Nespavost u dětí-mýty a dotazy

Nespavost u dětí – mýty a dotazy 

V poslední části série článků o nespavosti si zodpovíme nejčastější dotazy na dané téma. Na závěr si řekneme ještě něco málo o dudlíku. 

Dítě od kamarádky už spí celou noc, ale moje se každou chvíli budí, jsem špatný rodič? 

Nejste. Každé dítě je jiné a každému vyhovuje něco jiného. Navíc spánek dětí se v prvních letech života vyvíjí a za měsíc může být zase všechno jinak. Pokuste se dítěti co nejvíce optimalizovat podmínky a prostředí pro spánek.  

Jak poznám, že je miminko unavené? 

To, že dítě pláče je známka toho, že už je hodně přetažené. Je ale vždy lepší hledat prvotní známky únavy, mezi které často patří tření očí, tahání se za uši, zarudlá víčka a obočí, nepřítomný pohled do jednoho místa a přivírání očí. 

Máma mi řekla, že mám dát miminku kaši na noc, že bude pak lépe spát. Je to pravda? 

Dávat dítěti kaši na noc je rada, kterou rodiče slýchají často. Je založena na teorii, že se dítě v noci budí převážně hladem. Jak ale víme, hlad je pouze jednou z mnoha příčin, proč se dítě v noci budí. Pokud dáme dítěti kaši na noc, ke zlepšení spánku dojít může, ale také nemusí. Dokonce to může spánek ještě více zhoršit. Kaše je těžká a citlivější děti po ní může bolet bříško. Pokud přesto chcete kaši na noc vyzkoušet, doporučuje se ji dát až po zavedení příkrmů. Rozhodně nedáváme kaši dětem mladším čtyř měsíců. Takto malé děti nemají ještě dostatečně vyvinuté zažívání a kaši by mohly špatně trávit. 

Bylo mi řečeno, že moje dítě nespí, protože nemá režim. Jak souvisí režim se spánkem dítěte a bude pak se striktně daným režimem dítě lépe spát? 

Režim určitě přispívá k lepšímu spánku dítěte. Pokud dítě usíná pokaždé v jinou dobu, může mít problém usnout nebo se v noci častěji budí. Děti vyžadují jistou pravidelnost a řád, u většiny dětí není však nutné jej dodržovat přesně na minutu. Pokud se dítě v noci často budí, je vhodné se zamyslet nad tím, jestli není vhodné mu upravit jak denní, tak noční režim. Nicméně i s dobře nastaveným režimem se dítě může budit. Nemusí to být jedinou příčinou. 

Našla jsem doma přírodní tabletky na spaní, mohu je dát miminku? 

Rozhodně miminku žádné tablety na spaní nedávejte! A to ani pokud se jedná o tablety na “přírodní” bázi, spánek mu nevylepšíte a dítě můžete vážně zdravotně ohrozit.  

Jak je to s tzv.  hnízdečkem? 

Hnízdečko na spánek použít můžete, ale i zde musíte dodržet určitá pravidla. Hnízdečko by mělo být z kvalitních prodyšných materiálu, mělo by mít vlastní matraci.  Miminko v hnízdečku by mělo být vždy pod přímým dozorem, pokud se nachází mimo postýlku. 

“Nenos pořád to dítě v náručí, akorát ho rozmazlíš a pak to bude chtít vždycky!” 

Nošením dítě nerozmazlíte, pokud dítě vyžaduje, abyste mu byli nablízku, tak tu pro něj jednoduše buďte. Naopak to, že mu budete odpírat kontakt a necháte ho samotné plakat přispěje k podráždění dítěte či rozvinutí traumatu, což povede k horšímu spánku. 

Co je to spánkový rituál a jak musí být dlouhý? 

Spánkový rituál je sled činností, který vykonáváte každý den, než dítě uložíte ke spánku. Může to být cokoli, koupání, kojení, masáž, čtení atd. Mělo by se jednat spíše o uklidňující činnosti. Spánkový rituál nemusí být dlouhý, stačí třeba 2-3 tyto činnosti. Měl by být ale každý den stejný. Dítě se díky němu naladí na spánek, uklidní se a bude lépe usínat. 

Okolí mi radí, že mám nechat dítě vyplakat, že bude pak lépe spát, je to pravda? 

Metoda vyplakání byla kdysi hodně využívaná, dnes se už ale ví, že na dítě má spíše negativní dopady. Důvodů, proč dítě nemůže usnout a pláče, je celá řada. To, že ho rodič nevyslyší a nepřijde, tyto důvody nevyřeší. Dítě se sice po čase unaví a usne, ale rozhodně neusíná klidným a spokojeným spánkem. Naopak se může v noci budit o to častěji. Pokuste se této metodě vyhnout.  

Prý kdysi děti spaly dobře a v dnešní době spí hůř, je to pravda? 

Starší generace občas tvrdí, že děti kdysi spaly lépe než dnes. Funguje zde jakási selektivní paměť, lidský mozek si více pamatuje ty pozitivní zážitky a ty negativní vytěsní. Takže leckterá babička si zkrátka už nepamatuje, kolikrát za noc vstávala ke svému dítěti ona. Další věc je, že kdysi se hojně využívala metoda vyplakání. Je zde, ale jedna příčina, která dnešním dětem může spánek komplikovat více než tomu bylo kdysi. Touto příčinou je modré světlo. Jak již bylo v článku zmíněno, modré světlo má negativní dopady na spánek nejen dětí ale i dospělých. Děti jsou mu vystaveny mnohem více, než tomu bylo kdysi. Proto na tvrzení, že děti v minulosti spaly lépe může být také kousek pravdy. 

Moje dítě se kojí několikrát za noc, bude spát lépe, když přestanu kojit? 

Může i nemusí. Bohužel i děti na umělé výživě vstávají v noci. To, že přestanete kojit Vám pravděpodobně nezaručí, že dítě bude spát lépe. Na druhou stranu jsou případy, kdy dítě po odstavení vstávalo v noci méně často, týká se to ale zejména dětí, které jsou starší více než jeden rok.  

A kdy teda dítě začne spát celou noc? 

Na tuto otázku Vám asi nikdo nedokáže odpovědět. Každé dítě je jiné. Jsou děti, které spí celou noc hned po návratu z porodnice, jsou ale také děti, které se v noci budí i ve třech letech. Přiznejme si, že i celá řada dospělých se v noci vzbudí, není na tom nic neobvyklého. 

Mám dát dítě spát do vlastního pokoje? Bude spát pak lépe? 

Pokud dítě nemá ve Vaší ložnici klid na spánek (například jeden z rodičů zde pracuje dlouho do noci nebo chrápe) a díky hluku se často budí, je lepší ho přesunout do vlastního pokoje. Bude pro Vás ale složitější k němu v noci docházet do jiné místnosti. Ideální je, aby dítě do jednoho roku spalo v místnosti s Vámi, protože můžete lépe reagovat na jeho potřeby a možná rizika (např. dušení). Pokud je Vaše ložnice pro spánek miminka vhodná, záleží jen pak na Vás a Vašem dítěti, kdy jej přesunete do vlastního pokoje.  

Dítě spalo hezky a najednou se zase budí, co se změnilo? 

Důvodů může být hned několik, může v tom nést vinu psychomotorický vývoj, růst zoubků, mohla mu nesednout nějaká potravina nebo mělo přes den hodně vjemů, které najednou nedokáže zpracovat. Spánek dětí se hodně mění.  

Jak je to s dudlíkem? 

Potřeba dítěte sát je vrozená. I v děloze matky si miminko strká prsty (pěstičky) do úst a saje. Jakmile se narodí, hledá stejné uspokojení. Sání je reflex nezbytný k přežití. Dítě nesaje jenom z pocitu hladu. Sáním (cucáním) se uklidňuje, navozuje si příjemné pocity a snižuje ty nepříjemné. Podáním dudlíku (šidítka) pomůžeme dítěti snížit jeho neklid nebo projevy bolesti a probuzenému dítěti pomůžeme znovu usnout. Povíme si, jaké má dudlík výhody a nevýhody v souvislosti se spánkem. Záleží pak na každém rodiči, jestli se pro něj rozhodne či ne. 

Výhody: 

– snížení rizika SIDS 

– vede k sebeuklidnění dítěte 

– mírnění bolesti při bolestivých procedurách 

– dítě si nebude cucat prsty 

– dítě lépe zvládne usínání a odloučení od maminky 

– při probuzení, dudlík pomůže znovu usnout 

 

Nevýhody: 

– dítě si na dudlík lehce navykne a nechce se ho vzdát. 

– když mu dudlík v noci vypadne z pusinky, začne plakat a chce ho zase zpátky. 

– nebude ho lákat dávat si do úst jiné předměty, aby je prozkoumalo. 

– pokud zanedbáte pravidelnou péči o dudlík, bude dudlík nehygienický 

– pokud dudlík dítě vyžaduje pokaždé, když pláče, nemusíte správně určit důvod pláče. 

– negativně ovlivňuje kojení (zhoršuje techniku sání) 

– negativně ovlivňuje vývoj zubů 

– může mít špatný vliv na vývoj řeči, pokud má dítě dudlík i přes den 

– maskování hladu 

  

Jestli se pro dudlík rozhodnete či ne, záleží jen na Vás. Pokud tak učiníte, je vhodné dodržet některá pravidla: 

– pokud dítě dudlík odmítá, nenuťte mu jej 

– vyberte vhodný dudlík, jak velikostí, tvarem tak materiálem 

– dudlík pravidelně čistěte a dezinfikujte 

– do roku a půl je vhodné dudlík odbourat 

– nenabízejte dudlík miminku, když má hlad 

Závěr 

Problém nespavosti je rozsáhlé téma a je toho dost, co by se dalo ještě zmínit. Tyto články jsou pouze jakýmsi základem toho, co by rodiče měli vědět. Kolem spánku probíhá rozsáhlý výzkum a ani v dnešní době ještě stále nevíme, proč mají některé děti se spánkem větší problém než jiné. Pokud budete mít jakýkoli dotaz, určitě se s ním na svého lékárníka obraťte. Kromě rady Vám jistě poskytne i útěchu, že v tom nejste sami.  

Zdroje:
Fendrychová J. (2016).Podat dítěti dudlík či nepodat? Pediatr. Praxi. 17(6): 387-389 

Křivohlavá R. (2015). Používání šidítka z pohledu laktační poradkyně.  Pediatr. praxi. 16(6): 423-426 

 

 

 Lékárnice maminka- PharmDr. Lucie Sikorová

 

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *