vigantol

Poradna kojenci a batolata vigantol

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 příspěvků - 1. až 6. (celkem z 6)
 • Autor
  Příspěvky
 • #813

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na přípravek vigantol, který je běžně předepisován dětem jako doplněk vitamínu D. Určitě je vit D moc prospěšný, ale můj dotaz je spíše na to, zda lze přípravek vigantol na našem trhu něčím nahradit. Nemám v tento přípravek důvěru. Dítě má 14m. Děkuji za odpověď.

  #814

  Dobrý den, také by mne zajímala odpověď na dotaz paní Veroniky ohledně Vigantolu. Je ještě poradna vůbec v provozu? Děkuji.

  #817

  Dobrý den paní Veroniko,
  poradna v provozu je, pokud nebylo odpovězeno, omlouváme se, ale jako všude se mohla vyskytnout nějaká chybka, dotazy jsou nám přeposílány. Přesněji nedokážu vysvětlit.
  Vigantol je registrovaný lék a je doporučován dětem již od 2. týdne. Plošně je podáván do 1 roku jako prevence křivice a dále podle individuálního zdravotního stavu a potřeby konkrétního dítěte. Je prokázáno, že v našich podmínkách je příjem vitamínu D přirozenou cestou u dětí právě do 1 roku nedostačující.
  Doporučení bude zcela jistě i součástí doporučených postupů pro pediatry. Informaci naleznete též v příbalovém letáku léku a SPC (souhrn údajů o přípravku, součástí registračního řízení léku, dostupný na webu SÚKLu).
  Spíš by mne zajímalo, proč u Vás podávání Vigantolu vyvolalo tak velké obavy?

  Přeji příjemný zbytek neděle
  Jana Šolínová

  #818

  Dobrý den, paní Jano,
  děkuji Vám za odpověď.
  Podávání Vigantolu ve mně nevyvolalo žádné obavy. Reagovala jsem na dotaz paní Veroniky P., která se ptala, zda lze Vigantol něčím nahradit. Nevím, z jakého důvodu se paní Veronika P. Vigantolu obává. Já jsem se chtěla spíše zeptat na jinou variantu doplnění vitamínu D u malých dětí. Malému jsou 2 roky a Vigantol už tedy nebere. Ráda bych mu koupila nějaký přípravek na stejném principu, ale bez předpisu.
  Velice Vám děkuji a přeji příjemný den,
  Veronika B.

  #819

  Dobrý den, paní Veroniko, děkuji za reakci, rozumím.
  Užívání vitamínu D je předmětem zkoumání odborníků v celé Evropě. Otázka nemá momentálně, alespoň pro mne, jednoznačné univerzální řešení. České guidelines doporučují užívání do jednoho roku věku, maximálně během zimy v průběhu druhého roku věku dítěte nebo při onemocnění spojeném s nedostatkem vitamínu D, což posoudí ošetřující lékař(-i). V létě by při osvitu kůže sluncem (vhodné načasování pak neohrožuje kůži spálením či dalšími problémy) měla být tvorba v těle dostatečná. Jiné evropské země doporučují například podávání až do tří či čtyř let dítěte, např. Holandsko. Dostatek vitamínu D je spojen s konzumací ryb, mořských plodů. Také dostatečná konzumace mléka je spojena s dobrými efekty na hladiny vitaminu D. Pokud byste chtěla podávat vitamin D preventivně dvouletému dítěti, určitě je součástí multivitamínových sirupů či kapek, pro takto malé dítě není vhodná forma tablet z důvodu rizika vdechnutí. Přichází v úvahu po domluvě s pediatrem a případném zhodnocení vaší konkrétní zdravotní situace i možnost lékaře požádat o vystavení receptu na Vigantol kapky s plnou úhradou pacienta (lékař uvede “Hradí nemocný” a Vy si vyžádaný lék zaplatíte).Zároveň se v literatuře doporučuje zajistit dostatečný přísun kalcia a dodržovat dávky vitamínu D, protože zde existuje možnost předávkování.

  Zdravím
  J.Šolínová

  #820

  Dobrý večer,
  ještě i já doplním pár poznatků a rad. V české populaci je velmi malá spotřeba ryb v porovnání s ostatním Evropskými zeměmi. Ryby jsou cenným zdrojem vitamínu D, a to především v zimních měsících – tedy v období, kdy je málo slunečního záření, díky kterému si je tělo schopno tvořit vitamín D samo. Pokud chcete dítěti poskytnout dostatek vitamínu D, můžete volit stravu bohatou na ryby – ryby spíše “mastné” jako je losos nebo tuňák. Velký obsah vitamínu D je i v tresčích játrech. Ryby i tresčí játra se dají upravit na mnoho způsobů a jsou velmi zdravým druhem masa. Ideální je zvyknout Vaše dítě na tento druh stravy co nejdříve, v době, kdy ještě nemá “zakolejené” chutě, tedy nyní.
  Pokud byste s tímto způsobem doplňování vitamínu D nebyla v souladu, je možná varianta Jany, tj. Vigantol na předpis od lékaře, i kdybyste si jej měla platit sama.
  Další variantou jsou doplňky stravy – kapky s obsahem vitamínu D, které jsou volně prodejné a jsou vhodné i pro kojence. Jejich cena je ale několikanásobně vyšší než cena Vigantolu.

  A ještě poslední rada: vitamín D v kapkách dávkujte na sousto dostatečně mastného jídla, nikoli na lžičku (na té ulpí téměř polovina kapky a Vy byste tak snížila přísun vitamínu D do těla Vašeho dítěte).

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 příspěvků - 1. až 6. (celkem z 6)
 • Fórum ‚kojenci a batolata‚ nepřijímá nové témata ani odpovědi.