Musím dodržet nějaký zvláštní postup nebo pravidla, když užívám homeopatika ?
Homeopatické léčivé přípravky se vstřebávají sliznicí dutiny ústní a užívají se v časovém odstupu od jídla. Jejich účinek ruší silné aromatické látky jako je kofein, menthol nebo nikotin, také zbytky jídla, takže se doporučuje před užitím homeopatik si vyčistit zuby pastou neobsahující menthol nebo fluor(existují speciální homeopatické zubní pasty), je rovněž vhodné je podávat na nekovové lžičce.
U kojenců nebo malých dětí se doporučuje rozpustit 10 granulí v 1 dcl kojenecké vody a podávat kojenci (batoleti) na umělohmotné lžičce v doporučených intervalech. Každý den se připravuje tímto způsobem nový roztok.
Pokud je předepsáno více homeopatik, neužíváme je společně, ale v časovém odstupu 1 až 2 hodiny. U akutních onemocnění užíváme homeopatika často ( například každou hodinu), v závislosti na zlepšení stavu onemocnění prodlužujeme intervaly mezi jednotlivými dávkami homeopatik.
Mohu kombinovat homeopatika a klasické( konvenční, homeopatické) léky?
Ano, homeopatika lze užívat jak samostatně, tak i současně s klasickými léky a cílem může být podpora účinku konvenční terapie.
Jak chápat homeopatii ?
Homeopatie je přírodní léčebná metoda, která vnímá pacienta jako celek, metoda celostní. Jak již bylo uvedeno v předchozích částech, využívá principu podobnosti, tedy látka vyvolávající určité příznaky, je-li zpracována do podoby homeopatického léku, může tyto symptomy léčit. Jako příklad uveďme loupání a krájení cibule, při této činnosti dochází k slzení z očí a toku vodnatého sekretu z nosu, naše sliznice jsou drážděny silicemi rostliny Allium cepa. Toho se v homeopatii využívá k léčení rýmy, z cibule je vyrobeno homeopatikum se stejným názvem (Allium cepa). Další příklad- Na úbočí islandské sopky Hekla rosou nejrůznější traviny, které spásají ovce. Farmáři si povšimli, že na kostech těchto ovcí se vyskytují nejrůznější výrůstky. Právě homeopaticky zpracovaná láva z této sopky se užívá k léčení patní ostruhy a různých výrůstků na kostech, má název Hekla lava.
Jakou léčbu zvolit ?
Zatímco v alopatické medicíně léčíme symptomy onemocnění, v homeopatické medicíně směřujeme ke kořenu potíží a rozlišujeme tři hlavní postupy, které se mohou vzájemně doplňovat. Konstituční léčba je hloubková a vyžaduje podrobný rozhovor pacienta s homeopatem o osobní anamnéze, tedy o zdraví pacienta a jeho rodinných příslušníků a dalších skutečnostech, které mohou mít vliv na zdravotní stav pacienta( i o věcech, které zdánlivě s onemocněním nesouvisí- např.zda raději jí jídla sladká nebo pikantní a upřednostňuje teplo či chlad, je veselý nebo se snadno rozpláče). Homeopat zde zohledňuje osobnost, emoce i fyzickou konstituci pacienta. Poté je vydán individuální konstituční lék ve vysoké potenci, který je pravidelně podáván a jsou zhodnocovány změny zdravotního stavu pacienta.
Druhou možností je symptomatická léčba, u které není nutná hloubková anamnéza, ale vychází se ze shody symptomů onemocnění a obrazu jednotlivých léků.
Třetí možností je substituční homeopatie, kdy se pomocí homeopatických preparátů doplňují chybějící stopové prvky v organismu a využívá se jejich vzájemné synergie (spolupůsobení). Příkladem toho může být léčba svalových křečí( typicky nočních křečí v lýtku) preparáty Magnesium phosphoricum a Cuprum metallicum.
Jaké potence homeopatik jsou vhodné pro domácí samoléčbu ?
Pro domácí samoléčbu jsou vhodné nízké potence, zpravidla 5 CH,9 CH nebo 15 CH, případně D6 nebo D12. Vysoké potence by měly být užívány pouze po předepsání zkušeným homeopatem. V Čechách se obvykle setkáváme s homeopatiky v centesimálním nebo decimálním ředění. Ojediněle se můžeme setkat s potencemi označenými písmeny K, které jsou připravovány podle metody ukrajinského homeopata Korsakova, příkladem může být homeopatikum používané v prevenci chřipkových onemocnění.
Může nastat po nasazení homeopatické léčby zhoršení zdravotního stavu?
Ano, u citlivých jedinců může dojít ke krátkodobému zhoršení symptomů, ale tento stav obvykle rychle odezní ( do 2 až 3 hodin) a je předzvěstí rychlého uzdravení . Pokud si není pacient jistý, zda se jedná jen o krátkodobé zhoršení zdravotního stavu, ale jev závažnější, je vhodné obrátit se na lékaře nebo zkušeného homeopata.
Co odpůrci homeopatie?
Odpůrci homeopatie kritizují tuto alternativní vědeckou metodu a označují ji za nevědeckou především při užívání homeopatik ve vysokých potencích, kdy už není přítomna žádná molekula účinné látky (vyšší ředění než 10 na 23- Avogadrova konstanta vyjadřující počet molekul v 1 molu látky) a označují ji za placebo terapii, zpochybňují teorii o otisku molekuly. Další proud kritiků se zaměřuje na proces dynamizace a útočí na to, že homeopatie se zaměřuje na duchovní podstatu nemoci a spojují ji s magií.
Má homeopatie své limity?
Cílem homeopatické léčby je obnovení harmonie organismu, tedy může pomoci hlavně tam, kde je tato harmonie vychýlena, ať jde o akutní infekční onemocnění jako je rýma, chřipka nebo poúrazové stavy , u chronických nemocí je účinek homeopatik pomalejší (artritida,atopický ekzém)a např. u onkologických onemocnění pomáhá snášet nežádoucí účinky konvenční léčby.
Musím homeopatii věřit, aby mi pomohla?
U konstituční léčby je určitě nutná důvěra k homeopatovi, i proto, aby byla pravdivě popsána anamnéza i konstituce daného pacienta a tím i správně zvolen konstituční typ. Také je důležitá důvěra v účinek homeopatického léku. Na druhé straně jsou homeopatické přípravky podávány i ve veterinární medicíně, kdy zvířata tuto víru v účinek léku neprojevují a podobně jsou na tom i malé děti.
zdroj obrázků pexels, hlavní obr. depositphotos
Mgr. Dana Motejzíková