Občas k nám do lékárny přicházejí maminky s dlouhými seznamy toho, co si mají zabalit sebou do porodnice. Často je pro ně těžké rozlišit, co je opravdu třeba a co už tak nutné není. Lékárník by měl budoucí mamince správně poradit a vybrat opravdu to nejvhodnější bez čeho se daná maminka neobejde.
1. Osobní věci na porodní sál:
– Porodnické vložky, ty však bývají k dispozici na porodním sále, žena je pak ale využije i na oddělení šestinedělí, je vhodné mít alespoň dvě balení. Porodnické vložky stejně jako vložky do podprsenky se dělají ve dvou variantách. Podlepené vložky lépe drží na spodní prádle, avšak bývají méně prodyšné a lepidlo může dráždit. Varianta bez lepidla je určitě vhodnější, když je žena krátce po porodu. Pokožka může lépe dýchat, což usnadňuje hojení. Nicméně se vložky mohou posunout a protéct.
– Osobní léky (ohledně užívání jakýchkoli léčiv informujte nemocniční personál)
– Ručník (alespoň 2, ideálně tmavé barvy)
– Hygienické potřeby (zubní kartáček, šampon, sprchový gel, krém, hřeben atd.)
– Mobilní telefon včetně nabíječky
– Hotovost, platební karta (na případné poplatky za parkování, nadstandartní pokoj atd.)
– Kalhotky (více kusů), nejlépe jednorázové, síťované, je vhodné, aby byly dostatečně pružné
– Ponožky
– Kapesníky
– Omyvatelná domácí obuv
– Balzám na rty (není nutností, ale ženy často trápí vysušené rty při a po porodu)
– Gumička do vlasů (není nutné)
– Láhev na pití
– Hroznový cukr, případně malou svačinku. Porod se může protáhnout, takže je vhodné se připravit, aby měla maminka dostatek energie. Není doporučeno při porodu pít kolové ani jiné nápoje s obsahem kofeinu. Ten totiž může zvyšovat srdeční tep, způsobit neklid i ovlivnit miminko. Bublinky zase můžou způsobit pálení žáhy. Mezi vhodnou svačinu patří banány, sušené ovoce, ořechy, jogurty či celozrnné pečivo.
2. Pro doprovod na porodní sál:
– Hotovost, platební karta
– Mobilní telefon, popř. fotoaparát
– Svačina a pití
– Přezůvky
3. Osobní věci na šestinedělí:
– Kojící podprsenku a prsní vložky
– Intimní gel na mytí vhodný po porodu (zde je ideální se poradit přímo v lékárně)
– Noční košile a župan (možno použít i nemocniční prádlo)
– Čaj pro kojící maminky: Pitný režim je při kojení zásadní. Klíčovou složkou kojících bylinných čajů je nať jestřabiny lékařské, která podporuje tvorbu mateřského mléka. Další bylinky jako kmín a fenykl napomáhají trávení. Nedoporučuje se pít samostatný fenyklový čaj v příliš velkém množství, protože obsahuje estragol, který byl vyhodnocen jako karcinogen a fytoestrogeny, které můžou ovlivnit hormonální rovnováhu.
– Ochranná mast na ošetření bradavek (nejčastěji s obsahem lanolinu nebo dexpanthenolu)
4. Potřeby pro miminko:
– Jednorázové plenky pro novorozence alespoň 1 balení (některé porodnice pleny pro novorozence po dobu pobytu poskytují, je dobré mít alespoň na doma více značek, ať vyzkoušíte, co miminku sedí nejlépe)
– Vlhčené ubrousky pro miminko (nejsou nutností)
– Kojenecké body, čepička a ponožky (většina porodnic oblečení pro novorozence po dobu pobytu půjčuje)
– Dětská kosmetika (není nutné toho brát příliš, většina porodnic má své vlastní přípravky, nicméně na doma je vhodné si pořídit mast na opruzeniny a něco na mytí pro miminko)
– Hojení pupečního pahýlu: V některých porodnicích se doporučuje ethanol, nicméně ten může zpomalovat zasychání pahýlu a způsobit poškození kůže. Není doporučeno používat jodové přípravky, mohou totiž ovlivňovat činnost štítné žlázy miminka. Některé maminky používají levandulový olej, který hezky hojí okolí pupečníku, ale jeho silné aroma může novorozenci vadit. Dále se dají použít přípravky s oktenidinem.
5. V den propuštění:
– Oblečení pro miminko na odjezd domů (oblečení pochopitelně přizpůsobte venkovní teplotě, do chladnějšího počasí nezapomeňte deku/přikrývku do autosedačky)
– Látkovou plenu (kdyby si dítě v autě ublinklo)
– Autosedačku (vhodnou pro novorozence)
– Oblečení pro maminku na cestu domů
6. Může se hodit:
– Jednorázová přebalovací podložka: Dá se využít na krvácení po porodu, na úniky mléka atd. Většina porodnic má toto ale k dispozici.
– Termofor: Jedná se o nahřívací láhev, která se naplní horkou vodou. Během porodu může ulevit od bolesti, uvolnit děložní svalstvo a zmírnit bolest zad. Ve většině porodnic jej půjčují, nicméně termofor může žena využít již doma při začínajících kontrakcích.
– Látková plena (na utírání miminka, většina porodnic je po dobu pobytu půjčuje)
– Odsávačka: Není nutná, v nejlepším případě ji vůbec nebudete potřebovat, ale pokud odsávat chcete, vzít si ji můžete, některé nemocnice odsávačky půjčují. Odsávačka mléka se dá využít jako úleva při přeplněných prsou a je skvělá i pro nastartování laktace.
– Nafukovací kruh (na pohodlnější sezení po vaginálním porodu)
– Stříbrné kloboučky: Stříbro má protizánětlivý účinek, dokáže předcházet infekcím a urychluje hojení a podráždění. Používají se tak, že se mezi kojeními nasadí přímo na bradavky.
– Hydrogelové náplasti na bradavky na hojení při ragádách
– “Šicí bylinky”: Jedná se o bylinné směsi podporující hojení porodních poranění. Používají se ve formě oplachů, sedacích koupelí nebo obkladů. Mezi nejčastěji používané bylinky patří heřmánek, řebříček, levandule, měsíček či dubová kůra. Ohledně vhodnosti bylinek se vždy poraďte s lékařem.
– Vitamíny pro kojící maminky (nejčastěji s obsahem kyseliny listové, vitamínů řady B a omega-3 mastných kyselin)
– Směs na bylinnou napářku: Pomáhá připravit porodní cesty na porod. Některé nemocnice ji samy nabízejí.
– Intimní sprška: Jedná se o malou lahvičku s dlouhou tryskou, která umožňuje jemné oplachování intimních partií po porodu pro lepší hygienu
– Homeopatie: Homeopatika se někdy používají jako doplňková metoda k usnadnění porodu a zotavení po něm a také pro zlepšení laktace. Jejich účinky však nejsou vědecky podloženy. Mezi homeopatii používanou při porodu patří Arnica montana 9CH, Gelsemium sempervirens 15CH. Na podporu kojení se dá využít Ricinus communis 5CH.
– Aromaterapie
– Sluchátka
7. Dokumenty:
– Těhotenský průkaz (včetně všech zpráv z vyšetření, screeningů a ultrazvuků v průběhu celého těhotenství)
– Průkaz pojištěnce
– Občanský průkaz
– Prohlášení se jmény dítěte pro chlapce i děvče (toto není nezbytné, porodnice může tento dokument mamince předložit až při samotném porodu, ale je jednodušší to mít již vyplněné)
1) Vdané ženy: oddací list (stačí neověřená kopie)
2) Svobodné ženy: svůj rodný list a z matriky potvrzení o uznání otcovství, dohoda o příjmení dítěte (v případě, že si žena přeje, aby příjmení dítěte bylo shodné s příjmením otce), v případě nepředložení dohody zůstává příjmení dítěte shodné s příjmením matky.
3) Rozvedené ženy: rozsudek o rozvodu manželství s datem nabytí právní moci (pokud se dítě narodí ve lhůtě do 300 dnů od rozvodu je potřeba i oddací list nebo zápis o určení otcovství.)
4) Ovdovělé ženy: úmrtní list manžela (pokud se dítě narodí ve lhůtě do 300 dnů od manželova úmrtí, je potřeba oddací list nebo zápis o otcovství.)
5) Cizinky: originál oddacího listu s úředně ověřeným překladem do českého jazyka (neplatí pro občanky Slovenské republiky)
– dále může mít žena sebou vyplněný dotazník porodu (pokud jej porodnice poskytuje), sepsané porodní přání a kontakt na pediatra
Závěr
Připravit se na porod a pobyt v porodnici je důležité, ale zároveň se snažte zachovat klid a soustředit se na to, co je opravdu nezbytné. Nezapomeňte, že některé nemocnice mohou poskytnout základní vybavení, jako jsou pleny nebo hygienické potřeby, takže není nutné nosit úplně všechno. Přizpůsobte seznam své vlastní potřebě a přání. Lékárník vám rád poskytne rady ohledně přípravků, které mohou podpořit regeneraci, doporučí, které produkty jsou vhodné pro miminko, takže se neváhejte v lékárně poradit.