Lékárnice maminka Růžena si pro vás připravila zodpovězení nejčastějších dotazů a vysvětlila nejčastější mýty na naše téma:
Afty způsobuje nedostatek béčka
Při výskytu aft u dětí se často zmiňují nutriční vlivy, zahrnující nedostatek vitaminů ze skupiny B (nejčastěji se mluví o vitaminu B12, kyselině listové, ale i B1, B2 nebo B6) nebo nedostatek železa. Avšak nejedná se o jedinou příčinu jejich vzniku. Důvodem může být i poranění sliznice úst během jídla nebo čištění zubů, potravinová alergie nebo genetická predispozice. Roli hraje také míra stresu či hormonální dysbalance. Výskyt aft je také spojen s některými systémovými chorobami, jako je například Behcetův syndrom nebo při zánětlivém onemocnění střev.
Afty vyléčí jedině genciána
Genciánová violeť má slabé antimykotické a antiseptické vlastnosti. Na sliznice je možné její užití ve formě roztoku o koncentraci 0,5%, u kojenců 0,1-0,3% ale pouze na malé plochy. Při aplikaci na větší plochy hrozí nebezpečí slizniční nekrózy. Nevýhodou je i fialové zabarvení, které může ztěžovat průběžné hodnocení stavu sliznice a procesu hojení. V minulosti se často používala i pro léčbu orální kandidózy, avšak dnes už máme k dispozici i jiná léčiva a genciánová violeť začíná být považována za obsolentní. Nevýhodou je i samotná forma roztoku, která na sliznici nevydrží moc dlouho a musí se častěji opakovat, z aplikačního hlediska vhodnější alternativu představují gely nebo pasty, u kterých je expozice delší a také se méně šíří do okolí. Z účinných látek tyto gely nejčastěji obsahují dezinfekční složky, lokální anestetika a látky podporující hojení. Některé dokáží dobře přilnout ke sliznici a vytvořit tak ochranný film.
Můj syn má v puse afty, určitě je to kvůli inhalaci kortikoidů. Raději s inhalací skončíme
Při dlouhodobé inhalaci kortikoidů může docházet k výskytu nežádoucích účinků, zahrnujících spíše např. orální kandidózu (tzv. moučnivku) nebo gingivitidu (zánět dásní) či sucho v ústech. Důležité je těmto lokálním nežádoucím účinkům předcházet nácvikem správné techniky inhalace a důkladným vypláchnutím dutiny ústní po inhalaci.
Afty ani opary nejsou nic závažného a zmizí samy
U jedinců s dobrým stavem imunity, kteří dalšími onemocněním, se opravdu nemusí jednat o závažné onemocnění. Vždy však s sebou přináší výrazný diskomfort, který je na místě řešit vhodnými lokálními přípravky pro zmírnění bolesti a urychlení hojení. Děti hůře tolerují bolest, a tak mohou tyto stavy vést k vážnějším problémům v důsledku odmítání jídla a pití.
Důležité je dodržovat základní hygienická pravidla, zabránit zanesení sekundární infekce. Pokud se jedná o větší výskyt nebo pokud je doprovázen celkovými příznaky, nebojte se stav konzultovat s lékařem. Stejně tak u častějších recidiv nebo kontinuálním problému, kdy je vhodné zvážit ovlivnitelné faktory jako např. nutriční vlivy.
První zub se objeví v šesti měsících
Prořezání prvního zubu většinou opravdu nastává okolo šestého měsíce, ale doba prořezání zubu může být variabilní, vliv mají genetické a nutriční faktory nebo i celková onemocnění dítěte. Často můžeme najít přesný měsíc, kdy se který konkrétní zub má objevit. Ale vždy se jedná o průměrný údaj a odchylky mohou být velmi výrazné. Ve výjimečných případech se mohou zuby objevit naopak již během prvního měsíce života nebo dokonce už při narození (tzv. neonatalní a natální zuby).
Se zaváděním příkrmů by se mělo počkat, dokud dítěti nenaroste první zub
Pro zavádění příkrmů je stěžejní spíše vývojová zralost dítěte – schopnost udržet hlavičku ve stabilní poloze nebo koordinace ruka-oko-ústa apod.
Moje dítě si neustále něco strká do pusy, určitě mu brzo porostou zuby
Děti ve věku, ve kterém se prořezávají první zoubky, často zkoumají okolní svět právě ústy. Také trénují koordinaci ruka-oko-ústa. Nemusí se tedy vždy jednat o signál, že zuby začínají růst, ale také může. V tom případě se doporučuje zvolit vhodná kousátka, která je možné i nachladit a dítěti tak mohou ulevit od bolesti. Zároveň je dobré myslet na další možné příčiny potíží v dutině ústní, ať už se jedno o afty nebo další infekty způsobené herpes viry a pusinku dítěti prohlédnout.
Růst zubů vždy doprovází horečky
Růst zubů mohou doprovázet různé potíže, mezi niž se řadí i zvýšení tělesné teploty. Většinou bývá spíše mírné (nárůst o 0,6° C) a nejedná se o skutečnou horečku (více než 38° C). Není to však pravidlem a ke zvýšení teploty nemusí dojít.
Můj syn má průjem a začínají se mu prořezávat zuby, může to souviset?
Průjem se často připisuje právě prořezávání zubů. Avšak příčina může být i infekční a bez dalších vyšetření se původ těžce dohledává. Bez ohledu na důvod je potřeba dítě sledovat, zajistit dostatek tekutin.
Kamarádky vypráví, jak jejich dítě během růstu zubů nespalo, bylo neklidné nebo mělo rýmu. Moc jim to nevěřím, já nic nepozorovala a zuby byly najednou venku
Poruchy spánku, rýma a nachlazení, ztráta chuti k jídlu. I tyto příznaky se přisuzují prořezávání dočasných zubů. Jako nejčastější se pak uvádí bolest dásní, slinění a celková podrážděnost. Růst zubů jako původ těchto obtíží zůstává stále kontroverzní. Ať už proto, že se nemusí vyskytovat u každého dítěte, nebo i z toho důvodu, že období růstu prvních zoubků představuje zároveň období velkých změn ve vývoji dítěte. Některé z uvedených příznaků pak mohou mít i jinou příčinu, například infekci horních cest dýchacích. Důležité tedy je tyto příznaky nepodcenit a „nesvádět“ je pouze na zuby, sledovat jejich vývoj a nezanedbat případnou léčbu.
Zdroje:
Pediatr. praxi. 2022;23(1):42-48 [Prakt. Lékáren. 2022; 18(1): 21-26]
Inhalační technika a správné použití inhalátorů při léčbě asthma bronchiale a chronické obstrukční plicní nemoci I. – inhalátory s tekutou lékovou formou – specifika dětského věku
PharmDr. Veronika Bárková1, PharmDr. Bc. Dana Mazánková, Ph.D., PharmDr. Karel Vašut, Ph.D.
Pediatr. praxi. 2015;16(3):168-171
Nové možnosti léčby orální kandidózy u dětí pomocí magistraliter připravovaných léčiv
PharmDr.Zbyněk Sklenář, Ph.D., MBA, MUDr.Vladimír Ščigel, Ph.D., MBA, MVDr.Mgr.Kateřina Horáčková
Pediatr. praxi. 2010;11(4):232-235
Riziková léčiva v pediatrické dermatologické magistraliter receptuře a jejich vhodné alternativy
PharmDr. Zbyněk Sklenář, Ph.D.
Pediatr. praxi. 2022;23(3):181-184
Recidivující afty u dětí
doc. MUDr. Romana Koberová, CSc., doc. MUDr. Vladimíra Radochová, Ph.D., doc. MUDr. Vlasta Merglová, CSc
Pediatr. praxi 2018; 19(3): 146-150
Recidivující aftózní stomatitida u dětí
doc. MUDr. Pavel Poleník, Csc.
Pediatr. praxi. 2014;15(1):57
Recidivující afty a jejich léčba v dětském věku
doc.MUDr.Romana Ivančaková, CSc.
Pediatr. praxi. 2013;14(5):340
Herpes labialis a jeho léčba v dětském věku
doc.MUDr.Romana Ivančaková
Pediatr. praxi. 2011;12(5):320-324 [Prakt. lékáren. 2011; 7(4): 182-186]
Zásady hygieny chrupu u dětí
doc.MUDr.Vlasta Merglová, Csc.
Pediatr. praxi. 2020;21(6):400-404
Vývoj a erupce dočasné dentice
MUDr. Přemysl Krejčí, Ph.D.
Pediatrics. 2016, roč. 137, č. 3.
Signs and Symptoms of Primary Tooth Eruption: A Meta-analysis.
MASSIGNAN, Carla; CARDOSO, Mariane; PORPORATTI, André Luís; AYDINOZ, Secil; CANTO, Graziela De Luca et al.
International Journal of Paediatric Dentistry 2002; 12: 215–218
The trouble with teething – misdiagnosis and misuse of a topical medicament
P. H. R. WILSON, C. MASON
Doporučení Pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro výživu dětí pro zavádění komplementární výživy u kojenců
Pediatr. pro Praxi, 2004; 1: 20-21
Problematika natálních a neonatálních zubů
MUDr. Romana Ivančaková CSc, Ana Lucía Seminario DDS MDS
Autorka: PharmDr. Růžena Melicharová