léky – těhotenství

Poradna ostatní dotazy léky – těhotenství

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 příspěvky - 1. až 4. (celkem z 4)
  • Autor
    Příspěvky
  • #889

    Dobrý den,

    pokoušíme se otěhotnět. V současné době se léčím Polygynaxem a zevně Macmirorem, a dál čípky i mastí Faktu.
    Prosím o radu, kdy je možné se po ukončení léčby opět snažit (kdy účinné látky budou vyloučené z těla)? 
    Děkuji. Markéta

    #890

    Dobrý den,

    Macmiror a Polygynax jsou určeny k lokální terapii (česky řečeno místní léčba) a nemusíte se obávat dramatického prostupu obsažených léčivých látek a jejich dlouhodobého přetrvávaní
    v organismu. Krátce po ukončení léčby můžete ve svém plánu pokračovat. Je dobré se zamyslet nad výsledkem terapie, zda-li přeléčení zánětu bylo úspěšné a oba s partnerem začínáte pokus o malého potomka zdrávi. Vyhnete se tak případnému riziku dále Vás léčit hned v prvních týdnech těhotenství, kdy je plod vůči cizorodým látkám nejcitlivější.
    Lék Faktu je možné krátkodobě používat během těhotenství (nikoli však pravidelně), jedná se opět o místní léčbu, takže se v tomto případě nemusíte obávat a dodržovat dlouhé časové odstupy od poslední aplikace. Opět podotýkám, že pokud je Váš stav (hemoroidy, trhliny, zákrok?) neuspokojivý a vyžaduje nějakou razantnější léčbu, zkonzultujte problém s lékařem a snažte se jej vyřešit před otěhotněním. Během těhotenství bych doporučila jako vhodnější např. aplikaci přípravku Preparation H, který je určený i pro těhotné ženy. Většinou mívají těhotné ženy potíže se zácpou, je dobré preventivně znát tuto informaci a vhodně se stravovat, přijímat dostatek tekutin a dopřát si i pohyb, např. pravidelně chodit na vycházky, pokud to stav dovoluje. Určitě se Vám celé těhotenství bude věnovat Váš gynekolog a případný režim pomůže upravit podle Vaší konkrétní situace.

    Hodně zdaru, zdravím
    Jana Šolínová

    #891

    Dobrý den,

    lékařka mně doporučila užívání přírodního antidepresiva Saframylu. V příbalovém letáku je uvedeno, že o užívání v těhotenství je potřeba se poradit s lékařem. Vzhledem k tomu, že se snažím otěhotnět a nemám momentálně možnost zkonzultovat užívání s gynekoložkou, prosím o Vás o radu, zda je možné Saframyl užívat na začátku těhotenství. Případně doporučení jiných léků (antidepresiva jsme zatím kvůli plánování těhotenství odložili).

    Děkuji. Markéta

    #892

    Dobrý den Markéto,

    obecně lze konstatovat, že deprese je závažný zdravotní problém, který je nutné v těhotenství řešit individuálně a důkladně se každé konkrétní budoucí mamince věnovat. Neléčená deprese určitě představuje riziko pro ženu i pro miminko. Pokud jste již někdy zažila epizodu deprese, je třeba, aby se lékaři, kteří o Vás budou pečovat, ať praktický lékař či gynekolog event.další specialisté, s Vámi domluvili na konkrétním postupu již před otěhotněním. Pokud je to možné, jsou preferovány psychoterapeutické postupy, tzn. terapie bez léků. Určitě je vhodné, aby žena, která chce otěhotnět, byla v období tzv. remise onemocnění, tj.klidová fáze nemoci, bezpříznaková. Také aby cítila příjemné zázemí a oporu svého okolí. Pokud je nutné nasadit léky, mělo by jít o látky, které jsou dostatečně prozkoumány a existuje dostatek údajů o jejich bezpečném užívání v těhotenství. Výběr léčiva se odvíjí od předchozího zdravotního stavu, předchozích zkušeností s jednotlivými léčivy u konkrétního pacienta, stupně závažnosti deprese ..atd. S přírodními preparáty je potřeba zacházet opatrně. Užívání Saframylu bych osobně v těhotenství nedoporučila vzhledem k nedostatku údajů o jeho bezpečnosti v těhotenství.

    Přeji hodně zdaru,
    s pozdravem Jana Šolínová

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 příspěvky - 1. až 4. (celkem z 4)
  • Fórum ‚ostatní dotazy‚ nepřijímá nové témata ani odpovědi.