Co by měla obsahovat Vaše Lékárnička na dovolenou

lékárnička léto starší
Mgr. Michaela Bažantová

Pro klidný a hladký průběh dovolené byste měli být patřičně vybaveni cestovní lékárničkou. Její vybavení je potřeba přizpůsobit nejen délce a místu pobytu, ale také počtu a věku osob, se kterými se na dovolenou chystáte. Cílem článku není reklama na konkrétní přípravky, proto se bude věnovat jednotlivým účinným látkám, konkrétní přípravek pak můžete vybrat přímo „na tělo“ v lékárně i s doporučením přesného dávkování.

Nezbytnou součástí lékárničky jsou léky, které pravidelně užíváte. Bez nich se skutečně neobejdete. Zpravidla se jedná o léky vázané na lékařský předpis, proto by bylo jejich shánění velmi náročné i v České republice, natož pak v zahraničí, kde jsou velmi často vedeny pod jinými názvy. Pokud nevíte, jakou účinnou látku lék obsahuje, pak máte velmi malou šanci potřebný přípravek sehnat. Vybavení těmito léky je tedy prvořadé. Hned na druhém místě jsou léky k řešení akutních obtíží v místě pobytu.

I ty patří do základního vybavení lékárničky a neměli bychom na ně zapomenout. Patří mezi ně léky snižující zvýšenou teplotu a potlačující bolestivost. Nejčastěji obsahují jako účinnou látku paracetamol a ibuprofen, u dospělých lze použít diclofenak a naproxen. Vyrábějí se většinou v různých lékových formách a jsou dostupné ve formě tablet (i šumivých), sirupů i čípků. Pro malé děti zvolte na letní cestování spíše sirup než čípky, které by se Vám mohly vlivem vysokých teplot znehodnotit.

Velmi často se zejména v letních měsících mohou vyskytnout různé alergie. Nemusí se jednat pouze o reakce na alergeny ve formě pylů, často se setkáváme s alergií na potraviny, bodnutí hmyzem nebo žahnutí medůzy. Alergické reakce můžeme léčit celkově a lokálně. K celkovému podání se nejčastěji používají přípravky s cetirizinem a loratadinem, lokálně pak různé chladivé gely a přípravky a antihistaminikem dimetindenem. Pokud je reakce nepřiměřeně rychlá, postižený má dýchací obtíže, či se jedná o jinak viditelně neadekvátní reakci, neváhejte ani chvilku a volejte záchrannou službu.

Vlastní cestu na dovolenou nám mohou znepříjemnit i kinetózy, nevolnosti z cestování. Pokud jimi Vy nebo Vaše děti trpíte, doporučujeme přibalit i nějaký přípravek k řešení těchto obtíží. K dispozici je celá škála přípravků, od klasických přes bylinné až po homeopatické.

Velmi časté jsou při dovolených potíže se zažíváním, průjmy jsou dokonce nejčastější zdravotní komplikací na cestách. Nejšetrnějším řešením je prevence – užívání probiotik. Jejich výhodou možnost podávání i velmi malým dětem. Pokud Vás však průjem přece jenom zastihne, pak je další volbou živočišné uhlí, které musí být podáno v dostatečném časovém odstupu od ostatních léků, u dětí podobně působící diosmektit. I přes případné podání dalších přípravků, jako jsou eubiotika a střevní desinficiencia potlačující patogeny, zůstává základem léčby, zejména při déletrvajícím průjmu nebo v exotických oblastech, kompenzace ztráty tekutin – rehydratace. Ta musí být tím poctivější, čím je Vaše dítko mladší. V lékárnách jsou k dispozici i prášky pro přípravu rehydratačních roztoků se správným poměrem jednotlivých složek. V definovaných případech lze pro léčbu průjmů dětí nad 6 let a dospělých použít i přípravky s obsahem loperamidu. O jejich použití je vhodné se předem v lékárně dobře poradit.

Vlivem slunce, větru, písku nebo chlorované vody se někdy můžete setkat se záněty očí, nebo jejich podrážděním. Vhodným přípravkem jsou speciální oční přípravky s obsahem septonexu ve formě kapek a masti. Někdy stačí jen podrážděné oči zvlhčit umělými slzami, kterých je na trhu celá řada. Na drobná poranění nezapomeňte náplasti, nejlépe voděodolné a desinfekční přípravek. U něj je v podstatě jedno, zda na bázi septonexu, jodu, peroxidu či jiné. Limitujícími faktory jejich použití mohou být zejména v případě jodových přípravků alergie, onemocnění štítné žlázy, těhotenství a kojení.

Pokud jste Vy nebo Vaše děti náchylní na nachlazení (např. vlivem klimatizace), jsou vhodným doplňkem cestovní lékárničky také nosní kapky nebo cucavé pastilky na bolest v krku. V obou případech, stejně jako v mnoha jiných, může opět těhotenství a kojení limitovat užívání. Proto je nezbytné, abyste nás v lékárně o těhotenství a kojení vždy informovali(y).

Na spáleniny a popáleniny, i od sluníčka, si na dovolenou přibalte přípravek s dexpanthenolem, nejlépe v podobě pěny nebo gelu, které mají navíc chladivý účinek. Pro regeneraci pokožky po slunění a koupání jsou vhodná pleťová mléka. Někdy se mohou při větším rozsahu popálenin vyskytnout i zvýšené teploty, na které lze použít např. paracetamol. Prevencí popálenin je ale používání kvalitních opalovacích prostředků s vhodným UV filtrem (bližší informace zde).

Speciálně pro ženy: vlivem změny prostředí, častějšího koupání, dlouhodobějšího pobytu ve vlhkých plavkách vznikají u náchylnějších z nás vaginální mykotické infekce. Pro léčbu lze použít přípravky s clotrimazolem či ekonazolem ve formě vaginálních čípků a krémů. Pokud na tento typ infekcí trpíte opakovaně, je vhodné začít s režimovými opatřeními, např. nezůstávat zbytečně dlouho v mokrých plavkách a převlékat se včas do suchých nebo užívat probiotika.

A rada nakonec? Prevence je vždy lepší a kupodivu i lacinější než léčba. Někdy ale přece jen léky potřebné jsou. A také pomoc. Proto Vám doporučuji nezapomenout do svého mobilního telefonu uložit číslo Vašeho pediatra a po příjezdu na místo dovolené zjistit, kde má ordinaci nejbližší lékař a kde je nejbližší nemocnice. Léky si ponechte v originální krabičce s příbalovým letákem, který se Vám může hodit, navíc je na něm i název účinné látky, léková forma a síla. Na základě těchto údajů byste měli vhodný přípravek v případě potřeby koupit i v zahraničí.

Přeji Vám příjemnou a klidnou dovolenou.

Mgr. Michaela Bažantová

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *