Dotazy a mýty spojené s laryngitidou

pexels-mart-production-7641535

Jaký je správný postup, pokud si myslíme, že má dítko laryngitidu?

Zkuste dítě uklidnit a nechte ho dýchat studený vzduch.  Podle toho zda je venku chladno, ho i sebe oblečte a posaďte se s ním k otevřeném oknu.

Pokud venku vládne teplé počasí, můžete se s dítětem posadit před otevřený mrazák. Jestliže se dítěti uleví, tak ho nedávejte spát do vyhřátého pokoje a nechte v pokoji v noci větrat. Můžete doma pustit zvlhčovač vzduchu, nebo rozvěsit mokré ručníky. Pro spánek volit vyvýšenou polohu hrudníku a hlavy.

Pokud vaše dítě již dříve laryngitidu prodělalo a máte tak doma k dispozici lékařem předepsané léky – kortikoidy, tak je můžete dítěti podat. Buď ve formě tablet (rozdrcené tablety na lžičce se sladkou tekutinou, abyste zamaskovali nepříjemnou hořkou chuť) nebo ve formě čípků.  Doporučováno je podání léčivé látky – dexamethason. Také se můžete setkat i s podáním čípku, který taktéž obsahuje druh kortikoidu, s léčivou látku – prednison.

Zhodnoťte celou situaci a podle toho jeďte k lékaři či volejte 155.

Pokud byl průběh laryngitidy mírný a k lékaři jste nevyrazili, je dobré následující den alespoň kontaktovat vašeho praktického lékaře o proběhlé laryngitidě a domluvit se na kontrole či dalším postupu.

Takováto epizoda noční laryngitidy se bohužel často opakuje v různé intenzitě i následující noc a je dobré být proto vybaven léky.

 

Proč nás tato nemoc zaskočí hlavně v noci?

Může za to náš organismus. Okolo půlnoci se totiž v našem těle vyskytuje přirozeně nižší hladina látek, tzv. glukokortikoidů. To jsou steroidní hormony, které řídí řadu důležitých procesů v těle. Glukokortikoidy jsou deriváty přirozeného lidského glukokortikoidu kortizolu (ten je hlavním glukokortikoidem produkovaným kůrou nadledviny u člověka, má mnoho účinků, například i na náš imunitní systém, kde je výsledným efektem především imunosupresivní a protizánětlivý účinek. Glukokortikoidy jsou tedy používány v léčbě řady nemocí. Proto se na mírnění otoku hrtanu u laryngitidy nasazují právě tyto léky na předpis – kortikoidy.

 

Musí se s laryngitidou k lékaři? A kdy vyrazit do nemocnice? 

Kdy vyrazit k lékaři se musíte rozhodnout hlavně podle stavu vašeho dítka, jak vaše dítě vypadá, jak se mu dýchá? Pokud se dítěti špatně dýchá, je opravdu vždy nutné vyrazit k lékaři. Pokud by se stav rychle horšil či byla dušnost opravdu výrazná je na místě zavolat rychlou záchrannou službu.

Dále je důležité i to, zda jste se již s laryngitidou u vašeho dítěte dříve setkali a máte s ní tedy zkušenosti. U některých dětí se laryngitidy vyskytují opakovaně a rodiče už ví co dělat, případně mají už léky – kortikoidy doma a tak často k lékaři s dítětem ani nevyrazí.

Rodiče, kteří se s laryngitidou ještě nikdy nesetkali, většinou vyráží k lékaři ihned.

Pokud byl průběh laryngitidy mírný a k lékaři jste nevyrazili, třeba jste pouze stav vašeho dítěte konzultovali telefonicky na pohotovosti, je dobré následující den alespoň kontaktovat vašeho praktického lékaře a domluvit se na kontrole či dalším postupu.

 

Proč akutní laryngitidou trpí většinou děti a dospělí ne?

V hrtanu těsně pod hlasivkami se totiž nachází řídké vazivo, které při vzniklém zánětu a otoku tzv. prosákne. Sníží se tak průsvit a zvýší se odpor v dýchacích cestách.

U dětí je celkově oblast v této části dýchací trubice užší, proto jsou náchylnější. Podrobné vysvětlení najdete v úvodním článku této série o laryngitidě.

Laryngitida se vyskytuje u dětí, cca do věku 6 let. A to je důvodem, proč má toto onemocnění často tak dramatický průběh u dětí, zatímco u dospělého většinou ne.  Později a v dospělosti už téměř vůbec. Dospělí nebo větší děti ji zvládnou překonat třeba pouze s rýmou nebo lehkým nachlazením.

 

Je laryngitida nakažlivá?

Jedná se o virové onemocnění a je tedy možné se od nemocného nakazit. Šíří se kapénkami vzduchem či kontaktem s nakaženou osobou. Průběh může být u každého jednotlivce rozdílný, u někoho může být přítomna jen rýma…

 

Dá laryngitida léčit? Prý se často užívají kortikoidy, ale já z nich mám strach.

Ano, kortikoidy jsou hlavními léky. Můžete je dítěti podat v tabletách, které lze v případě potřeby i nadrtit, v čípcích, v nemocnici i injekčně. Kortikoidy mají bohužel mezi lidmi často špatnou pověst kvůli jejich nežádoucím účinkům. Je třeba zdůraznit, že tyto nežádoucí účinky se týkají dlouhodobého užívání nebo hodně vysokých dávek. Rozhodně se tedy nemusíte obávat nežádoucích účinků při správném dávkování a pokud použijete kortikoidy pouze akutně v jedné nebo několika dávkách, jako je tomu v případě léčby laryngitidy.

O možnostech léčby se dočtete ve 2. díle série článků o laryngitidě.

 

Mohu na ten strašný kašel u laryngitidy užit i nějaký sirup, který najdu doma ve své lékárničce?

Jak jsme si řekli výše, je laryngitida kašlem doprovázena, tak by se použití sirupů na kašel mohlo zdát užitečné.

Avšak prováděné studie neprokázaly žádný vliv těchto léků na průběh tohoto onemocnění a podání dítěti je tedy zbytečné.

 

Mohou dítku ulevit při laryngitidě antihistaminika – léky na alergii?

Studie neprokázaly jednoznačný léčebný efekt a podávání těchto léků je tedy sporné.

 

Jde laryngitidě předcházet?

Nelze doporučit, jak se onemocnění vyhnout.

Existují ale opatření, při kterých riziko laryngitidy klesá.

Pravidelně větrejte.

Zvlhčujte vzduch, podle svých možností. Vhodná je i čistička vzduchu se zvlhčovačem.

Nekuřte v přítomnosti dětí ani v domácnosti.

Buďte s dítětem co nejvíce na čerstvém vzduchu.

V pokojíčku udržujte čistotu, zbavujte se prachu a věcí, ve kterých se nejčastěji drží, jako v plyšácích, dekách a jiných tkaninách. Nejoblíbenější kousky často perte.

Na podlaze pokojíčku nemějte po celé ploše koberec a často vysávejte.

 

Za jak dlouho laryngitida odezní?

Laryngitida obvykle trvá od několika dní do dvou týdnů, v závislosti na příčině a závažnosti zánětu.

 

Může laryngitida souviset s alergiemi a astmatem?

Pokud se laryngitida stále vrací, je na místě vyšetření u specializovaného lékaře – ORL nebo na alergologii – imunologii. Onemocnění totiž může být zapříčiněno zvětšenou nosní mandlí nebo i alergií. Neléčený alergický zánět hrtanu může usnadňovat zasažení hrtanu infekcí. Pravidelné užívání léků proti alergii s tvz. imunomodulačním efektem (tj. posilující imunitu na sliznicích) často významně sníží i počet laryngitid.

 

Může dítě u laryngitidy inhalovat a co?

Ano, po zvládnutí akutního stavu může dítě inhalovat. Tím, že budete pečovat o dýchací cesty dítěte – tak je zvlhčujete a tím pádem i čistíte. Preventivně můžete použít inhalátor. Nejčastěji se inhaluje známá minerální voda. Pomáhají také proplachy nosních dutin – pomocí speciální nosní konvičky nebo pomocí sprejů s mořskou vodou.

 

Zdroje:

https://www.wikiskripta.eu/w/Akutn%C3%AD_laryngitida


Podcast: Pediatrie na vlastní kůži- 45.díl Akutní laryngitida. Dostupné také z:

https://www.pediatrienavlastnikuzi.cz/epizody/9EFAF3E0-A534-4C63-838A-E69482AAA940

 

Hašková, Alexandra. Kašel – jak a kdy jej léčit?

Dostupné také z: https://lekarnice-maminky.cz/kasel-jak-a-kdy-jej-lecit/

 

Novák, Ivan. Léčba akutní subglotické laryngitidy. Dostupné také z:

https://www.solen.cz/artkey/ped-200706-0019_Lecba_akutni_subgloticke_laryngitidy.php

 

Novák, Ivan. Laryngitis acuta - farmakologické aspekty terapie.

Dostupné také z:  https://www.solen.cz/artkey/far-200602-0007_Laryngitis_acuta-farmakologicke_aspekty_terapie.php



Kršek, Michal.Systémová léčba glukokortikoidy: praktický pohled. 

Dostupné také z: https://casopisvnitrnilekarstvi.cz/pdfs/vnl/2015/10/14.pdf



https://www.proalergiky.cz/clanky/laryngitida-laringitida-u-deti 



 
Instagramový profil @lekarnicemaminky. Video zachycující štěkavý kašel mého syna.



Úvodní fotografie stažena z www.pexels.com
Ostatní fotografie z rodinného alba autorky.
RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *