Odpověď na: vigantol

Poradna kojenci a batolata vigantol Odpověď na: vigantol

#820

Dobrý večer,
ještě i já doplním pár poznatků a rad. V české populaci je velmi malá spotřeba ryb v porovnání s ostatním Evropskými zeměmi. Ryby jsou cenným zdrojem vitamínu D, a to především v zimních měsících – tedy v období, kdy je málo slunečního záření, díky kterému si je tělo schopno tvořit vitamín D samo. Pokud chcete dítěti poskytnout dostatek vitamínu D, můžete volit stravu bohatou na ryby – ryby spíše “mastné” jako je losos nebo tuňák. Velký obsah vitamínu D je i v tresčích játrech. Ryby i tresčí játra se dají upravit na mnoho způsobů a jsou velmi zdravým druhem masa. Ideální je zvyknout Vaše dítě na tento druh stravy co nejdříve, v době, kdy ještě nemá “zakolejené” chutě, tedy nyní.
Pokud byste s tímto způsobem doplňování vitamínu D nebyla v souladu, je možná varianta Jany, tj. Vigantol na předpis od lékaře, i kdybyste si jej měla platit sama.
Další variantou jsou doplňky stravy – kapky s obsahem vitamínu D, které jsou volně prodejné a jsou vhodné i pro kojence. Jejich cena je ale několikanásobně vyšší než cena Vigantolu.

A ještě poslední rada: vitamín D v kapkách dávkujte na sousto dostatečně mastného jídla, nikoli na lžičku (na té ulpí téměř polovina kapky a Vy byste tak snížila přísun vitamínu D do těla Vašeho dítěte).