léky před otěhotněním

Poradna léky obecně léky před otěhotněním

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 příspěvků - 1. až 6. (celkem z 6)
 • Autor
  Příspěvky
 • #901

  Dobrý den,

  kvůli plánovanému otěhotnění bych se ráda zeptala, za jak dlouho se z těla vyloučí léky a bylinky tak, aby neohrozily plod:
  Controloc, černé uhlí, Livinorm (ostropestřec) a Clarkia (směs pelyňku, hřebíčku a ořešáku amerického).
  Další léky (Isoprinosin, Vermox, Mycomax) jsem užívala naposledy cca před měsícem, takže předpokládám, že tam už nic nehrozí.
  Moc děkuji za odpověď.
  Klára

  #902

  Dobrý den,
  většiny léků se tělo dokáže zbavit nejpozději do 24 hodin. Samozřejmě jsou i výjimky, které dokáží v těle působit i týden nebo déle. Vaše léky ale mezi takové nepatří. Pantoprazol, který je obsažen v Controlocu, i sylimarin obsažený v Livinormu tedy (pro jistotu) vysaďte 2-3 dny před početím. Živočišné uhlí je lék velmi bezpečný, který můžete užívat během celého těhotenství i případně při kojení. V tomto případě totiž lék vůbec neopouští zažívací ústrojí.
  Pozor ale na bylinky. Pelyněk obsahuje účinnou látku thujon, která má neurotoxické účinky – není vůbec vhodný! A ani ořešák nebo hřebíček v těhotenství nejsou doporučovány. Raději přípravek Clarkia vynechejte (jako v případě výše zmíněných léků by mělo stačit 2-3 dny před očekáváným početím).
  Jako lékárnice Vám naopak doporučuji před početím užívat kyselinu listovou, vitamín E a DHA kyseliny. A pokračovat v nich klidně i po početí celý první trimestr.
  Pokud budete chtít nebo muset užívat v tomto období nějaké léky, je pro zdraví Vaše i Vašeho budoucího děťátka vhodné tuto informaci vždy lékárníkovi sdělit. Při výběru doporučuji dávat přednost lékům před doplňky stravy.

  Přeji Vám, ať se vše zdaří k Vaší spokojenosti.
  Mgr. Michaela Bažantová.

  #903

  Dobrý den,

  moc děkuji za odpověď. Vitamíny už užívám ve formě multivitamínu (centrum materna), nebo je vhodnější brát jednotlivé vitamíny zvlášť?
  Děkuji.
  Klára

  #904

  Vitamíny pro těhotné, které užíváte, by v podstatě měly stačit – kyselinu listovou i vitamín E obsahují. I když tento doplněk stravy je určen především pro těhotné v 2. a 3. trimestru a pro kojící matky – jeho složení je upraveno především s ohledem na nároky těla těhotné ženy, ve které plod intenzivně roste, nebo na nároky plně kojících žen. Navíc řada žen trpí v 1. trimestru nevolností a dělá jim problémy udržet v žaludku tyto poměrně velké a těžké tablety. Pokud tedy ještě těhotná nejste, můžete užívat přípravky s nižším obsahem vápníku a vitamínů řady B, které obsahují především zmiňovanou kyselinu listovou a vitamín E, popř. železo. Neopomíjejte, prosím, DHA kyseliny, které jsou důležité pro správný vývoj nervové soustavy plodu – a ta se začíná vyvíjet 14-20 dní po početí, tedy v době, kdy v podstatě málokterá žena ví, že je těhotná.

  Přeji krásný večer.

  #905

  Dobrý den,
  děkuji za vyčerpávající odpověď.
  Krásný den. Klára

  #906

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, za jak dlouho se z těla vyloučí “Spirulina+chlorella”.
  Děkuji. Gabi

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 příspěvků - 1. až 6. (celkem z 6)
 • Fórum ‚léky obecně‚ nepřijímá nové témata ani odpovědi.