Poradna › kojenci a batolata › Lékárnička k moři › Odpověď na: Lékárnička k moři
Dobrý den,
do lékárničky pro 16timěsíční batole byste neměla zapomenout:
léky snižující teplotu, popř. potlačující bolest – volte spíš sirup než čípky (ty by se mohly vlivem vysokých teplot znehodnotit)
léky proti alergii – u takto malého dítěte především lokálně účínkující gel s dimetindenem. Tablety na alergii vzhledem k věku nejsou pro Vaše dítě vhodné a veškeré léky na alergii v tekuté formě, které byste Vašemu dítěti mohla dát, jsou pouze na lékařský předpis. Pokud máte velké obavy, poraďte se o těchto přípravcích s Vaším pediatrem.
léky na léčbu průjmových onemocnění – nejšetrnějším řešením jsou probiotika, která můžete i takto malému dítěti podávat a to po celou dobu pobytu i preventivně. Riziko průjmového onemocnění tak snížíte. Pokud by však průjem přece jen nastal, můžete použít přípravek s diosmektitem. Při průjmu u takto malého dítěte je potřeba doplňovat tekutiny i minerály – v lékárně lze zakoupit sáčky na přípravu rehydratačního roztoku pro děti.
další léky, které s sebou můžete přibalit, jsou oční a nosní kapky, kapky nebo sirup na kašel, desinfekci na drobná poranění (existují i přípravky, které “neštípou”), náplasti aj.
velkou pozornost věnujte výběru přípravku na opalování – nejvhodnější je velmi kvalitní, vodě odolný přípravek s co nejvyšším faktorem (50+). Přibalte také přípravek na spáleniny i popáleniny od sluníčka s dexpanthenolem. Přesto připomínám, že dítě do 3 let by se slunit nemělo vůbec, vhodná je proto kombinace opalovacího přípravku s lehkým vzdušným oblečením z přírodních materiálů. Pro koupání můžete zvolit UV oblečení, které kryje většinu těla i ve vodě,kde dítě před sluníčkem neskryjete.
Pokud Vaše dítě užívá některé léky pravidelně, nezapomeňte je přibalit v dostatečném množství.
Pro klidný průběh dovolené je vhodné, abyste si s sebou vezla telefonní číslo na Vašeho pediatra a po příjezdu na místo pobytu zjistila, kde je nejbližší lékař a nejbližší nemocnice.
Všechny léky ponechejte v originálním obalu pro případ, že byste potřebovala stejný nebo podobný lék sehnat v místě pobytu – názvy léků v jednotlivých zemích se liší, ale účinné látky bývají stejné – ty zahraniční lékař nebo lékárník zjistí právě z originálního obalu.
Pro případ kinetózy u takto malého dítěte jste značně omezená – přípravek, který zmiňujete, mohou užívat děti od 2 let. Pro menší děti lze použít pouze homeopatické léky nebo zázvor. Zkoušela jste také nějaká režimová opatření? Pokud můžete volit, vyberte si cestování v noci. Dítě by mělo cestovat po směru jízdy, pohledem sledovat nehybné objekty daleko na horizontu (např. kopce, hrady apod.)Dítě by nemělo cestovat na lačno, i když některým dětem nedělají dobře některé potraviny, které jí před cestou (tady se mohu odkázat na vlastní zkušenost s dcerou). V autě je vhodné pravidelně větrat, příliš netopit, při delší cestě dělat pravidelně zastávky (asi po 2 hodinách, i když dítěti není špatně)… Některým dětem nedělá dobře také sledování přenosného přehrávače či čtení knížky. Pokud by problémy s kinetózou přetrvávaly, poraďte se s Vaším pediatrem.