Pitný režim a nejen děti

Poradna diskuze k článkům Pitný režim a nejen děti

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Autor
  Příspěvky
 • #878

  Krásný večer,
  hlavním tématem článku je nedostatečné pití, já bych se chtěla zeptat, jesli je možné pít i moc..? Z tabuličky lze vyčíst nejmenší vhodné množství, existuje nějaké největší? Čemu by případná přemíra zalívání mohla škodit (ledvinám..)?

  Děkuji
  m*

  #879

  Dobrý den,
  děkujeme za krásný dotaz, na který není odpověď lehká. Samozřejmě při stanovování maximální dávky tekutin musíme brát v úvahu věk a zdravotní stav
  – jinou potřebu má mladá zdravá žena a jinou potřebu starší nemocný muž, jinou dvouleté dítě. Držme se tedy toho, že optimum pro zdravého dospělého člověka je 2,5 litru vody.
  Také záleží na tom, jaké nápoje pijeme – vodu, minerálky, sladké nápoje, pivo, víno aj. Máte pravdu, že přemíra např. minerálek může vést k
  přetěžování ledvin. Zvýšený příjem sladkých nápojů zase může znamenat zátěž pro metabolismus organismu – i s ohledem na to, že tím zvyšujeme kalorický příjem. Navíc sladké nápoje většinou žízeň nezaženou, naopak ji znovu vyvolávají. Kyselé ovocné šťávy a koncentrované džusy zase mohou dráždit žaludek. A některé dokonce nepříznivě ovlivňují účinek některých léků.
  Zvýšený příjem tekutin je na místě vždy, když je také zvýšený výdej – např. při průjmech, při zvracení, při zvýšeném pocení, zvýšené fyzické námaze, při pobytu v teplém prostředí aj.
  Zdá se Vám, že někdo z Vašeho okolí má příliš velký příjem tekutin? Zkuste nahradit nápoje obyčejnou pitnou vodou – ta je pro člověka nejpřirozenějším zdrojem.
  Pokud je příjem tekutin za normálních podmínek (tj. bez pobytu v teplém prostředí, fyzické námahy aj.) opravdu nápadně velmi vysoký, potom by se mohlo jednat o jednu ze závažných diagnóz (např. cukrovka, žíznivka) nebo o psychogenní pití. Velmi nebezpečné je pití opravdu velkého objemu tekutin v krátkém časovém intervalu, které může ohrozit i život.
  Pokud byste chtěla řešit konkrétní případ, je potřeba více informací – doporučuji Vám podrobnější konzultaci s Vaším lékařem nebo pediatrem.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 příspěvky - 1. až 2. (celkem z 2)
 • Fórum ‚diskuze k článkům‚ nepřijímá nové témata ani odpovědi.