Nejčastější dotazy a mýty – Leidenská mutace

SSUCv3H4sIAAAAAAAEAH1Ru2rEMBDsA/kHo9oQC/tMki9IE0iX4kihkxafiKw1knxHOPzvWT3MqQjpNDO7o53d2+ND07CT8Fqy1+YWEWFtzOqDE0GjJbprCw9KB3RamEhGbksK80GE1YOPFoWSIsBEtZks/fs/x4ybXUgidZDEPgAXA6ytFL+eovKJM1i281v7j8kbCBPOUjh4eqehJU38h+HdKz++9pxiAit/UpoqpQMDIqcsARh/6ZJJ7mTf1wBurtdw0QqwwmJVGquNXJBmiw199dHitNR2qsoWtOpwx6UGiBmGTNWDYjiDq29Bx8S5IiyGFIPlrTBFx4qQ97zjzz0fx6EfupGPB0q3/QKfFzfyJAIAAA==

Mám Leidenskou mutaci, znamená to, že budu brát do konce života léky? 

Většinou ne. Léčiva se nasazují pouze v případě většího rizika trombotického onemocnění, případně po prodělání takového onemocnění. Léčbu určuje lékař a záleží na celkovém stavu a průběhu onemocnění. Pokud tyto okolnosti nenastanou, léčiva se užívat nemusí. 

 

Když budu píchat injekce do břicha, neublížím miminku? 

Pokud budete injekce aplikovat správně, nemusíte mít obavy. Jsou ale pacientky, které mohou mít při aplikaci do břicha během těhotenství psychický blok. V tomto případě je možná i aplikace do hýždí nebo paží.  

 

Můžu užívat injekce, i když kojím? 

Ano, injekce s účinnou látkou enoxaparinem jsou bezpečné i při kojení.   

 

Moje maminka žádné injekce neužívala a žádné problémy neměla. Je to opravdu nutné je brát? 

V případě, že Vám tyto injekce byly předepsány, je opravdu nezbytné je užívat. Kdysi se o rizicích při trombofilních stavech nevědělo tolik co dnes. Abyste se vyhnula komplikacím je nutné dodržet předepsané dávkování. 

 

Mám strach z jehel, nebyla by zde nějaká varianta v tabletách? 

V současné době bohužel není žádná varianta v tabletách. Heparin se podává pouze v injekční formě, protože kdyby byl ve formě tablet, tak by jej zažívací systém nebyl schopen absorbovat. Jiná léčiva na ředění krve nejsou v těhotenství bezpečná.  

 

Našla jsem doma mastičku s heparinem, nestačilo by to? 

Bohužel nestačilo. Dávka léčiva, které se aplikuje přes kůži není dostatečná na to, aby byla použita k léčbě. 

 

Nebude mě aplikace do břicha bolet a nebudu mít pak všude modřiny? 

Aplikace injekcí je mírně bolestivá, ale bolest by měla v řádu minut vymizet. Modřiny se mohou utvořit v místě vpichu, proto je vhodné místa aplikace střídat. 

 

Co když si to píchnu špatně? 

Než injekce začnete užívat, měla byste být řádně informována od svého lékaře, jak správně injekce podat. V případě, že se přesto budete cítit nejistě, je na místě navštívit lékárnu, kde Vám lékárník znovu poradí, jak se injekce správně užívají.  

 

Mám Leidenskou mutaci, to znamená, že nemůžu mít děti? Může se mi narodit postižené dítě? 

To, že máte LM neznamená, že mít děti nemůžete, pouze to, že cesta k nim může být poněkud trnitější. Neznamená to ani, že se Vám narodí postižené dítě, jen to, že toto riziko je o něco vyšší. Tato rizika se ale dají potlačit včasným testováním, léčbou a režimovými opatřeními. 

 

Mám strach, že bych mohla mít LM, na koho se mohu obrátit? 

V případě, že máte obavy, že bysta mohla mít LM, je nejjednodušší se obrátit na svého ženského lékaře. Ten Vám může provést test na trombofilní stavy. Pokud jste nějaké trombotické onemocnění prodělala nebo máte trombózu v rodině, měl by být test hrazen zdravotní pojišťovnou. Pokud tyto podmínky nesplňujete, můžete si test zaplatit i jako samoplátce (v roce 2024 se tato částka pohybuje okolo 1000Kč). Další možností je obrátit se přímo na hematologické oddělení. 

 

Mám LM a všimla jsem si, že mám silnější menstruační krvácení, může to souviset? 

Silná a bolestivá menstruace bude pravděpodobněji souviset se stavem, který se nazývá endometrioza. Jedná se o časté gynekologické onemocnění, kdy se buňky děložní sliznice nachází i mimo děložní dutinu (např.ve vejcovodech, vaječnících atd.). Leidenská mutace pravděpodobně viníkem silné menstruace nebude, naopak se může stát, že bude krvácení menší, ale krev bude hustší a sraženější. V případě, že u sebe ale pozorujete velmi silnou či bolestivou menstruaci, upozorněte na to svého ženského lékaře, aby našel příčinu Vašich obtíží. 

 

Mohu užívat antikoncepci, když mám LM? 

Kombinovaná antikoncepce (antikoncepce s obsahem hormonů estrogenu a progesteronu) bývá při tomto stavu kontraindikována. Antikoncepcí první volby je nehormonální tělísko. Můžete také použít antikoncepci bariérovou (prezervativ, pesar, spermicidy). V některých případech lze po zvážení lékařem nasadit antikoncepci gestagenní.  

 

Když mám LM, znamená to, že nemůžu ibuprofen? 

Pokud máte LM a v dané chvíli neužíváte žádná léčiva, léky s obsahem ibuprofenu můžete. Pokud však zrovna užíváte hepariny nebo warfarin, je vhodnější se ibuprofenu vyhnout a zvolit léky s obsahem paracetamolu. Ibuprofen se v tomto případě může užívat pouze po konzultaci s lékařem. 

 

Lékař mi řekl, že mám MTHFR mutaci. Co to je? 

Jedná se o nejčastější typ vrozené trombofilie. Enzym MTHFR je důležitý pro přeměnu kyseliny listové na aktivní folát. Tento metabolit má v těhotenství klíčový význam, protože aktivně snižuje rizika vývoje plodu, zvláště jeho nervové soustavy. Pokud ale dojde k mutaci genu, který kóduje funkci a vlastnosti tohoto enzymu, enzym pak neplní svou funkci správně, a proto je vhodnější užívat přímo aktivní metabolit kyseliny listové L-methylfolát(metafolin).  To ovšem není jediný důsledek mutace genu pro tento enzym, pacienti s touto mutací mají rovněž sklon k vyšší srážlivosti krve. 

 

Můžu rodit císařským řezem, když mám LM? 

Císařským řezem rodit můžete, ale pouze pod celkovou anestesií. 

 

Když mám LM, mohu vykrvácet při porodu? 

Pokud jsou provedeny určitá opatření, např. odstup užití heparinu od epidurální anestesie a porodní personál je dobře informován o Vašem zdravotním stavu, nemusíte se tohoto rizika obávat. 

 

PharmDr. Lucie Sikorová

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky