V této části se zaměříme na zdravotní obtíže provázející klimakterium a jejich členění podle závažnosti, intenzity obtíží a délky trvání.
Laboratorním kritériem klimakteria je sérová hladina folikulostimulačního hormonu (FSH) větší než 40 IU/l, 17- beta estradiolu nižší než 0,1 nmol/l a inhibinu větší než 72 IU/l. S poruchou funkce vaječníku (ovarií) souvisí poruchy menstruačního cyklu. Pouze u malého procenta žen v premenopauze nastává náhlá zástava cyklického menstruačního krvácení. Obvykle se menstruační cykly zkracují v důsledku zkrácení folikulární fáze. U části žen nejprve dochází ke snížení produkce progesteronu, což vede k silnému nepravidelnému děložnímu krvácení (metroragii).
Klimakterické obtíže dělíme na následující syndromy:
Vazomotorické- návaly, noční pocení, palpitace (bušení srdce), bolesti hlavy
Psychické – změny nálady, úzkost, podrážděnost, deprese, poruchy spánku, pocity osamělosti, popudlivost, plačtivost, změny libida, dezorientace, ztráta energie a koncentrace
Urogenitální změny – suchost a podrážděnost pochvy spojené s dyspareunií (bolestivým pohlavním stykem), pruritem (svěděním), pálením a vaginitidami. Sklon k infekcím urogenitálního traktu s nykturií (nočním močením), dysurií (bolestivým učením) a inkontinencí
Kožní změny – urychlené stárnutí a ztenčování kůže, změna pigmentu, vytváření hnědých skvrn, suchost kůže, sklon k poraněním a hirsutismus (nadměrné ochlupení)
Změny tělesné hmotnosti
Osteoporóza– vlivem resorpce kosti dochází k jejímu řídnutí a zvýšenému riziku zlomenin
Ateroskleróza– vzestup LDL a celkového cholesterolu a triglyceridů, pokles HDL cholesterolu s rozvojem hypertenze, diabetes mellitus a ischemické choroby srdeční a dolních končetin a cévní mozkové příhody
Onemocnění centrálního nervového systému
Neurologické obtíže, riziko Alzheimerovy choroby
Ostatní obtíže: tinnitus, závratě, únava, zažívací obtíže, úbytek vlasů
V odborné literatuře najdeme toto členění klimakterických obtíží:
Klimakterický syndrom– jsou to projevy, které neohrožují bezprostředně zdraví ženy, ale signalizují riziko vážnějších poruch v pozdějším věku, a proto je nelze přehlížet. Patří sem návaly horka a pocení ( postihují až 75% žen), nervozita, změny nálad, příznaky únavy, podrážděnost, nesoustředěnost, nespavost či deprese. Vedle vazomotorických symptomů sem řadíme i příznaky somatické jako je parestezie končetin a obličeje, závratě, palpitace, poruchy srdečního rytmu, bolesti hlavy, svalů a kloubů a bolesti v srdeční krajině.
Neléčené návaly nejenže negativně ovlivňují kvalitu spánku a náladu, ale současně jsou rizikovými faktory pro hypertenzi a cévní mozkovou příhodu. Příčinou návalů je porucha termoregulace v hypotalamu.
Estrogen deficitní syndrom – to je označení pro závažnější organické změny , které jsou důsledkem chybění estrogenů. Sem patří postupný rozvoj osteoporózy (ztráta kostní hmoty 1- 2% za rok) a následně fraktury obratlů, stehenní kosti a předloktí. Estrogenní receptory byly prokázány v pochvě, močové trubici, v trigonu močového měchýře i ve svalstvu pánevního dna. Nedostatkem estrogenů způsobená atrofie kůže , vnějších pohlavních orgánů a poševní sliznice tvoří obraz atrofické vulvovaginitidy spojené s bolestivým pohlavním stykem, svěděním a chronickými záněty a bakteriálními infekcemi. Tyto skutečnosti se mohou promítat do sexuálního soužití obou partnerů. Sekundární infekce vede k zánětu pochvy s výtokem. Zde bývají patogenním agens nejčastěji kvasinky, streptokoky a střevní bakterie – Escherichia coli a Enterococcus. Urologické symptomy klimakteria se projevují urgentním nucením na močení, nočním močením a inkontinencí. Problémem je také vzestup výskytu cévních a srdečních onemocnění , vysoký krevní tlak, změny v metabolismu lipidů – hlavně cholesterolu a triacylglycerolů.
Symptomy klimakteria se také dělí na akutní – tam dominují vazomotorické projevy- jako jsou návaly horka(trvají v průměru 3 až 4 minuty a jsou často doprovázené pocením, ve spánku se projevují jako noční pocení), subakutní a chronické. Ty se projevují ve všech orgánech, kde jsou přítomny estrogenní receptory- v kůži ( zvýšená tvorba vrásek, ztenčení kůže, depigmentace, větší zranitelnost, suchost, zvýšená lomivost nehtů a vypadávání vlasů), v oku (suchost rohovky, spojivky i slzných žláz a tím častější možnost infekce těchto tkání), vaginální suchost, častější poševní a močové infekce. Mezi chronické obtíže patří poruchy metabolismu kostí, které vedou k jejich řídnutí(osteoporóze), která je pak častou příčinou zlomenin. Dlouhodobý deficit estrogenů způsobuje změny v metabolismu lipidů a karbohydrátů, které vedou k poškození zdraví a ohrožení života v podobě infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody. Těmto vážným následkům často předchází klinicky němé ( neprojevující se) období dyslipidemie, hypertenze a aterosklerózy. Ty se často podceňují a považují se za projev stárnutí organismu.
Jaká je strategie léčby klimakterických obtíží?
Léčbu klimakterického syndromu můžeme rozdělit na hormonální a nehormonální. Hormonální terapii dělíme na : estrogen- progestogenní terapie- u žen s dělohou a estrogenní terapie- u žen bez dělohy. K potlačení klimakterických příznaků a zdravotních problémů je nejúčinnější hormonální substituční terapie (HST, také HRT- hormone replacement therapy), při které se dodávají organismu chybějící hormony. Hormonální léčbu by měl ordinovat praktický gynekolog. Pro ordinaci praktického lékaře je naopak vyhrazena nehormonální léčba a alternativní metody a doporučení.
Proč některé ženy hormonální léčbu odmítají? Jaké jsou její nežádoucí účinky a v jakých případech ji lékař nesmí nasadit ? Jak účinné jsou rostlinné přípravky – fytoestrogeny, dokážou nahradit hormonální léčbu? Odpovědi na tyto otázky se dozvíte v další části této série.
Zdroje:
doc. MUDr. Peter Koliba, CSc. – Klimakterické problémy a jejich řešení v ordinaci praktického lékaře, Medicína pro praxi, 2021
doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.- Klimakterická pacientka v ambulanci praktického lékaře, Medicína pro praxi, 2023
doc. MUDr. Taťána Rešlová- Menopauza – léčba potíží, Medicína pro praxi, 2012
obrázky čerpány z pexels.com
Mgr. Dana Motejzíková