Šestinedělí je doba 6 týdnů po narození miminka. Jedná se o období, kdy probíhá nejvíce změn jak v těle maminky, tak i miminka. Zároveň se mění chod celé rodiny, která se musí přizpůsobit změnám, které s příchodem nové člena plynou. Šestinedělí bývá krásným, avšak často velmi stresujícím obdobím, kdy si k nám jak maminky, ale také tatínci chodí do lékárny pro radu. V těchto článcích se podíváme na nejčastější potíže, které se v šestinedělí objevují a jak je nejlépe řešit. Protože je toto téma poměrně obsáhlé, rozdělíme jej do více částí. V této první části začneme porodními zraněními, jak jim lze předcházet a jak je léčit.
Porodní zranění
Během porodu dochází často ke zranění. Maminky k nám do lékárny chodí pro rady, jak a jestli vůbec je možné porodním zranění předcházet.
1.Prevence
Základem veškeré péče je prevence. Porodní zranění způsobuje průchod hlavičky porodními cestami. Může vzniknout spontánně nebo vznikne operativním zásahem, odborně epiziotomií (nástřihem hráze). Tomuto lze částečně předejít zvýšením elasticity hráze a posílením svalů pánevního dna před porodem. Mezi pomůcky, které lze použít patří:
- a) Porodní trenažér: jedná se o dilatační balónek, který umožňuje nácvik vědomého uvolnění porodních cest za pomoci hlubokého nádechu, zkoušky nejvhodnější porodní polohy a pocitu napětí, který vyvolává nutkání tlačit. Dilatační balónek učí ženu vědomě relaxovat svaly pánevního dna a tím je připravovat na intenzivní pnutí během porodu.
- b) Masáž hráze: napomáhá perineální elasticitě (elasticitě hráze) a tím zároveň redukci porodních traumat. Pravidelné provádění masáže hráze v předporodním období (přibližně od 34. týdne těhotenství, 3–5 min denně) se provádí ideálně speciálním olejem na masáž hráze.
- c) Bylinná napářka: bylinky v této směsi působí pozitivně na přípravu porodních cest, uvolňují pánevní dno a pomáhají udržet poševní sliznici v dobré zdravotní kondici. Bylinky, které se nejčastěji používají jsou maliník, mateřídouška, levandule a měsíček.
- d) Bylinné sedací koupele: Bylinná sedací koupel má příjemné uvolňující účinky, je vhodné ji používat před porodem, ale nedoporučuje se užívat v šestinedělí, z důvodu rizika zánětu.
- e) Tělesná aktivita: ideální je gravijóga a procházky. Co se týče tělesné aktivity po porodu, je vhodné s ní začít pomalu a opatrně s ohledem na porodní zranění. Určitě je vhodné se vyhnout zvedání těžkých věcí a jakémukoli příliš náročnému sportu, kde hrozí riziko pádu, např. horolezectví nebo lyžování. Jízda na kole je rovněž nevhodná, protože způsobuje příliš velký tlak na hojící se rodidla. Rovněž není vhodné plavání, je zde riziko zánětu a zhoršenému hojení.
obr.1
2.Léčba
Základním předpokladem úspěšného hojení rány v oblasti genitálií je dodržování základních hygienických opatření. K těm patří časté sprchování, častá výměna poporodních vložek, větrání, omezení tlaku na ránu (sedací kruh) a vhodné prádlo. Studené obklady se doporučují v případě výskytu otoků v poraněné oblasti.
Vhodnou stravou, dostatkem tekutin, případně podáváním přípravků ke změkčení stolice (přípravek laktulósa) dosáhneme bezproblémového vyprazdňování. Efektivní hojení může dále podpořit používání vhodných léčivých prostředků. Přípravků na hygienu i na léčbu je celá řada, ale mají i svá omezení. Je ideální se poradit přímo v lékárně.
Během porodu se někdy vlivem extrémního roztáhnutí nebo případného poranění (natrhnutí nebo nástřih odborně epiziotomie) naruší celistvost hráze. Po zacelení rány je vhodná každodenní několikaminutová masáž hráze, která zvýší vláčnost rány, elasticitu jizvy a snížení bolestivosti.
Je nutné provádět hygienu opravdu důsledně, aby nedošlo k případnému zánětu. Pokud maminka pociťuje náhlou bolest v podbřišku, bolest v zádech, objeví se horečka či zimnice, je nutné okamžitě navštívit lékaře.
Závěr
Porodní zranění může být pro ženu velmi traumatickou záležitostí. Můžou pociťovat i obavy z nadcházejícího sexuálního života nebo zkrátka z toho, že už nebudou stejné jako dřív. Žena by si měla dopřát čas, aby se opravdu zahojila a se sexuálním životem by měla počkat nejlépe do konce šestinedělí. Klíčová je zejména hygiena. V příští části se podíváme na císařský porod a péči o jizvu. Dále se budeme věnovat zavinování dělohy a poporodní vaginální suchosti.
Zdroje:
Marciánová V. (2021) Péče o ránu v gynekologii a porodnictví. Prakt. lékáren. 17(2): 102-104
obr.1. depositphotos