V předchozí části jsme se věnovali porodním zraněním a nyní budeme pokračovat, a to konkrétně císařským porodem a následnou péčí o jizvu.
Péče o jizvu po císařském řezu
Řez bývá nejčastěji veden všemi vrstvami měkkých tkání ve spodní části dělohy. Břišní dutina je poté sešita po jednotlivých vrstvách (děloha, svaly, podkoží, kůže). Po zahojení rány vznikne jizva dlouhá 10-15 cm. O jejím následném charakteru a vzhledu rozhoduje více faktorů.
Zcela zásadní vliv má správná péče o jizvu, která začíná ihned po porodu. Jelikož se jedná o hlubokou ránu, hojí se poměrně dlouho – zhruba 6 týdnů. Za tuto dobu při hladkém průběhu regenerace vznikne ideálně světlá, pružná, jemná a pohyblivá jizva.
Péče o jizvu by pak měla trvat dalších 12-18 měsíců. Cílem je vyhnout se vzniku tzv. aktivní jizvy, která se neustále vyvíjí, je bolestivá, začervenalá, nepružná, nepohyblivá a svědí. Následkem chybného hojení může také vzniknout keloidní jizva, která je vystouplá nad okolní pokožku, případně jizva příliš vtáhnutá dovnitř. Abychom tomuto předešli, je nutné dodržovat několik pravidel:
- Jizvu nechat co nejvíce větrat na vzduchu.
- Po umytí jizvu nesušíme ručníkem, ale necháme uschnout
- Je vhodné nosit vyšší spodní prádlo nad úrovní jizvy, dále také volnější oblečení.
- Dokud se jizva hojí volte raději sprchování místo koupaní se ve vaně. Je lepší volit nepříliš horkou vodu.
- Nezvedejte minimálně půl roku těžší břemena, než je vaše dítě.
- Pokud se objeví otok kolem jizvy je nutné dát studený obklad.
- Vstávejte vždy přes bok a chvilku seďte, než úplně vstanete.
- Je vhodné hodně pít a jizvu zvlhčovat krémy.
- Posilujte hluboké svaly prodýcháváním směrem do bránice až do pánevního dna.
- K pití kromě vody volte čaje, které podporují uvolňování křečí s obsahem maliníku či kontryhele.
V případě, že se objeví náhle zčervenání, horečka, bolest nebo krvácení z jizvy, vyhledejte lékaře.
Zavinování dělohy
Zavinování dělohy je proces, kdy se děloha během šestinedělí vrací do rozměrů před těhotenstvím. Ovlivňují ho přitom hormony. Každý den se děloha zmenší přibližně o 1 cm. V prvních dnech můžete pociťovat silné bolesti připomínající kontrakce, to signalizuje, že se děloha zavinuje. Správnému zatáhnutí dělohy můžete pomoci následujícími tipy:
- Přirozenou podporu zavinování představuje kojení, resp. hormon oxytocin, který se při stimulaci bradavek uvolňuje do krve.
- Pomáhá také tlak na břiše. Nebrání-li vám v tom váš zdravotní stav, můžete si několikrát denně lehnout na 10 minut na břicho nebo zvolit stahovací poporodní pás. S ležením na břiše je však nutno u vaginálního porodu počkat alespoň 24 hodin, u císařského porodu 5 dní.
- Se zavinováním může pomoci i vhodná masáž břicha a podbřišku.
Vaginální suchost
Pochva se po přirozeném porodu vrátí asi za 3 týdny do původního stavu. Postupně se navrací její pružnost a ustupuje otok. Kvůli poklesu hladin ženských hormonů estrogenů někdy maminky po porodu trápí vaginální suchost. Sliznice pochvy a poševní prostředí by mělo být zcela zregenerováno na konci šestinedělí.
Při vaginální suchosti se doporučují užívat probiotika. Probiotika jsou živé nepatogenní mikroorganismy s příznivým vlivem na zdravotní stav člověka. Řadí se k nim především zdraví prospěšné bakterie mléčného kvašení (laktobacily, bifidobakterie), ale i jiné druhy bakterií. Probiotika přispívají k obnovení přirozeného mikrobiomu pochvy, a tedy zmírnění suchosti a vzniku zánětů. Dále se dají použít přípravky s Tea tree olejem případně kyselinou hyaluronovou a lubrikační gely.
Závěr
V těchto dvou článcích jsme se zaměřili přímo na problémy, které se týkají porodních zranění a vaginálních potíží. V následujícím článku budeme řešit péči o prsa a problémy, které zde mohou nastat jako je kvasinková infekce, ragády nebo zánět prsu.
Zdroje:
Fait T. (2019) Současné možnosti léčby vulvovaginálního dyskomfortu. Prakt. lékáren. 15(4): 214-216
Klauzová K. (2009) Jizvy a jejich léčba. Prakt. lékáren. 5(3): 124-129
zdroj fotek depositphotos