Dobrý den,
děkujeme za krásný dotaz, na který není odpověď lehká. Samozřejmě při stanovování maximální dávky tekutin musíme brát v úvahu věk a zdravotní stav
– jinou potřebu má mladá zdravá žena a jinou potřebu starší nemocný muž, jinou dvouleté dítě. Držme se tedy toho, že optimum pro zdravého dospělého člověka je 2,5 litru vody.
Také záleží na tom, jaké nápoje pijeme – vodu, minerálky, sladké nápoje, pivo, víno aj. Máte pravdu, že přemíra např. minerálek může vést k
přetěžování ledvin. Zvýšený příjem sladkých nápojů zase může znamenat zátěž pro metabolismus organismu – i s ohledem na to, že tím zvyšujeme kalorický příjem. Navíc sladké nápoje většinou žízeň nezaženou, naopak ji znovu vyvolávají. Kyselé ovocné šťávy a koncentrované džusy zase mohou dráždit žaludek. A některé dokonce nepříznivě ovlivňují účinek některých léků.
Zvýšený příjem tekutin je na místě vždy, když je také zvýšený výdej – např. při průjmech, při zvracení, při zvýšeném pocení, zvýšené fyzické námaze, při pobytu v teplém prostředí aj.
Zdá se Vám, že někdo z Vašeho okolí má příliš velký příjem tekutin? Zkuste nahradit nápoje obyčejnou pitnou vodou – ta je pro člověka nejpřirozenějším zdrojem.
Pokud je příjem tekutin za normálních podmínek (tj. bez pobytu v teplém prostředí, fyzické námahy aj.) opravdu nápadně velmi vysoký, potom by se mohlo jednat o jednu ze závažných diagnóz (např. cukrovka, žíznivka) nebo o psychogenní pití. Velmi nebezpečné je pití opravdu velkého objemu tekutin v krátkém časovém intervalu, které může ohrozit i život.
Pokud byste chtěla řešit konkrétní případ, je potřeba více informací – doporučuji Vám podrobnější konzultaci s Vaším lékařem nebo pediatrem.