Poradna › kojenci a batolata › Alergie na kravské mléko › Odpověď na: Alergie na kravské mléko
Děkujeme za dotaz. V tomto případě bych jako nejspolehlivější zdroj informací doporučila Vašeho pediatra, alergologa, eventuelně dietní sestru. Jedná se o problematiku vyžadující opravdu individuální přístup, kde nelze dělat nějaká obecná doporučení.
Taktika obvykle spočívá prvotně ve vyloučení bílkoviny kravského mléka (BKM) ze stravy, tedy dodržování nemléčné diety, důsledné řešení takové diety je obtížné, musíte znát složení potravin, mléko se vyskytuje i tam, kde by ho člověk neočekával. Neocate by Vašemu dítěti mělo zajistit přísun potřebných aminokyselin a vápníku. Po nějaké době se obvykle zkouší pomalu zavádět možné alergeny do diety a sleduje se, jak na ně dítě reaguje ( např. 1 lžička jogurtu, pak 2…..) Alergie na BKM velmi často souvisí s dětským věkem a stav se může postupně upravit. Uvádí se: “Ve věku kolem 3 let potravinové alergie většinou spontánně vyhasínají, takže do dospělosti přetrvává jen kolem 20% všech prokázaných potravinových alergií dětského věku.” (citace, zdroj Klinická dietologie, Prof.MUDr.Svačina, 2008)
Ale opravdu záleží na zdravotním stavu konkrétního dítěte, přidružených potížích a stavu imunitního systému a postupovat je třeba naprosto individuálně.