Vytvořené odpovědi
-
AutorPříspěvky
-
Dobrý den, pití kávy v době kojení se obecně nedoporučuje. Kofein přechází do mateřského mléka, jeho biologický poločas je 3-7 hodin (to znamená, že se jeho množství v těle matky za tuto dobu sníží na polovinu). Tělo kojence, a hlavně nedonošených dětí, se však s kofeinem vypořádává hůř. Kofein se u dítěte může kumulovat a tím se zvyšuje jeho dávka. Dítě je pak podrážděné a má potíže se spánkem. Přesto se můžete běžně setkat s názorem, že 1-2 kávy za den během kojení nevadí. Pokud se nespokojíte s kávou bez kofeinu, doporučovala bych Vám vyzkoušet nejprve 1 kávu za týden, abyste se vyhla riziku kumulace u syna, a dál se zařídit podle jeho reakce, maximálně však do 2 káv za den. Každý jsme trochu jiný a na každou otázku nemusí existovat jednoznačná odpověď. Ještě bych pro jistotu připomněla, že kofein obsahuje také čaj, “cola” a některé volně prodejné léky.
Dobrý den,
příčin takto náhlé změny stavu může být při tomto onemocnění celá řada, a proto v první řadě doporučuji konzultaci a případně vyšetření u ošetřujícího lékaře, který má nejlepší přehled a informace o zdravotním stavu Vašeho tatínka. Bez znalosti dalších užívaných léků není ani jednoduché doporučit nějaký další přípravek, aby nakonec nezpůsobil více škody než užitku. Samozřejmě se na mě můžete dle výsledků konzultace s ošetřujícím lékařem kdykoli obrátit.Dobrý den,
přestože jste uvedla velmi důležité informace ohledně možné příčiny vzniku
vyrážky u Vašeho syna, je Váš syn ještě příliš malý na to, abych Vám mohla
doporučit samoléčbu. Volně prodejné přípravky jsou navíc určené až pro větší
děti. Příčin může být opravdu mnoho, proto bude lepší podstoupit vyšetření u
Vašeho pediatra nebo dermatologa. Důležité také je, jestli vyrážka svědí,
jestli to jsou puchýřky s tekutinou – na ty byste mohla použít zinkovou mast
ev. zinkovou pastu nebo tekutý pudr s taninem. Jestli je kůže naopak suchá,
pak nezkazíte nic promazáním (olivový olej, ung. leniens, Vámi osvědčená
dětská kosmetika). V každém případě bych ale na Vašem místě neváhala zajít v
nejbližší době k lékaři.Dobrý den,
platnost receptu je dána §14 vyhlášky “o předepisování” (54/2008 Sb.) a je následující:a) 5 dnů – recept na antibiotika
b) 14 dnů – recept na ostatní léčiva (tedy většina receptů)
c) 1 den po dnu vystavení – recepty z pohotovosti
d) 6 měsíců – tzv. opakovací receptDoba platnosti se počítá včetně dne předepsání. Předepisující lékař může platnost receptu změnit. Například u opakovacího receptu to může být až na 1 rok.
O beta-karotenu jsem nepsala záměrně. Jeho účinek ve smyslu prevence proti spálení nebo prevence sluneční alergie totiž nebyl dosud prokázán, přestože je to silný antioxidant. Osobně bych, a u dětí především, zůstala maximálně u mrkvového salátu, protože ten v létě určitě aspoň osvěží.
-
AutorPříspěvky