Žena a menstruační cyklus jsou tu odpradávna a jsou přirozenou součásti života.
Některé ženy vnímají cykličnost jako dar, jiné se každý měsíc trápí s výkyvy nálad, podrážděností, bolestmi v podbřišku a dalšími nepříjemnostmi.
Jak to máte se svým cyklem Vy? Přemýšlely jste někdy nad otázkou svého cyklu?
Nejen o cykličnosti, ale i jiných ženských problémech vedeme besedy s názvem Zdravá žena.
Co je menstruační cyklus?
Je to sled pravidelně se opakujících změn řízený osou hypotalamus – hypofýza – vaječníky a jejich zpětnou vazbou.
Provází dívku a ženu po celý plodný věk a je projevem správné funkce zdravých reprodukčních orgánů.
Průměrná délka fyziologického menstruačního cyklu je 28 dní s 3–5denní odchylkou.
Menstruační krvácení trvá obvykle 3–5 dnů z tohoto cyklu a zahrnuje ztrátu asi 50 – 80 ml krve.
Začátek menstruačního krvácení se považuje za začátek menstruačního cyklu, který je rozdělen do 4 fází.
Každá přirozeně menstruující žena tedy v rámci svého cyklu prochází těmito fázemi – menstruace, dozrávání vajíčka, ovulace a zánik vajíčka (fáze před menstruací).
Máte povědomí o těchto fázích, cítíte na sobě nějaké změny během těchto fází, ovlivňují Vás nějak negativně či pozitivně jednotlivé fáze cyklu?
V každé této fázi máme jinou hladinu hormonů, která nás ovlivňuje. A to nejen naše tělo, ale i naši mysl, naše celkové rozpoložení.
Pokud se nám podaří tyto fáze rozpoznat, respektovat je, nebránit se jim, a využít jejich potenciál, můžeme sami sobě zajistit mnohem více pohody.
První menstruace
Fyziologické období pro nástup menstruačního cyklu je mezi 10.–15. rokem.
Průměrný věk menarche (1. menstruace) je u nás asi 12 a půl roku, kdy jsou děvčata v období jak fyzického tak psychického dospívání.
Menstruační cyklus asi 2 roky po menarche není obvykle pravidelný, ale nejedná se v tomto případě o žádnou patologii.
Nesmíme však tolerovat takové poruchy, kdy dívka krvácí příliš silně, příliš dlouho a případně příliš často.
Co ženy při menstruaci nejvíce trápí?
Křečovitá bolest v podbřišku objevující se v prvních 2 dnech menstruace, trápí hodně žen.
Dá se ta bolest nějak ovlivnit?
Jak už jsme si řekli na začátku je důležité svůj cyklus umět přijmout. Ale můžou nám pomoci jak léčivé přípravky, tak bylinky.
Akutně nám můžou ulevit léky od bolesti s účinnou látkou ibuprofen nebo naproxen.
Některým ženám může pomoci i užívání léčivého přípravku s rutosidem a kyselinou askorbovou.
Dále také užívání bylinek jako je – smldinec, maliník, zázvor, doporučuje se je užívat 2-4 dny před menstruací.
K dlouhodobému užívání se pak hodí tyto byliny: hluchavka bílá, kontryhel obecný, jsou také vhodné při silném krvácení.
Nebo je výborná na mírnění menstruačních bolestí i aromaterapie – éterické oleje z růže, levandule a šalvěje muškátové.
Na silné menstruační krvácení mohou být nápomocné tyto byliny: drmek, kontryhel, kokoška pastuší tobolka.
Pozor upozornění! Samoléčba pacientek je však vhodná vždy až po vyšetření gynekologem a vyloučení závažných příčin!
Bolesti, které mnohé ženy při menstruaci zažívají, mohou být způsobené i nevhodně zvolenou menstruační pomůckou.
Níže v článku se na jednotlivé pomůcky podíváme podrobněji.
Každá z těchto pomůcek má své výhody a nevýhody a ve článku se zaměříme na to, jak se od sebe liší.
Menstruační pomůcky
Dospělá žena, která chce poradit mladé dívce s výběrem hygienických pomůcek pro zvládnutí první menstruace, asi automaticky sáhne k produktům, které je sama zvyklá používat.
Milé ženy, pojďme si rozšířit obzory, co je dnes na trhu nového k mání a kam pokrok ve světě menstruace dospěl od dob, kdy jsme samy dostaly na pomoc první vložku. I mě samou některé pomůcky překvapily.
Na trhu je neskutečný výběr hygienických menstruačních pomůcek.
Přípravný rozhovor mezi rodiči a dcerou
Již před nástupem první menstruace by si rodič měl promluvit se svou dcerou, aby nebyla zbytečně vyděšená a překvapená. Je možné, že některé dívky už mají i konkrétní představu o tom, co chtějí nebo naopak nechtějí vyzkoušet a používat.
Je důležité umět vysvětlit, co menstruace znamená, jak k ní dochází a po jakých hygienických pomůckách může dívka sáhnout.
Vzhledem k tomu, že první menstruace signalizuje i to že je dívka sexuálně zralá a může otěhotnět, je vhodné v tento moment probrat také téma sexuality a antikoncepce. Pokud se dívka stydí o těchto tématech mluvit se svými rodiči, může pomoci gynekolog či gynekoložka. V mnoha ordinacích se navíc nachází různé letáčky, které výše zmíněná témata popisují. Na školách se sexuální výchova i téma menstruace také probírá.
Věděli jste, že se právě řeší téma poskytnutí menstruačních pomůcek ve školách zdarma?
V Česku přibývá škol, kde mají dívky vložky a tampony zdarma. Školy se tak snaží bojovat s menstruační chudobou. Magistráty například v Ostravě a v Liberci už rozhodly, že menstruační potřeby pro dívky budou hradit ze svého rozpočtu. Zjistilo se, že dívky (například z chudších rodin) v době menstruace nerady chodily do školy, nebo rovnou zůstávaly doma. A tím, že mají teď tyto hygienické pomůcky ve škole k dispozici, mají mnohem menší absence. Nemají obavu, co bude, když přijde menstruace, protože hygienu mají dostupnou přímo na toaletách.
Jak tedy vybrat tu správnou pomůcku?
Která dívce opravdu sedne, se kterou se bude cítit pohodlně. Která bude snadná na výměnu a údržbu a zároveň bude hezká, diskrétní a slečna s ní nebude prožívat žádné trapné nehody.
Menstruační pomůcky jsou v dnešní době nepostradatelnou součástí většiny žen.
Na trhu můžeme najít spoustu variant od mnoha výrobců.
Rozhodovat se mohou například mezi pohodlností, dostupností, cenou, ekologickou zátěží a dalšími.
Hygienické potřeby pro ženy se dají koupit v jakýchkoliv obchodech, lékárnách i na internetu.
Menstruační vložky
Jsou zřejmě nejvyužívanější menstruační pomůckou vůbec.
Na trhu jich je spousta druhů, vyrábějí se s různou savostí, velikostí, bělené i ekologické (kompostovatelné).
S křidélky, bez křidélek, nalepovací, parfémované a mnoho dalších.
Výhody a nevýhody používání vložek
Nevýhodou jednorázových vložek je především velká spotřeba materiálu, tvorba nepříjemného zápachu, nepohodlnost související s jejich nošením (někdy si ženy mohou stěžovat na to, že jsou vložky vidět přes jejich oblečení nebo že vložky nedrží na svém místě). Používání vložek může vést k podráždění pokožky a tvorbě opruzenin. Vložky mohou obsahovat chemikálie použité při výrobě, například při bělení, a tyto látky mohou opět dráždit při kontaktu s kůží a sliznicí.
Naopak výhodou vložek může být jejich snadné použití například při 1. menstruaci a jejich dostupnost (jak finanční, tak že je koupíme v každém obchodě). Dále je u vložek výhodou i to, že si do těla nezavádíme cizí těleso, což se také u 1. menstruace mladým dívkám může hodit. U používání vložek máme snadnou kontrolu nad intenzitou krvácení.
V poslední době se vrací trend látkových vložek, které jsou pratelné, čímž šetří naši planetu. Jsou vyrobeny z přírodních materiálů a zajišťují tak prodyšnost a předcházejí tím vzniku opruzenin.
Menstruační tampóny
Jsou po vložkách druhou nejčastější variantou.
Zavádějí se dovnitř pochvy a vyjímají se za volně visící šňůrku.
Jsou vhodnou variantou při sportu, díky jejich využití, avšak neměly by se ponechávat příliš dlouho, kvůli riziku rozvoje syndromu toxického šoku. Tampóny se vyrábějí v několika velikostech, s nebo bez aplikátoru. Tampóny mohou být z různých materiálů.
V dnešní době se stále více vyrábí ekologičtější verze, organické tampóny bez přebytečné chemie.
Výhody a nevýhody používání tampónů
Jejich výhodami jsou rozhodně jejich skladnost dále jejich diskrétní použití (nejsou vidět pod oblečením), také není cítit zápach a po správném zavedení drží na svém místě.
Nevýhodami používání tampónů je: zvýšené riziko rozvoje syndromu toxického šoku, vysoušení pochvy a nesnadnost jejich zavádění nejen u mladých dívek. Déle u nich nelze kontrolovat intenzitu krvácení.
Co je to syndrom toxického šoku?
V roce 1980 byla popsána menstruační forma syndromu toxického šoku u žen v souvislosti s používáním vysokoabsorpčních vaginálních tampónů.
STŠ (syndrom toxického šoku) je život ohrožující komplikace, která je nejčastěji vyvolána stafylokokovým toxinem. Bakterie se rozmnoží v pochvě a vylučují toxiny, které se skrz sliznici šíří do krevního oběhu a vyvolají tak reakci imunitního systému. Tato reakce vyvolá uvolnění zánětlivých mediátorů, se kterými souvisí následný rozvoj šokového stavu a multiorgánové dysfunkce.
Je charakterizován rychlým rozvojem vysokých teplot, hypotenze, charakteristickými vyrážkami, zarudnutí s následným olupováním kůže plosek nohou a dlaní, bolestí ve svalech, zvracením a průjmem…
Prevencí STŠ je důkladné poučení žen o nutnosti dodržování hygienických návyků a pravidelných výměnách tampónů, aby nedošlo k rozmnožení bakterií.
Menstruační kalhotky
V poslední době se menstruační kalhotky mezi hygienickými pomůckami dostávají více na výsluní a těší se oblibě mezi ženami, možná i díky masivní reklamě v médiích a na sociálních sítích. I já sama je moc ráda používám.
Pár slov tedy teď o nich.
Navenek vypadají kalhotky zcela normálně, protože jejich funkční vrstvy se nacházejí uvnitř. Díky moderním materiálům jsou vysoce savé a zároveň prodyšné. Kalhotky by se měly měnit každých 8 až 12 hodin dle síly menstruace.
Výrobci je nabízejí v různých kombinacích střihů, barev, savostí a velikostí.
Velkou výhodou je jejich diskrétnost a jednoduchost použití a zároveň snížení rizika rozvoje syndromu toxického šoku díky přidaným antibakteriálním složkám.
Na trhu je velké množství značek a zaleží jen na nás, které z nich si vybereme.
Jak si tedy vybrat ty pravé? A na co se při výběru kalhotek vlastně zaměřit? Jaký je mezi kalhotkami rozdíl?
Při výběru je potřeba si pozorně přečíst popisek, aby si žena nepořídila něco, co pak nebude fungovat podle jejich představ.
To nejdůležitější je u menstruačních kalhotek jejich savost. Kalhotky totiž mohou obsahovat různě savé vnitřní vrstvy. Podle toho je můžeme rozdělit do několika skupin.
Kalhotky pro slabou menstruaci – mají pouze slabou savou vrstvu a hodí se při slabé menstruaci, nebo ke konci menstruace, při špinění nebo při silné ovulaci. Lze je také používat jako pojistku v kombinaci s další menstruační pomůckou.
Kalhotky pro normální menstruaci – hodí se pro ženy, které vyměňují tampon či vylévají kalíšek po 4-8 hodinách. Mohou je také používat ženy se silnou menstruací v kombinaci s další menstruační pomůckou.
Kalhotky pro silnou menstruaci – tyto kalhotky lze používat také v noci, obzvláště vhodné jsou ty, které mají savou vrstvu v zadní části vedenou až nahoru k pasu.
Síla menstruace je ale subjektivní pojem,
protože žádná žena neví přesně, kolik menstruační tekutiny z ní během menstruace odchází.
Savost, která je uvedena na kalhotkách, znázorňují kapičky. Například kalhotky určené na silnou menstruaci u jedné značky mohou mít kapacitu 30 ml menstruační krve a u druhé značky 50 ml.
Pro začátek je vhodné si nepořídit kalhotek příliš mnoho. Zkoušet je postupně a vychytat, které savosti vám v různé dny menstruace nejvíce vyhovují.
Ženy, které musí používat více hygienických pomůcek najednou (mají tedy objektivně velmi silnou menstruaci), mohou rovnou sáhnout po kalhotkách pro silnou menstruaci a případně i ty použít jako pojistku v kombinaci s další menstruační pomůckou.
Velikost kalhotek je také důležitá
Při výběru, zvolte správnou velikost, podívejte se na velikostní tabulku výrobce. Jedná-li se o kalhotky bokové, je důležitý obvod boků. Pokud jsou kalhotky vysoké, je potřeba si změřit i pas.
Opravdu menstruační kalhotky neprotečou?
Samozřejmě že protečou. Nevěřte tomu, co říkají v reklamách na kalhotky, které vydrží celý den. Pokud máte silnou menstruaci, je prostě nutné kalhotky vyměnit častěji, protože po naplnění kapacity kalhotky protečou kalhotky například skrze gumičky v lemech.
Při slabé menstruaci nebo ke konci menstruace už vám kalhotky klidně celý den vydrží. Pro někoho je ale nepříjemný pocit být v nich celý den, tak si kalhotky po určitém čase vymění.
A co se ukrývá uvnitř menstruačních kalhotek?
Většina značek využívá polyester, polyuretan či jejich kombinaci.
A co šustění kalhotek?
V některých diskuzích se můžete dočíst, že menstruační kalhotky šustí. Ano, některé šustí – když jsou nové. Většinou stačí pár vyprání a šustění zmizí. První vyprání před použitím je samozřejmostí, některé značky ale přímo uvádí, že největší savosti dosáhnout kalhotky až po několika vypráních.
Praní kalhotek
Po použití je potřeba kalhotky proprat ve studené vodě, tak dlouho dokud nebude voda čistá. Je důležité nemnout a netřít savou vrstvu (především u merina) a přebytečnou vodu vymačkat, ale moc nekroutit či neždímat, aby se nepoškodila savá membrána a nepropustná vrstva. Pokud se následně nechystáte prát, dejte kalhotky uschnout. Jednotlivý výrobci uvádí postupy, a jaké prostředky k praní používat. Většina výrobců totiž nedoporučuje používat při praní kalhotek desinfekční prostředky, aby nedošlo k poškození membrány. Stejně tak nepoužívejte aviváž, kalhotky by nebyly tak savé (a mohla by se poškodit membrána).
Nepropustná vrstva je také to, co určuje životnost kalhotek – pravděpodobně kalhotky začnou dříve protékat než se rozpadnou. Životnosti určitě prospívá praní na nižší teploty v sáčku na praní, jemné předepírání (nedrhnout kalhotky příliš, neždímat), volné sušení (nepokládat na topení, nevystavovat přímému slunci, nepoužívat sušičku). Podle péče a toho, jak často kalhotky používáte, vám vydrží několik měsíců nebo také několik let.
Možné nevýhody menstruačních kalhotek
Při jejich nošení může nastat problém s výměnou, doporučuji s sebou nosit vždy jedny náhradní kalhotky a sáček, do kterého můžeme použité kalhotky vložit.
Také některé ženy může odradit pořizovací cena menstruačních kalhotek.
Další nevýhodou je nutnost je po použití vyprat.
Menstruační kalíšek
Je pohodlná a praktická hygienická pomůcka. Používání kalíšku oproti jiným pomůckám je ekonomičtější a také ekologičtější variantou.
Zavádí se dovnitř do pochvy, kde po zavedení těsně přilne ke stěně a tak je zaručeno, že krev stéká do něj.
Je potřeba ho pravidelně vyplachovat.
Může se používat během celého menstruace, ve dne i v noci.
Žena může používat menstruační kalíšek a při tom sportovat. Můžeme ho používat i při cestování (nemusíme totiž přemýšlet, kolik vložek nebo tamponů si s sebou máme sbalit a dokonce se můžeme během svých dnů i koupat.
Kalíšek postačí po pár hodinách vyjmout, jeho obsah vylít, opláchnout ho a znovu zavést.
Na konci cyklu ho vyvařit a uložit třeba do látkového pytlíčku.
Hypoalergenní materiály, z kterých se kalíšky vyrábějí, jsou zárukou bezpečného používání. Životnost kalíšků překoná i 5 let, takže jde o úžasnou ekonomickou volbu, díky které výrazně ušetříte. Kalíšky mají různá zakončení i různé barvy, jsou z různých materiálů.
Kalíšek spolehlivě nahradí tampony i vložky a to i při velmi silné menstruaci.
Jsou ale i ženy, kterým kalíšek z nějakého důvodu nevyhovuje.
Velikosti menstruačních kalíšků:
- malé kalíšky – vhodné pro mladé dívky, ženy s drobnou postavou a pro ženy, které často sportují.
- středně velké kalíšky – vhodné pro ženy okolo 25 let a pro ženy, které jsou sice po porodu, ale často sportují.
- kalíšky s velkým průměrem – vhodné pro ženy po vaginálním porodu a pro ženy se silnou menstruací.
Vliv na výběr správného menstruačního kalíšku má i děložní čípek. Děložní čípek může být během menstruace totiž níž v pochvě než v jiných částech cyklu. A tento tzv. nízký čípek může bránit správnému zavedení kalíšku. Existují však kalíšky i na tento problém.
Pokud máte vybranou správnou velikost kalíšku, zjistěte také jaký má kalíšek objem. Na trhu existují kalíšky, které pojmou od 9 ml až po 50 ml menstruační tekutiny.
Dalším kritériem, které se vyplatí zvážit, je pevnost menstruačního kalíšku.
Menstruační kalíšky jsou totiž různě poddajné.
- pevnější kalíšky se v pochvě snáz rozvinou a je s nimi snadnější manipulace,
- měkké kalíšky jsou vhodné pro ty ženy, které mají citlivé intimní partie,
- některé kalíšky mají měkké stěny, ale pevný okraj, který také pomáhá s rozvinutím.
Kalíšek nesmí nikde tlačit, v podstatě byste o něm neměla vůbec vědět. Pokud je kalíšek správně zaveden a správně sedí, nemůže z něj unikat žádná krev a ani nevíte o tom, že ho máte.
Z čeho je kalíšek vyroben?
Vyrábí se z měkkého silikonu, z latexu a z termoplastu.
Kalíšky ze silikonu mají tu výhodu, že silikon je již roky používán v lékařství a alergie na tento materiál se téměř nevyskytují.
Oproti tomu latex vyvolává alergie mnohem častěji.
Materiál z termoplastu má zdravotní atesty a zdá se být pro výrobu kalíšků stejně vhodný jako silikon. Jeho výhodou je, že kalíšky z něj vyrobené jsou často levnější.
Menstruační kalíšek je ze zdravotního hlediska lepší než tampony.
Materiál, ze kterého je kalíšek vyroben, je na rozdíl od materiálu tamponů nepřilnavý pro bakterie. To znamená, že se bakterie na kalíšku nemohou množit. Nehrozí tak syndrom toxického šoku.
Kalíšek není nijak parfémovaný a nejsou v něm zbytky chemických látek (například z bělení). Při použití kalíšku nevznikají opruzeniny jako při používání vložek. Kalíšek nijak nenarušuje zdravé poševní prostředí a mikroflóru. Kalíšky jsou vhodné i pro ženy s citlivou pokožkou.
Je samozřejmě nutné dodržovat správnou hygienu rukou při manipulaci s kalíškem a starat se o něj podle pokynů výrobce.
Nevýhodou kalíšku může být komplikace se zaváděním a problém s výměnou na veřejných místech.
Menstruační disk
Slyšeli jste už o menstruačním disku?
Na rozdíl od běžných kalíšků kalichovitého tvaru písmene V či U, které se zavádějí níže než tampon, se menstruační disky zavádějí až pod děložní čípek.
Jejich velikost se tedy neodvíjí od velikosti a pružnosti pochvy a výběr je jednodušší.
Jeho tělo tvoří tenká a přizpůsobivá membrána.
Nevýhodou je však jejich zavádění a vytahování. Počítejte s tím, že vám to zabere čas, kdy budete muset trénovat zavádění a vyjímání disku.
Menstruační disk je možno použít i při pohlavním styku během menstruace, což s běžným kalíškem nelze.
Menstruační disk je vyrobený z lékařského silikonu a je navržen tak, aby vydržel roky.
Disk má kruhový tvar v průměru 70 mm a pojme objem až 70 ml tekutin. Riziko syndromu toxického šoku je stejně jako u kalíšků i zde minimální.
Menstruační disk má velký objem (pojme až 70 ml tekutiny). Vydrží tak až 8 hodin, můžete ho používat i přes noc. Stejně jako u kalíšku můžete s diskem sportovat a plavat. Staráte se o něj stejně jako u kalíšků, řiďte se pokyny výrobce. Před prvním použitím, před menstruací a na jejím konci disk vyvařte ve vodě. Pak nechte usušit. A poté ho uložte do pytlíčku. V průběhu menstruace ho oplachujte studenou a pak teplou vodou a vhodným mycím prostředkem.
Menstruační houby
Mořské houby používáme na mytí těla nebo i jako pomocníky v domácnosti. V nabídce je mnoho různých typů i velikostí. Mořské houby jsou oblíbené především díky svým desinfekčním účinkům, velké savosti a jemnosti.
Věděli jste však, že se houba může představovat také zajímavou přírodní variantu dámské menstruační pomůcky.
O jaké houby jde?
Jedná se o výběrové houby, jsou dražší než velikostně podobné kosmetické mořské houby. Na trhu jsou dostupné menstruační houby z Karibiku nebo ze Středozemního moře.
Menstruační houba je pohodlná, přizpůsobí se tělu, použití je stejně snadné jako u tamponů.
Menstruační houbu vypláchnete a můžete znovu používat – až 6 cyklů. Je to tedy ekologická i levná varianta menstruační hygieny.
Menstruační houba je šetrná k ženskému tělu. Nenarušuje pH poševního prostředí a nevysouší sliznici. Desinfikují se roztokem soli s tea tree olejem. Tea Tree má i léčivé účinky, ničí případné zárodky bakterií a plísní, které by mohly způsobovat infekce a mykózy.
Některé studie však popisují, že menstruační houby v sobě mohou obsahovat bakterie nebo písek či štěrk, a že se mohou uvnitř pochvy rozpadat a způsobit zdravotní komplikace. Jejich použití je tedy na zvážení.
Pár slov závěrem
Před použitím jakékoliv menstruační pomůcky zhodnoťte její výhody a také nevýhody.
Co vyhovuje jedné ženě, nemusí vyhovovat jiné ženě (a naopak).
Pokud se po použití jakékoliv menstruační pomůcky objeví nepříjemné pocity jako je svědění, pálení, pocit tlaku, bolest hlavy…, přestaňte tuto pomůcku používat.
Vlastnit opakovaně použitelné menstruační pomůcky je velká výhoda, nemusíte je totiž mít stále v hlavě jako položku nákupního seznamu. Máte je prostě doma stále k dispozici. I když je počáteční investice o něco vyšší, určitě se vám vyplatí a poděkuje nám i naše planeta.
A co mě samotnou překvapilo a o čem jsem sama neslyšela je: takzvaná bezvložková metoda, metoda svobodné a vědomé menstruace.
Je potřeba ji trénovat a být dostatečně trpělivá.
Menstruační krev lze zadržovat a vědomě ji vylučovat.
Jde o techniku, kdy žena díky plné kontrole nad funkcí svalů pánevního dna nepotřebuje žádné menstruační pomůcky. Jednoduše krev dokáže zadržet a na toaletě ji potom řízeně nechat odejít.
Odkazy:
Voříšková Š. Cykličnost, plodnost,… má cenu to řešit? Dostupné také z: https://lekarnice-maminky.cz/cyklicnost-plodnost-ma-cenu-to-resit/
Hodická Z., Ph.D., Rejdová I., Kadlecová J. Poruchy menstruačního cyklu u dospívajících dívek a jejich léčba. Pediatrie pro praxi. 2015; 16(3). 189-192. Dostupné také z: https://www.solen.cz/artkey/ped-201503-0014_Poruchy_menstruacniho_cyklu_u_dospivajicich_divek_a_jejich_lecba.php
Ulíková J. Hormony a ženy. 1.- Puberta. Dostupné také z: https://www.hcmagazin.cz/hcmagazin/clanek_hormony-a-zeny-1.—puberta_4414.html?fbclid=IwY2xjawJhBCpleHRuA2FlbQIxMAABHg2QT4nyD8QTkiLNFnZR8PULI_PCqEHv_dH0bUMvInv9yoFnsa3ZmXg76OIZ_aem_Nm7Ezi9c5RZ449x-OpIphQ
Byoung-Seob K, HyeWon L, Da SolKim, Suna Kang Supplementing with Opuntia ficus-indica Mill and Dioscorea nipponica Makino extracts synergistically attenuates menopausal symptoms in estrogen-deficient rats, Journal of Ethnopharmacology, 2014.
Jian‐Horng Chen, James Shih‐Shyn Wu, Hsiao‐Che Lin, Shey‐Lin Wu, Wen‐Fu Wang: Dioscorea improves the morphometric and mechanical properties of bone in ovariectomised rats, Journal of the Science of Food and Agriculture, 2008.
Ozgoli G, Goli M, Moattar F. Comparison of effects of ginger, mefenamic acid, and ibuprofen on pain in women with primary dysmenorrhea. J Altern Complement Med. 2009.
Corina Bubueanu, Rasit Iuksel, Minerva Panteli: Haemostatic activity of butanolic extracts of Lamium album and Lamium purpureum aerial parts, Acta pharmaceutica, 2019.
Han S, Hur M, Buckle J, et al. Effect of aromatherapy on symptoms of dysmenorrhea in college students: a randomized placebo-controlled trial. J Altern Complement Med. 2006.
Bureš J. Menstruační forma syndromu toxického šoku. Interní medicína pro praxi. 2011, 13(2): 85-87. Dostupné také z: https://www.internimedicina.cz/artkey/int-201102-0007_Menstruacni_forma_syndromu_toxickeho_soku.php?back=%2Fsearch.php%3Fquery%3Dmetabolick%2525C3%252520%252520%252520%252520%252520%252520%2525C3%252520%252520%252520%252520%252520%252520%26sfrom%3D450%26spage%3D30
https://is.muni.cz/th/k7t7d/Prezentace_k_edukacnimu_projektu.pdf
www.maluna.cz/blog/menstruacni-disk-nixit-nejcastejsi-otazky-n1302
https://www.celostnimedicina.cz/morska-houba-sikovna-menstruacni-pomucka/
https://www.celostnimedicina.cz/volna-svobodna-nebo-vedoma-menstruace/

Už od mala jsem měla kladný vztah k přírodě, zajímala se o bylinky a připravovala z nich „lektvary“, které rodiče i prarodiče museli samozřejmě ochutnat😁.
Později mě začala více zajímat biologie a chemie, takže studium Farmacie byla jasná volba.
Mám ráda svou rodinu a čas strávený s ní😍.
Jsem kreativní bytost a snažím se zapojit do tvoření i mé syny a kamarádky s dětmi.
Známí se mne často ptali na otázky, týkající se zdraví. Proto jsem se zapojila do projektu Lékárnice maminky.
Besedy jsem vedla v centru SouLad a v lékárně Orel v Orlové.
Spolu s dalšími maminkami se starám o sociální sítě Instagram a Facebook.
Profil autora