V předchozím článku jsme si nastínili výhody a nevýhody odsávání. Dnes se podíváme na odsávání jako takové.
Typy odsávaček a jejich příslušenství
1) Ruční odstříkání prsty
Tento způsob odsávání je nejlevnější, protože nepotřebujete nic jiného než vlastní ruku. Ale zároveň se jedná o nejpracnější a nejzdlouhavější způsob získání mateřského mléka.
2) Manuální odsávačka
Manuální odsávačky jsou mnohem levnější než elektrické, nepotřebují žádný přívod energie, takže jsou ideálním pomocníkem na cesty. Frekvenci a stlačování prsa si určujete sama, podle toho, jak rychle mačkáte píst. Bohužel je tento způsob rovněž velmi pracný a spousta žen manuální odsávačkou nejsou schopny nic odsát.
3) Elektrická odsávačka
Nejčastější a zároveň nejefektivnější způsob odsávání. Tento způsob je už dražší, ale pokud uvažujete, že budete odsávat často, investice se vyplatí. Je vhodné si nastudovat ovládání odsávačky a zvolit správnou intenzitu programů. Odsávačka vyžaduje přístup k elektrické energii. Kromě odsávaček do zásuvky můžete pořídit i odsávačky na baterie, případně takové, které mohou využívat oba tyto zdroje. Dalším rozdílem mezi elektrickými odsávačkami je ten, jestli odsáváte z jednoho nebo z obou prsou současně. Odsávání z obou prsou je manipulačně náročnější, ale s trochou cviku to není nic složitého. Je vhodnější si pořídit odsávačku s nástavci na obě prsa. Šetříte tak čas a odsajete více.
4) Odsávačka do podprsenky
Odsávačka do podprsenky umožňuje ženám odsávat, ale zároveň se starat o miminko nebo dělat téměř cokoli, protože můžou mít volné ruce. Tyto odsávačky patří jednoznačně mezi nejdražší a bohužel jejich výkon není tak velký jako u klasických elektrických odsávaček. Nicméně jsou skvělým pomocníkem
5) Příslušenství k odsávačkám
a) mrazící sáčky na mléko
Slouží ke skladování mléka v mrazáku. Sáčky mají většinou objem 250ml a dají se kvalitně uzavřít. Pokud uvažujete o zamrazování mateřského mléka, je jejich koupě nutností.
b) pás pro snadné odsávání
Tento pás umožňuje přichytit nástavce s lahvičkami k prsům. Ženy si takto nemusí nástavce držet a mají volné ruce. Je to skvělá střední cesta mezi klasickou elektrickou odsávačkou a odsávačkou do podprsenky. Výkon je stejný jako u elektrické odsávačky a celková cena je podstatně nižší.
c) sterilizační sáčky
Jsou to sáčky pro sterilizaci v mikrovlnce, můžete do nich umístit nejen části odsávačky, ale také lahvičky, dudlíky atd.
d) ohřívač na mléko
Pokud nechcete ohřívat mléko na vodní lázni, můžete si pořídit ohřívač na mléko, který Vám jej ohřeje na požadovanou teplotu.
Tipy pro snadné odsávání
–klidné prostředí: je vhodné si na odsávání vyhradit místo, kde se můžete v klidu posadit a zároveň máte dostatek prostoru pro odsávačku a její příslušenství.
–pohodlná pozice: měla byste sedět uvolněně a pohodlně, během dne je vhodné nosit kojící podprsenku bez kostic.
–hygiena: před odsáváním a před manipulací s mlékem si dobře umyjte ruce.
–dostatek tekutin: během dne je stejně jako u kojení důležité dostatečně pít, aby se mléko mělo z čeho tvořit.
–správná výživa: zdravá strava je klíčem ke kvalitnímu mléku.
-před odsáváním je vhodné mít prsa v teple, může pomoci i masáž.
–kontakt s miminkem: pokud s miminkem nejste v bezprostředním kontaktu, může pomoci i jeho fotografie.
-výběr správné velikosti prsního nástavce: protože každá žena má jinou velikost bradavek, je vhodné si je změřit a podle toho volit velikost nástavce, na trhu jich je hned několik velikostí.
-odsávat stejně často, jako byste kojila, ideálně každé 2 až 3 hodiny a to také v noci. Častým odsáváním se prsa stimulují a vytváří se tak dostatečné množství mléka.
-odsávat z obou prsou najednou: nejlepší variantou je pořídit s odsávačku s nástavci na obě prsa, tímto způsobem odsajete nejvíc a zároveň šetříte čas.
-odsávat dostatečně dlouhou dobu: 10 minut pro odsávání většinou vůbec nestačí, ideální čas na jedno odsávání je 20-30 minut.
–programy simulující kojení: je vhodné volit takovou odsávačku, která napodobuje samotné kojení, jedná se o odsávačku dvoufázovou.
Power pumping
Jedná se o techniku, která pomáhá navýšit množství mléka. Je to postup, kdy se střídá odsávání s pauzami. Tento rozpis platí pro odsávání z obou prsou současně.
- 20 minut odsávání
- 10 minut pauza
- 10 minut odsávání
- 10 minut pauza
- 10 minut odsávání
Celkově je tento postup časově náročný a trvá celou 1 hodinu. Nicméně má prokazatelně vliv na zvýšení produkce mléka.
Skladování mléka
Pro miminko je ideální čerstvě odsáté mléko, ale je jasné, že není možné mu jej takto čerstvé vždy podat.
1.Pokojová teplota (16-25 stupňů): mléko by se mělo spotřebovat do 3 hodin.
2.Lednice (kolem 4 stupňů): spotřeba je do 3 dnů
3.Mrazák ( -18 stupňů): spotřeba do 3 měsíců.
Po odsátí, nalijeme mléko do sterilní nádoby nebo do skladovacího sáčku. Označíme datum a hodinu odsátí a objem mléka. Mléko uchováváme v zadní části ledničky či mrazáku. Po rozmrazení a ohřátí mléko opětovně nezamrazujeme.
Podání odsátého mléka
Pokud chceme odsávat, ale zároveň s kojením pokračovat, musíme najít vhodnou cestu pro podání mléka miminku. Cokoli v pusince miminka, co není prs, může totiž kojení narušit. Ideálním způsobem je podání mléka přes cévku přiloženou k prsu. Dítě se tak může kojit a zároveň pít odsáté mléko. Výhodou je, že takto se kojení může naučit. Nevýhodou je, že držet miminko a zároveň lahvičku s mlékem a cévkou u prsu je velmi náročné a často to vyžaduje přítomnost druhé osoby. Pokud nám tento způsob nevyhovuje, můžeme cévku přiložit k prstu. Tato cesta je skvělá i pro tatínky, mléko můžou podat i oni a zároveň si vytvořit silnější vztah s miminkem. Dítě saje špičku prstu a u toho saje mléko přes cévku. Ideální je vybírat cévku co nejtenčí, můžou vám ji objednat v kterékoli lékárně.
Pokud v kojení pokračovat nechceme, můžeme podat dítěti mléko v lahvičce. Tam je vhodné vybrat takovou, která je pro daný věk vhodná.
Před podáním mléka bychom jej měli ohřát na teplotu 37 stupňů. Nedoporučuje se mléko ohřívat v mikrovlnce. Ideální je, jej ohřívat pomalu ve vodní lázni a mléko opatrně promíchávat. Mléko by nemělo vařit a před podáním je nutné vyzkoušet, že má ideální teplotu, aby se miminko neopařilo.
Závěr
Typů odsávaček je celá řada, pokud si stále nevíte rady, můžete se klidně obrátit buď na lékárníka nebo laktační poradkyni. Pokud si chcete odsávání co nejvíce zjednodušit, je dobré vyzkoušet co nejvíce tipů pro snadné odsávání, ale je nejdůležitější dodržovat hygienická pravidla při manipulaci s mlékem a podmínky jeho skladování. V příštím článku téma uzavřeme rozebráním dotazů a mýtů.
Zdroje
Chrpová D., Musilová Š. (2023) Způsob výživy laktující matky a její vliv na výživu kojence a kvalitu mateřského mléka. Pediatr. praxi. 24(1): 38-42
Mamila.Sk
PharmDr. Lucie Sikorová