Odsávání mateřského mléka je v dnešní době pro maminky poměrně časté téma. Důvodů, proč se ženy pro odsávání rozhodnou, je celá řada. Můžou to být problémy s přisátím miminka, hospitalizace, návštěva lékaře nebo brzký návrat do práce. Odsávání je skvělá cesta pro maminky, které nechtějí nebo nemohou kojit nebo budou od miminka na několik hodin odloučeny. Odsávání totiž umožňuje podání mateřského mléka bez nutnosti nahrazování mlékem umělým. Produktů a rad pro snadné odsávání je celá řada a my lékárníci můžeme maminkám pomoci se v nich lépe zorientovat.
Výhody odsávání
Než s odsáváním začneme, je vhodné zvážit jeho plusy a mínusy. Výhody mateřského mléka oproti mléku umělém jsou velké. Mateřské mléko se svým složením přizpůsobuje potřebám miminka. Obsahuje mnohem více vitamínů a dalších užitečných živin oproti mléku umělém. V tomto článku se však zaměříme na výhody odsávání jako takového.
1) Navýšení produkce mateřského mléka
Některé ženy bojují obzvlášť na začátku s nedostatkem mateřského mléka a jeho tvorbou. Pro tvorbu mléka je důležitá častá stimulace prsou. V tomto nám odsávačka může dobře posloužit, protože napodobuje kojení a sání miminka. Některé ženy se tak rozhodnou, že v mezi jednotlivými kojeními odsávají a tím, stimulují tvorbu mateřského mléka. Nicméně v tomto případě si musíme dát pozor na nadprodukci, viz bod 2.
2) Dočasná úleva při větší produkci mléka
Ženy občas na začátku trápí opačný problém. Mléka se tvoří příliš hodně a miminko nezvládá prso dobře vyprázdnit (např. je kvůli nemoci hodně spavé a kojí se málo, neumí se správně přisát apod.). V tomto případě můžeme použít odsávačku, ale je vhodné odsávat pouze do úlevy. Pokud bychom odsávaly do úplného vyprázdnění, mléka by se tvořilo více a více a bolestivost by byla ještě horší.
3) Žena může poskytnout mateřské mléko dítěti, které nemůže kojit
Důvodů, proč se dítě nemůže kojit je několik. Často to bývá odloučení od matky z důvodu hospitalizace nebo se dítě nezvládá kojit (např. z důvodu rozštěpu patra, špatné techniky sání atd.). Tento problém se často objevuje u nedonošených dětí, které nebývají s matkou na pokoji, nezvládají techniku kojení a zároveň jsou příliš spavé a nekojí se dostatečně. Maminky takto mohou mléko aspoň odsát a dítěti podat alternativní cestou (z lahvičky, přes cévku apod.).
4) Ženě může odsávání pomoci při cestě za kojením
S kojením, obzvlášť na začátku, má problémy hodně žen. Kojení bývá často zpočátku bolestivé, miminko nevypije dostatek mléka apod. Není divu, že spousta žen chce kojení vzdát. Odsávání je skvělou cestou pro udržení laktace do doby, než se miminko naučí “správně” kojit a vypiluje techniku sání.
5) Krátkodobé odloučení od dítěte
Odsávání využívají i ženy, které od miminka chtějí/musí krátkodobě odejít. Důvodů je několik, brzký návrat do práce, plánovaná operace, návštěva lékaře apod. Takto odsají mléko dopředu a jiná pečující osoba dítěti mléko pak podá. Tento postup má ovšem své nevýhody a na ty se podíváme dále.
Nevýhody odsávání
1) Časová náročnost
Musíme s uvědomit, že odsávání mléka je mnohem více časově náročné než kojení. Samotné odsávání trvá v průměru 20minut, dále se musí mléko dítěti ohřát a podat a jistý čas si musíme vyhradit i pro čištění a sterilizaci odsávačky a příslušenství (lahvičky, atd). Ženy už tak mají poměrně málo času pro sebe a odsáváním se tento čas ještě více zkrátí.
2) Žena tráví čas s odsávačkou nikoli s miminkem
Další nevýhodou je, že zatímco během kojení se žena a miminko sbližují, u odsávání tomu tak logicky není. Někdy je pro ženu opravdu náročné najít si na odsávání čas a zároveň být dostatečně s miminkem.
3) Finanční náročnost
Odsávačky a jejich příslušenství nejsou levnou záležitostí. Určitě nás tento způsob vyjde finančně daleko více než kojení. Naštěstí některé pojišťovny na odsávačky přispívají.
4) Striktní podmínky pro skladování
Na konkrétní podmínky uchovávání se podíváme později, nicméně je náročné tyto podmínky při některých okolnostech splnit. Mléko by mělo být uchováváno v chladu a před podáním je nutné jej ohřát, což například při cestování se může jevit jako nelehký úkol.
5) Ztráta živin
Pro miminko je nejlepší dostávat mléko co nejčerstvější. Po odsávání však často mléko chladíme či mrazíme a při zpětném ohřevu, tak mateřské mléko přichází o část živin.
6) Dopředu nevíme, kolik mléka dítě vypije
Zatímco při kojení si dítě z prsu vezme jen tolik mléka, kolik potřebuje, při odsávání a následném podání nevíme, kolik dítě vypije. Pak se bohužel často stává, že část mléka musíme vylít nebo naopak musíme ohřívat další mléko, protože má miminko ještě hlad.
7) Podání mléka
Někdy je složité samotné podání mléka. Jsou miminka, kterým dělá potíže vypít mléko z lahvičky nebo si nechtějí vzít mléko od nikoho jiného, než je jejich matka.
Závěr
V tomto článku jsme si shrnuli, jaké má odsávání mateřského mléka plusy a mínusy. V dalším článku se podíváme na to, jaké odsávačky jsou na trhu a jaké příslušenství je dobré zakoupit. Dále Vám dáme užitečné tipy, jak si odsávání zjednodušit, jak mléko skladovat a následně podat miminku.
Zdroje
Kučová J. (2023) Podpora kojení nezralého novorozence. Pediatr. praxi. 24(3): 200-204
Mamila.Sk
PharmDr. Lucie Sikorová, lékárnice maminka