Jak efektivně na vši?

shutterstock_1502233118

„Mami, Dorotka měla vši a mě už taky zase svědí hlava.“ Znáte to taky?  Ani nevím, kolikrát jsme už od začátku roku měli v notýsku ze školy vzkaz, že ve třídě se vyskytly vši. Vši řešíme v lékárně s mnoha zoufalými rodiči, se spoustou z nich se vídáme za těchto okolností poměrně často. Jsou otrávení z neustálého investování peněz do všech možných přípravků proti vším, z praní a čištění celé domácnosti. Je to všechno opravdu nutné? Existuje nějaký zázrak z reklamy proti vším? A jak vlastně veš vypadá, jak se přenáší a proč přežije skoro všechno a drží se nás „vší“ silou? Může je chytit i náš pes? Jaké jsou možnosti prevence­? Pro všechny, kteří si kladou podobné otázky, je tento článek.

Jedna dobrá zpráva pro začátek: NEJSTE V TOM SAMI, milé maminky. Vším se daří všude tam, kde jsou lidi v těsném kontaktu. Veš sice neskáče a nelétá, ale poměrně rychle leze. Dětský kolektiv je proto pro šíření vší z jedné hlavičky na druhou ideální a šance, že rodiče v jeden den naráz všechny děti odvšiví, je poměrně malá.

Souvisí vši s hygienou? A jak se vlastně přenáší?

Výskyt vší nemá žádnou souvislost se špatnou hygienou. Dokonce vším se v neumytých vlasech pohybuje špatně a radši si najdou čerstvě umytou hlavičku. Nezáleží jim na věku ani pohlaví budoucího hostitele. Nevadí jim každodenní mytí, fénování, barvení vlasů, chlorovaná nebo slaná voda. Vši nikdy vlasy dobrovolně neopouštějí. Jsou poměrně odolné a přizpůsobivé. Podle mých zkušeností jim nezáleží ani na délce vlasů. Snad jen na vlasech kratších než 1cm nejsou schopné přežít. A vši zdaleka nejsou jen problémem dětí, nevyhýbají se ani dospělým. Vždyť se s dětmi mazlíme, často spolu spíme v jedné posteli, jsme spolu prostě v těsném kontaktu, a to mají vši rády. Letmý dotek hlav není zpravidla pro přenos dostatečný. Rizikové je ale bezprostřední půjčování čepic, sponek, gumiček do vlasů apod. – jedno dítě ji sundá, druhé si ji zkusí.

Pedikulóza – závažné onemocnění?

Napadení vší dětskou (pedikulóza) není závažné onemocnění. Prvním příznakem je většinou nepříjemné svědění kůže na hlavě. V důsledku toho mohou být děti podrážděné, neklidné, unavené, nevyspalé. U svých dětí jsem se s tím ale nesetkala. Pokud si tedy všimnete, že se děti neobvykle často drbou na hlavě, je dobré vlasy zkontrolovat. A pokud opravdu vši nebo hnidy (vajíčka vší) objevíme, měli bychom na to upozornit ve škole, ve školce nebo v jiném kolektivu, aby měli možnost zareagovat i ostatní rodiče. Nedávejme vším čas, aby se nekontrolovatelně šířily. Dítě by se do kolektivu mělo vrátit až po odvšivení (návštěva lékaře není nutná). Je potřeba důsledně vybrat všechny vši (s tím nám mohou pomoci některé přípravky – o nich níže) a následně pročesat vlasy na vlhko speciálním hřebínkem, abychom se zbavili i všech hnid. Chce to TRPĚLIVOST, bez té se neobejdeme.

Dlouhodobé škrábání kůže může být příčinou druhotné infekce a hnisavé reakce na kůži. Veš sama ale žádné bakterie nepřenáší. Pokud není dítě včas odvšiveno, může se rozvinout alergická reakce na vší trus. Často také zaznívá otázka, zda je nutné odvšivit i domácí mazlíčky. Tady mám dobrou zprávu: veš dětská je vázaná opravdu pouze na člověka, takže přenos na psa nebo kočku není možný a ani od nich naše děti vši nechytnou.

Vajíčka vší (hnidy) a larvy nejdou udusit

Hnidy vypadají jako světlehnědé „kapky“ velmi pevně přilepené na vlasu (na rozdíl od lupů, které lze odfouknout).  Hnidy nemají na svém povrchu žádné otvory, které by se ucpaly po použití šampónů nebo sér proti vším. Nejdou tedy udusit. Pouze MECHANICKY ODSTRANIT. Samičky vší je kladou ke kořínkům vlasů. Při zmačknutí živá hnida lupne nebo praskne. Pokud nejsou mechanicky odstraněné nebo odstřižené, odrůstají společně s vlasem a po 6-9 dnech se z nich líhne larva, která už saje krev z pokožky hlavy a dále se vyvíjí. Larva nemění hostitele, neleze. To znamená, že larvy neinfikují jiné dítě. V případech, kdy jsou hnidy na vlasech vzdáleny od pokožky méně než 8 mm, je přítomnost živých lezoucích vší pravděpodobná. Hnida vzdálená od pokožky hlavy více než 8 mm (tj. starší než 10 dní) je prázdná nebo mrtvá. Tyto skořápky už nemůžou způsobit další přenos vší a nejedná se o akutní zavšivení!! Tyto mrtvé hnidy drží na vlasu stejně pevně a lze je odstranit pouze mechanicky – vlas po vlasu. Asi 10 dní po vylíhnutí se z larvy stává dospělá věš.

Dospělá veš nepřežije bez krve déle než 24 hodin – plyšáky stačí dát do „karantény“

Veš je asi 3 mm velká (jako zrnko kmínu s nohama). Může být světlá i tmavší. Na těle má dýchací otvory. Dospělá veš saje krev z pokožky vlasaté části hlavy. To způsobuje na kůži svědění nebo pálení. Bez možnosti sání do 24 hodin umírá. Ale už po několika hodinách bez potravy (mimo hlavu) je velmi oslabená dehydratací a podchlazením a není schopna napadnout dalšího hostitele a sát krev. Samička klade denně 3-4 vajíčka (hnidy). Za život jich může naklást až 50! Veš žije maximálně 30 dní.

Mimo vlasy se tedy vším nedaří. Proto NENÍ NUTNÉ PRÁT celou domácnost. Doporučuji vyprat jen věci, které byly v bezprostředním kontaktu s vlasy. Ale plyšáky, polštářky apod. lze dát do „karantény“ (suché chladné místo, třeba do pytle, pověsit na balkón) a vši umřou.  Čas, který ušetříme, raději věnujme důslednému vybrání živých vší a hnid. Efekt bude stoprocentně větší.

Přípravky proti vším – šampóny pro psy nepoužívejte

Je potřeba mít na paměti, že žádný „zázračný“ přípravek neexistuje. Ať je tlak reklamy jakkoliv silný, hnidy nezabije žádný z přípravků, které jsou na trhu dostupné.

Momentálně u nás není registrovaný žádný přípravek pro humánní použití, který by obsahoval insekticidy. Dříve celosvětově a dlouhodobě používané látky (permethrin, carbaryl) byly staženy z trhu. Veterinární přípravky (psí antiparazitární šampóny, spreje a jiné) obsahují přesně tyto látky. Aplikace těchto přípravků ale u dětí NEPŘINÁŠÍ výsledky a je spojena s jistými riziky – pronikají kůží a nemají požadovanou čistotu a s tím spojenou bezpečnost, kterou bychom v přípravcích pro děti očekávali.

K aplikaci do vlasů dětí by měly být proti vším používány jen přípravky k tomu určené. Neměly by být používány insekticidní přípravky nebo oleje vyrobené k jiným účelům, ani petrolej, ocet atd. Tyto výrobky a látky mohou závažným způsobem ohrožovat zdraví.

V současné době jsou k dispozici pouze přípravky na bázi silikonových, minerálních a přírodních olejů (mandlový, tea tree oil), dimetikonu (v různé koncentraci) a rostlinných silic. Ty vším více či méně ucpou dýchací otvory a vši se zadusí nebo aspoň „přidusí“. Jejich nevýhodou je, že vlasy jsou po nich mastné. Hnidy dýchací otvory nemají, proto NEJSOU těmito přípravky nijak usmrcovány a ovlivňovány. Hnidy je možné odstranit z vlasů POUZE mechanickým VYČESÁNÍM „všiváčkem“ nebo ostříháním vlasů s hnidami. U všech druhů dostupných přípravků je doporučována OPAKOVANÁ APLIKACE za 8-10 dní od prvního použití (v té době jsou již všechna přežívající vajíčka vylíhnuta a larvy hynou dřív, než by mohly naklást další vajíčka). Tím zajistíme brzkou likvidaci případných nově vylíhnutých larev z hnid, které jste přehlídli, aby nedocházelo k začarovanému kruhu, kdy se z larvy vyvine veš a ta naklade nové hnidy.

Účinný postup při odvšivení

  1. Odstranit všechny živé vši. Postupně pečlivě prohlédneme celou pokožku hlavy a vlasy. Při větším zavšivení, můžeme vši chytat ještě před použitím přípravku proti vším. Veš jde zlikvidovat „křupnutím“ mezi nehty nebo ji můžeme dát do mističky s vodou, než projdeme celou hlavu.
  2. Použít přípravek proti vším a na vlhko vyčesat vlasy „všiváčkem“. Aplikujeme přípravek z lékárny určený k likvidaci vší u dětí na bázi oleje. V praxi mám vyzkoušené, že velmi podobnou funkci má i běžně používaný kondicionér. Důležité je pečlivě aplikovat přípravek především ke kořínkům vlasů a na pokožku hlavy, kde je největší výskyt vší. Olej veš obalí a tím ji oslabí (přidusí). Necháme působit přibližně 15-30 minut. Poté je potřeba postupně pročesat všechny vlasy všiváčkem. Tím z nich odstraníme hnidy, případně ještě objevíme vši, které jsme v předchozím kroku přehlédli. Z vlastní zkušenosti můžu na vyčesání doporučit „zázračný“ spirálový všiváček (např. Nit Free Terminátor). Vyčeše oslabené vši a především hnidy, které jsem jinými hřebínky nedostala z vlasů a měla jsem tak mylný pocit, že už jsem odstranila úplně všechno.
  3. Zkontrolovat vlasy všem členům rodiny. Případně preventivně pročesat všiváčkem.
  4. Za 8-10 dní celé zopakovat.
  5. Přibližně 1x týdně kontrolovat kritická místa – za ušima, temeno hlavy, abychom zachytili případné nové zavšivení.

Možnosti prevence

K prevenci lze použít repelentní přípravky. Ty se aplikují denně na kritická místa (za uši, na temeno hlavy). Mají „zneatraktivnit“ hostitele (tedy naše děti) repelentní vůní. Lze také doporučit kapat tea tree olej za uši, nebo 2 kapky tohoto oleje do běžného šampónu při mytí hlavy. I u těchto metod máme dnes určité pochybnosti, zda si vši nevytvořily odolnost i na přípravky, které by je měly odpuzovat.

Podstatná je pravidelná kontrola vlasů. Lze jen kontrolně použít všiváček na sucho na nejčastějších místech výskytu, tedy na temeni hlavy a za ušima.

Vši jsou v dnešní době v dětském kolektivu celosvětově hojně rozšířené – jsou normální. Mít vši není ostuda, neznamená to, že se doma nemyjete, nepečujete o sebe a své blízké!! Není potřeba děti na dlouhou dobu izolovat. Dostatek informací i ve vašem okolí nám v každém případě může pomoci vši co nejrychleji vyprovodit, a aspoň trochu předejít tomu, aby se k nám příště vydaly na návštěvu. Přeju vám i vašim dětem dostatek trpělivosti, pečlivosti a důslednosti v boji proti vším. Jenom tak se jich můžeme zbavit.

Pokud jste dočetli až sem a máte pocit svědění celého těla, hlavu lehce rozdrbanou a zpoza hrnku s kávou na vás bafá veš, NEZOUFEJTE. JSEM V TOM S VÁMI a možná jsem to dotáhla ještě dál… Při psaní tohoto článku na mě dcera volala: „Mami, jak se jmenují správně ty květy kočiček na jaře?“ Bez váhání jsem ji na to, jako zkušený botanik, odpověděla: „To jsou přece hnidy!!“ Až po zkoumavém pohledu mého manžela jsem si uvědomila, že to budou spíš jehnědy. 😊

Chcete předávat dál stručně shrnuté důležité informace o tomto tématu třeba ve školce? Můžete k tomu využít například tento letáček.

Použitá literatura:

Rupeš V, Ledvinka J, Chmela J, Moravec J. Veš dětská je stále aktuální. 2008 online.

Rupeš V, Vlčková J, Mazánek L, et al. Veš dětská: systematika, výskyt, rezistence, odvšivování. Epidemiologie, mikrobiologie, imunologie. 2006;55:112-119.

Rupeš V, Vlčková J. Veš dětská zůstává problém. Dermatologie pro praxi. 2009;3(1):13-18.

Koktavá D. Pedikulóza. Dermatologie pro praxi. 2012;6(3):156-157.

Gartšíková J. Parazitární kožní choroby a jejich léčba. Dermatologie pro praxi. 2010;4(4):192-194.

Votýpka J. Ektoparaziti člověka. Sborník semináře v Lékařském domě v Praze. 2016.

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky