Nejčastější dotazy a mýty – plagiocefalie u dětí

plagiocef.

Jaké jsou nejčastější dotazy rodičů v  prostředí lékárny?

Odpovědi si pro vás připravila lékárnice maminka PharmDr. Lucie Sikorová.

 

Nespraví se to samo? 

Velmi záleží na typu i závažnosti deformity. Ve většině těžkých případů se to samo nespraví, naopak pokud se neřeší příčina vzniku plagiocefalie, deformita se může ještě zhoršit. U lehkých případů se hlavička může zlepšit trochu sama a deformita může být méně viditelná, ve chvíli, kdy dítěti narostou vlásky. 

Nebylo by lepší dát spát miminko na bříško? Tak se zploštění přece vyhnu… 

Není vhodné dát miminko spát na bříško. Je zde velké riziko udušení. 

Mému dítěti naměřili těžkou deformitu, musím mu tedy helmičku nutně nasadit? Nemohu se rozhodnout jinak? 

Na plagio klinice dostane rodič u těžkých deformit doporučení začít s léčbou kraniální ortézou, jestli se však rodič rozhodne zahájit s dítětem léčbu či ne, záleží plně na něm. 

Nevyplatí se radši počkat? 

U nejmenších miminek do 4 měsíců věku se určitě vyplatí počkat. Helmička by pro ně byla ještě moc těžká a velká. Je ale možné si již zajet na vyšetření a poslechnout si třeba doporučení. U dětí starších 6 měsíců se už čekat nevyplácí. Hlavička se v tomto věku nemusí už spravit sama a aby byla léčba účinná, je vhodné začít co nejdříve.  

Dětská lékařka mi řekla, že helmička není nutná, ale mně přesto přijde, že má dítě hlavičku zploštělou. Co mám teď dělat? 

Pokud si nejste jistí, je nejvhodnější kontaktovat plagio kliniku a zaslat zde fotky hlavičky miminka. Na základě nich jsou schopni hlavičku předběžně vyhodnotit. 

Nezpomalí helmička vývoj mého miminka? 

Většinou ne. Po týdnu adaptace si dítě na helmu zvykne a jeho vývoj by měl probíhat normálně. Pokud, ale pozorujete velké rozdíly v chování dítěte i po prvním týdnu, kontaktujte plagio kliniku. 

Co si mám koupit v lékárně na čištění ortézy? 

Nejvhodnější je zakoupit 60% líh. Z praktického hlediska je dobré, přelít jej do rozprašovače pro snadnější aplikaci. Helmu je dobré čistit při každém sundání. Lahvičku s lihem uchovávejte mimo dosah dítěte. 

Čím můžu ošetřit pokožku hlavy? 

Pokožku hlavy nemusíte ošetřit ničím speciálním. Důležité je ale hlavičku po sundání otřít, pokud je zpocená. Při nasazování helmy je nutné, aby byla hlavička dítěte suchá. 

Co mám dělat, když má dítě horečku? Mám helmičku sundat? 

Pokud má dítě horečku, je nutné helmu sundat, aby nedošlo k většímu přehřátí. Pokud je teplota jen mírně zvýšená, helmičku můžete nechat nasazenou. 

Na hlavičce se objevil otlak, jak to mám řešit? 

Pokud otlak do hodiny od sundání helmy zmizí, řešit to nemusíte. Pokud se však dělají otlaky větší nebo nemizí, neprodleně kontaktujte plagio kliniku. Pravděpodobně bude nutná úprava helmičky. 

Miminko mi v helmičce pláče, co mám dělat? 

Během adaptačního týdne, může miminko plakat, helma je pro něj novinkou a chvíli trvá, než si na ni zvykne. Pokud miminko pláče i poté, kontaktujte plagio kliniku. Je možné, že je ortézka špatně nastavena.  

Dítě se v helmičce potí, co s tím? 

Obzvlášť v letních měsících je nutné hlavičku hodně větrat. Helmu častěji čistit a dítě příliš nenavlékat. 

V léčbě už nechci dál pokračovat, můžu ji ukončit? 

Léčbu můžete ukončit kdykoli. Toto rozhodnutí ale zvažte, k léčbě pak už není možno se vrátit, protože helmička bude dítěti pravděpodobně malá. 

 

PharmDr. Lucie Sikorová

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *