PharmDr. Hana Boleslavová

Vytvořené odpovědi

Prohlížíte 8 příspěvků - 1 z 8 (celkem z 8)
 • Autor
  Příspěvky
 • odpověď na: Antikoncepce pri kojeni #805

  Dobrý den,
  myslím si, že pokud to váš zdravotní stav dovoluje a gynekolog neshledal žádnou kontraindikaci – lék Azalia Vám předepsal a Vy ho dobře snášíte, můžete ho bez obav užívat. Pokud by se v průběhu užívání vyskytly nežádoucí účinky, gynekologa informujte a podle závažnosti nežádoucího účinku po dohodě s ním užívání léku přerušte.
  S pozdravem
  Hana Boleslavová

  odpověď na: Vaginální mykózy #803

  Dobrý den,
  doporučila bych používání přípravku Candivac konzultovat s gynekologem a důkladně zvážit přínosy a možná rizika. Zastávám názor, užívat v těhotenství pouze nejnutnější léky a potravní doplňky v potřebném dávkování. Pokud se rozhodnete Candivac užívat, začala bych na Vašem místě až v druhém trimestru.
  Opatrujte se, s pozdravem
  Hana Boleslavová

  odpověď na: Křečové žíly v těhotenství #786

  Dobrý den,
  myslím,že by bylo vhodné se nejdříve zkusit obejít bez farmakoterapie. Používejte kompresní punčochy, ve volném čase zkuste nohy polohovat (tzn. vsedě či vleže je dávejte do polohy nahoru), pro úlevu v horkých dnech můžete používat chladivé gely nebo spreje (např. Venoruton gel). Pokud toto Vaše obtíže zmírní neuspokojivě, zvažte s Vaším ošetřujícím lékařem použití léčivých přípravků s obsahem flavonoidů, ty působí protizánětlivě, proti edémově, tonizují žilní stěnu (např. Detralex – na recept, Ascorutin – volně prodejný). Anavenol nevolte.
  Pohodový a bezproblémový zbytek těhotenství
  S pozdravem
  Hana Boleslavová

  odpověď na: Průjem #855

  Dobrý den Veroniko,
  je to již několik dní, co jste napsala svůj dotaz na tyto stránky, snad můj názor nebude úplně zbytečný.
  Myslím si, že do výsledků vyšetření krevních testů by vaše dcera měla dodržovat bezlepkovou dietu, pokud ještě kojíte, pokračujte v kojení, pokud používáte kojenecká mléka, můžete vyzkoušet hypoalergenní – označená HA, popř. bezlaktózové mléko – např. Nutrilon Low lactose.
  V případě průjmu můžete 2-3 dny podávat přípravek Enterol 1-2 tobolky denně (dají se vysypat do nápoje či jídla), dále nasadit probiotika (existují sáčky nebo vysypatelné tobolky pro kojence). Pro doplnění rehydratace je možné zakoupit přípravek Hipp ORS 200, na lahvičce je uvedeno dávkování na kg hmotnosti dítěte podle stupně závažnosti průjmu, připravek neobsahuje lepek. Je jen dobře, že vaše dcerka hodně pije.
  Osypání mohou být třeba také potničky, otírala bych je lehce žínkou namočenou ve (převařené) vodě, popř. lehce nažela kalciovou mastí, Bepanthenem nebo Excipialem hydro nebo lipolotio. Pokud máte doma Fenistil kapky (jsou jen na recept), můžete v případě svědění vyzkoušet 3x denně 10 kapek nebo alespoň na noc. Těžko se radí, když vyrážku nemám možnost vidět.
  Přeji Vám, abyste úspěšně problém zvládly a aby obtíže byly jen přechodné – výsledky na celiakii negativní.
  S pozdravem
  Hana Boleslavová

  odpověď na: Vitaminy pri kojeni #896

  Dobrý den,
  v každé lékárně si běžně můžete vybrat z několika vitamínových přípravků určených přímo pro období těhotenství a kojení, v různých velikostech balení. V rámci možností dbejte na vyváženou stravu – hlavně dostatečný přísun vápníku (doporučuje se minimálně 1000mg denně, ale někdy i 1500-2000mg, toto množství však většinou z běžné stravy nepokryjete, doporučuji tedy ještě doplnit přípravkem obsahujícím vápník a popř. i vitamin D, který využití vápníku podporuje), pitný režim a odpočinek.
  Ať se Vám i miminku daří.
  S pozdravem
  Hana Boleslavová

  odpověď na: Clexane a KOJENÍ #917

  Dobrý den Lindo,
  myslím si, že lékař – lékařka, který Vám Clexane indikoval, musel vědět, proč tak činí. Důvodem mohla být kontraindikace Warfarinu, interakce Warfarinu s jinými léky, které užíváte, potenciální sensibilizace k účinné látce apod.
  Je pravdou, že Clexane se v době kojení pro nedostatek informací nedoporučuje nebo se doporučí kojení přerušit. Ve svém dotazu se nezmiňujete, zda kojíte, či nikoli. Warfarin se do mateřského mléka nevstřebává, proto je jeho podání možné.
  Rozhodně se musíte zeptat svého ošetřujícího lékaře a nenechte se odbýt, z jakého důvodu užíváte Clexane, proč se tak rozhodnul a také proč nemáte v této době žádné kontroly krevního srážení popř. krevního obrazu.
  Asi jste čekala rozhodnější odpověď, ta však není v mých možnostech a já také doufám, že jsem Vás neznepokojila. Věřím, že Vám byl Clexane indikovaný po pečlivém zvážení vašeho zdravotního stavu, na základě dostatečných informací a zkušeností, která já nemám a ani nemohu mít.
  Rozhodně Clexane bez předchozí konzulatace s lékařem samovolně nevysazujte!
  Přeji Vám pohodovou a radostnou mateřskou…
  S pozdravem
  Hana Boleslavová

  odpověď na: Svědění a škrábání hlavičky #861

  Dobrý den,
  osobně bych nejprve zkusila změnit přípravek – šampon, kterým dcerce myjete vlásky. Doporučila bych zakoupit jej v lékárně, např. přípravek firmy Bioderma z dětské řady – ABC Derm Moussant, jedná se o jemný sprchový gel na citlivou dětskou pokožku a dětské vlásky. Nebo můžete vyzkoušet přípravky dětské řady firmy Sebamed. Samozřejmostí je důkladné opláchnutí vodou. Myslím si také, že dcerka má přes den okolo sebe spoustu podnětů, pro které na svědění hlavičky zapomíná, ale v klidu si je potom uvědomí a škrábe se.
  S pozdravem
  Hana Boleslavová

  odpověď na: Ovulacni testy #887

  Dobrý den,
  ovulace nastává 24 – 48 hodin po pozitivním výsledku testu. Životnost spermie se udává 24 – 48 hodin. Z toho plyne i nejvyšší pravděpodobnost k otěhotnění v tomto časovém intervalu.
  Ovulace může být nepravidelná u důvodů různých okolností, emocí, stresu a dalších faktorů v životě. Nelze předpokládat, že nastane vždy ve stejnou dobu ani při pravidelném menstruačním cyklu. Proto se musí ovulační test provádět každý menstruační cyklus znovu.
  Přeji Vám hodně štěstí.
  S pozdravem
  Hana Boleslavová

Prohlížíte 8 příspěvků - 1 z 8 (celkem z 8)