Poradna › kojenci a batolata › Příkrmy
- Toto téma obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Mgr. Tereza Čámská a poslední změna proběhla před 5 roky a 3 měsíci.
-
AutorPříspěvky
-
26. 7. 2015 v 20:35 #856
Rada bych se zeptala na zavadeni prikrmu u dosud plne kojeneho 6mesicniho miminka. Zacali jsme 3 dny po sobe mrkvi, nyni jsem vecer pridala kasi s obsahem lepku (na radu detske lekarky), jelikoz syn se v noci velmi casto budi. Na spani kase nepomohla a rano mel nazelenalou prujmovitou stolici, po mrkvi mel pouze oranzovou, spise mekci. Chtela bych vedet, jak pokracovat s prikrmy, kdy po jednodruhovych zaradit masozeleninove a kdy zacit davat ovoce ke svacine – jiz nyni nebo pozdeji? K tomu samozrejme pokracujeme s kojenim, ale prave v noci je to problem, syn se vzbudi i 5krat a neusne jinak, nez po nakojeni, coz je jiz opravdu neunosne. Co s tim?
Velice dekuji.26. 7. 2015 v 20:35 #857Dobrý den,
mému synovi bude rok, příkrmy jsme zaváděli také v jeho půl roce kolem vánoc, tak to je pro mě stále čerstvé. 🙂 Správně jste začala mrkví, ta se zpravidla zavádí jako první pro její sladkou chuť, většina miminek jí přijímá bez problémů. Obecně se začíná tak, že první den nejlépe v poledne dáme pár lžiček jednoho druhu zeleniny na seznámení a dokrmíme nejlépe kojením. Druhý den už to může být půlka malé skleničky, třetí den celá malá sklenička, podle odezvy a vždy ještě dokončíme kojením, aby nástup nové stravy byl pozvolný. Nejlépe je vyzkoušet každý čtvrtý den další druh zeleniny (brokolice, květák, brambory, batáty, cuketa, dýně, pastiňák, hrášek, špenát) a sledovat, zda ho miminko snáší dobře. Z vlastní zkušenosti se nám chutově nejvíce osvědčila dýně, má velmi lahodnou chuť.
Ovocné příkrmy přidáváme nejlépe až po měsíci, aby si kojenec zvykl nejdříve na nesladkou chuť zeleniny a až později na sladší ovocnou.
Zhruba do měsíce můžeme přidat i maso, nejlépe kuřecí, králičí, krůtí, hovězí. Jednou týdně se doporučuje přidat do stravy vařený žloutek (bílek zavádíme až po prvním roce) a denně pár kapek kvalitního oleje (olivového).
Jinak dnes je trend dát v malém množství i potraviny, které se dříve do jednoho roku nedoporučovaly (např. ryby), že je lepší, aby se oragnismus s neznámými látkami setkal co nejdříve, než aby to pro něj byl později šok.
Co se týče kaše, nemělo by vadit, že je s lepkem (v mateřském mléce je ho díky vaší stravě také dost), zavádění pevné stravy je pro kojence obecně velká změna a pár dní trvá, než se stolice upraví do normálního vzhledu. (Kdysi byl i do epizody Ordinace v růžové zahradě vložen příběh o přítomnosti krve ve stolici kojence po přechodu na pevnou stravu, nic víc to neznamenolo.) Určitě nic nezkazíte přidáváním laktobacilů do stravy vašeho děťátka, buď prášek v sáčcích nebo vysypat do stravy kapsli či nakapat kapky, na trávení a nadýmání to má jedině pozitivní vliv (i na případný výskyt atopického ekzému).
Nicméně mělo by se začínat zeleninou a obiloviny přidat také trochu později. Z vlastní zkušenosti se mi nepotvrdil pozitivní vliv kaše na délku spánku ratolesti, časté buzení je holt jedna z daní kojených dětí, obyvkle se to časem samo upraví (u nás až teď kolem roku). Ale trochu by to pomoci mělo, určitě to víc zasytí než samotné mateřské mléko. Co bychom pro kojení dětí my matky neudělaly! Držím palce v dašlích pokrocích s vaším miminkem a přeji co nejvíce prospaných nocí. Tereza Čámská. -
AutorPříspěvky
- Fórum ‚kojenci a batolata‚ nepřijímá nové témata ani odpovědi.