly v moči objeveny bílé krvinky a bakterie, mám přijít znovu k dalšímu rozboru s tím, že mi budou případně předepsány antibiotika. Před rokem jsem prodělala zánět ledvin, v současné době ale problémy jako časté močení, řezání, pálení nemám. Močení je spíš méně časté, v noci někdy vůbec a to mám potom moč tmavší. Pít se snažím dost. Před dvěma měsíci jsem měla v moči stejný nález a po opakovaném rozboru bylo vše v pořádku. Může to signalizovat i jinou nemoc než infekci močových cest? Nevím co si o tom myslet, představa, že budu muset brát antibiotika mě děsí.

  Děkuji za odpověď.

  #776

  Dobrý den,

  bílkovina v moči u těhotných žen může být z několika příčin, tak jako bakterie. Některé jsou velmi jednoduché a neznamenají pro Vaše zdraví žádné riziko, jiné naopak závažné být mohou.
  V “nejjednodušším” případě se může jednat pouze o vnější znečištění moči, ke kterému může dojít při nedokonalém odběru moči. Proto je vhodné při odběru odebírat tzv. střední moč, nejlépe okamžitě po umytí, do sterilní zkumavky (která se dá zakoupit v lékárně).
  Bakterie a bílkoviny v moči mohou znamenat také bakteriální infekci – pokud se tato diagnóza potvrdí, je NUTNÉ ji přeléčit antibiotiky. NEBOJTE SE, Váš lékař ví, která antibiotika jsou pro Vás i Vaše miminko v těhotenství bezpečná. Pro jistotu se můžete na bezpečnost antibiotika, které Vám předepíše lékař, zeptat i Vašeho lékárníka. Naopak by pro Vás a Vaše miminko bylo nebezpečné takovou infekci nepřeléčit (viz rozhovor s Mgr. Karlem Vašutem, odbormíkem na léky v těhotenství, zde na webu.
  Další příčinou především bílkovin v moči u těhotných může být preeklampsie, velmi závažný stav, při kterém musí být budoucí maminka pečlivě monitorována. U preeklampsie jsou navíc typické další příznaky jako vysoký krevní tlak, velké přírustky hmotnosti. Naopak bakterie v moči mezi příznaky preeklampsie nepatři.

  S největší pravděpodobností půjde ve Vašem případě o jednu z prvních dvou možností. Druhý rozbor je správný krok. Pokud se opět v moči objeví jak bílkoviny tak bakterie, jsou antibiotika na místě a nebojte se jich.

  Přeji Vám klidný zbytek těhotenství.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Fórum ‚maminky‚ nepřijímá nové témata ani odpovědi.