Odpověď na: léky před otěhotněním

Poradna léky obecně léky před otěhotněním Odpověď na: léky před otěhotněním

#902

Dobrý den,
většiny léků se tělo dokáže zbavit nejpozději do 24 hodin. Samozřejmě jsou i výjimky, které dokáží v těle působit i týden nebo déle. Vaše léky ale mezi takové nepatří. Pantoprazol, který je obsažen v Controlocu, i sylimarin obsažený v Livinormu tedy (pro jistotu) vysaďte 2-3 dny před početím. Živočišné uhlí je lék velmi bezpečný, který můžete užívat během celého těhotenství i případně při kojení. V tomto případě totiž lék vůbec neopouští zažívací ústrojí.
Pozor ale na bylinky. Pelyněk obsahuje účinnou látku thujon, která má neurotoxické účinky – není vůbec vhodný! A ani ořešák nebo hřebíček v těhotenství nejsou doporučovány. Raději přípravek Clarkia vynechejte (jako v případě výše zmíněných léků by mělo stačit 2-3 dny před očekáváným početím).
Jako lékárnice Vám naopak doporučuji před početím užívat kyselinu listovou, vitamín E a DHA kyseliny. A pokračovat v nich klidně i po početí celý první trimestr.
Pokud budete chtít nebo muset užívat v tomto období nějaké léky, je pro zdraví Vaše i Vašeho budoucího děťátka vhodné tuto informaci vždy lékárníkovi sdělit. Při výběru doporučuji dávat přednost lékům před doplňky stravy.

Přeji Vám, ať se vše zdaří k Vaší spokojenosti.
Mgr. Michaela Bažantová.