Klíšťata útočí

klíště (4)

Lékárnice maminka Mgr. Mirka Kdolská si pro vás připravila článek o klíšťatech. Co na vás čeká?

  • Klíště a nemoci, které přenáší
  • Role lékárníka a jak vybrat repelent
  • Jak se na klíště připravit
  • Jak správně odstranit přichycené klíště
  • Kdy vyhledat lékaře
  • Prevence a očkování
  • Výroba domácího repelentu
  • Nejčastější mýty o klíšťatech

Klíště a nemoci, které přenáší

Klíště obecné (Ixodes ricinus) je roztoč, který se živí sáním krve na savcích, plazích, nebo ptácích. Klíšťata přenášejí celou řadu onemocnění. Mezi nejčastější onemocnění způsobené klíšťaty patří lymská borelióza (někdy též lymeská) a klíšťová encefalitida. Dle státního zdravotního ústavu počty nakažených osob u obou onemocnění rok od roku stoupají. Obě nemoci jsou vážné a je potřeba je co nejdříve začít léčit. Klíště v našich podmínkách přenáší i tularémii a ehrlichiózu.

 

Lymská borelióza v endemických oblastech představuje velmi závažný zdravotní problém. Borelióza je onemocnění, které způsobuje bakterie Borellia burgdorferi.

Je řada rozdílů v klinických projevech mezi infekcí u dětí a dospělých. Častější pobyt v přírodě, hry na zemi v nízkých porostech, to jsou důvody k vyššímu riziku přisátí klíštěte na dítě a následně riziko vzniku boreliózy. Lymská borelióza se léčí antibiotiky a jejich volba záleží také na projevech nemoci. Zatím neexistuje vakcinace. Očkování proti borelióze se již v pokročilém stádiu vyvíjí. Inkubační doba, tedy doba od vstupu infekce po první příznaky se vyskytuje v intervalu 3-30 dnů. Někdy boreliová infekce proběhne i bezpříznakově. Zvláště nebezpečná je u těhotných žen, kdy hrozí předání infekce z matky na plod. Nemoc nejčastěji postihuje kůži, klouby a nervy. Typickým kožním příznakem je červená skvrna, nazývá erythema migrans. Tuto fázi boreliózy mohou doprovázet i příznaky podobné chřipce, jako únava, bolest svalů a kloubů, nechutenství, zvýšená teplota, či zduření lymfatických uzlin. Borelióza se potvrdí laboratorním vyšetřením krve. Jelikož se jedná o bakteriální infekci, lékem volby jsou penicilinová antibiotika. Pokud není včas rozpoznána, může přejít do chronické formy, kdy je léčba náročnější.

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění, které napadá nervový systém. Nejúčinnější prevencí se jeví očkování proti klíšťové encefalitidě. Očkovat se je možné začít kdykoliv v průběhu celého roku. Důležité je očkovat tehdy, když je dítě naprosto zdravé a nejeví známky jiného onemocnění (např. i běžného nachlazení apod.)

 

Role lékárníka a jak vybrat repelent

Před výběrem repelentu je vhodné zvážit, zda ho budeme potřebovat pro dítě či dospělého. Jiné repelenty jsou pro dospělé, jiné zase pro děti od 2 let, či dokonce pro batolata. Pro aplikaci převážně proti komárům můžeme volit raději přírodní prostředek odpuzující hmyz, ale na procházky v přírodě, kde potřebujeme ochranu jak proti komárům, tak proti klíšťatům bychom měli volit silnější syntetický prostředek. Dobré je si také na menším povrchu kůže vyzkoušet případnou kožní reakci na repelent. Některé repelenty se aplikují na kůži ve formě spreje či roztoku a jiné zase na oblečení. Velmi oblíbenou přírodní látkou je citronelový olej, který je součástí přírodních již hotových repelentů. Často se také z bylin kombinuje levandule, eukalyptus, tymián, látky silně aromatické- kafr, mentol, které mohou být také ve formě náramku, nebo náplasti. O výběru vhodného repelentu se můžeme poradit přímo v lékárně. I když se chráníme pomocí repelentu,  je důležité po každém pobytu venku provést kontrolu celého těla, popř. vyměnit oblečení. Do přírody je vhodné světlé oblečení, na kterém klíště snáze rozpoznáme. 

 

Jak se na klíště připravit 

  • Vhodná obuv a oděv a to tak, aby se klíště nedostalo ke kůži. Kalhoty zastrčit do ponožek, nebo do bot, tričko, nebo košili nasoukat do kalhot.

 

  • Repelenty bychom měli aplikovat do oblasti okolo kotníků, případně na zápěstí, pokud chceme v lese sbírat houby. Oblečení volit z hladké a světlé látky.

 

  • Pohybovat bychom se měli pokud možno jen na vyznačených cestách a nevstupovat do vysoké trávy.

 

  • Očkování – u praktického lékaře, nebo v očkovacím centru. Očkovací látka je částečně hrazena zdravotními pojišťovnami.

Jak správně odstranit přichycené klíště

Po každém pobytu venku bychom se měli důkladně prohlédnout. Klíště je nutné odstranit co nejdříve a to celé. Místo přisátí ještě před odstraněním vydezinfikujeme. Vhodná je jodová tinktura, pokud nejsme alergičtí. Vhodné je použít jednorázové rukavice. Za pomocí pinzety, nebo háčku uchopíme klíště za hlavičku kývavým pohybem ho opatrně vytahujeme ven. Klíštětem netočit, ani nemastit olejem! Otáčením by mohlo dojít k přetržení klíštěte a část by mohla zůstat v kůži a způsobit zánět. Místo po odstranění klíštěte znovu důkladně vydezinfikujeme. Nedaří-li se klíště odstranit, měli bychom vyhledat lékařskou pomoc. Dobré je si také zapsat, kdy jsme klíště měli pro případné pozdější komplikace, nebo si ho ponechat k laboratornímu vyšetření na boreliózu, které si můžeme uhradit.

 

Kdy vyhledat lékaře

Klíšťata jsou velkou hrozbou pro přenos onemocnění, ale ne každé klíště je infikované. Tudíž neznamená, že když klíště chytíme, musíme se nakazit. Důležité je kontrolovat místo na kůži, kde se klíště přisálo. Infekce v ráně se začne projevovat zhruba 1-2 týdny po přisátí klíštěte. Varovným signálem je zarudnutí místa přisátí a otok. V takovém případě bychom neměli na nic čekat a ihned vyhledat lékaře. Druhým projevem jsou příznaky podobné chřipce, jako bolest hlavy, kloubů, svalů, zimnice, horečka atd. I v takovém případě je na místě vyhledat lékaře a informovat ho o tom, že jsme měli klíště. 

 

Prevence a očkování 

Mezi preventivní opatření jak se vyhnout přisátí klíštěte patří  dlouhý oděv. Minimalizujeme tím riziko přisátí a možnost vzniku případné infekce. Důležité je také používání repelentů, či esenciálních olejů, které klíšťatům moc nevoní. Preventivně můžeme užívat i vitamín B. Očkování proti lymské borelióze zatím neexistuje. Na klíšťovou encefalitidu existuje očkovací látka. Klíšťová encefalitida u dětí má mírnější avšak stále velmi závažný průběh. U starších pacientů je onemocnění těžší a hrozí jim současně větší rizika trvalých následků po prodělání klíšťové encefalitidy. 

Výroba domácího repelentu

Na 1 litr budeme potřebovat hrst čerstvých, nebo sušených bylin jako levandule, rozmarýn, nebo tymián a 1  lžíci vinného octa.

Postup výroby:

Uvaříme v hrnci vodu a odstavíme z plotny. Přidáme byliny a necháme pod poklicí louhovat. Po vychladnutí přimícháme lžíci octa, scedíme a uložíme do lednice v uzavřené nádobě. Tento přípravek má krátkou trvanlivost. 

 

Nejčastější mýty o klíšťatech

-Často si myslíme, že zahrada není les. Na trávě u domu, kde udržuji trávník mi žádné nebezpečí nehrozí. MÝTUS!

Klíště může být infekční kdekoliv.

 

-Očkování není potřeba. MÝTUS!

Pokud se vyskytujeme často v přírodě a nemůžeme/ nechceme se chránit dlouhým oděvem a repelentem, měli bychom se nechat očkovat.

 

– Jsem dospělý a  v dobré kondici, proto mi klíště nemůže nic udělat. MÝTUS! 

Infikované klíště může ohrozit kohokoliv.

 

-Prý existují homeopatika na klíšťovou encefalitidu/ boreliozu, aby případně nenapáchala v těle takový problém. Můžete mi prosím poradit?  ( dítě 3roky, 15 kg) . Kdy je vhodné vzhledem k sezóně užívat ? 

Homeopatika není vhodné používat jako jedinou prevenci a ,, léčbu’’ v případě klíšťat.

Jako prevenci kousnutí můžete podávat Ruta graveolens 9CH a Ledum palustre 15 C při výskytu v přírodě. Více informací vám sdělí homeopat.

 

– Je problém, když budu mít přeočkování až po 6 letech?

Přeočkování je nutné každých 3–5 let, pokud si chcete udržet dostatečnou hladinu protilátek. U vakcíny je rozmezí dané výrobcem vakcíny.

 

Zdroje:

Jak a proč si vyrobit domácí repelent – Lucie Křivinková – S pohodovým trávením a bez zbytečné chemie (luciekrivinkova.cz)

Jak se chránit před napadením klíšťaty – SZÚ | Oficiální web Státního zdravotního ústavu v Praze (szu.cz)

Klíšťová encefalitida – prevence, příznaky a léčba – Lékárna.cz (lekarna.cz)

Solen: Klíšťová encefalitida u dětí

Trends in the tick-borne encephalitis incidence in the Czech Republic, approach to the disease in selected European countries (solen.cz)

untitled (pediatriepropraxi.cz)

Solen: Klíšťová meningoencefalitida: očkovat?!

 

Mgr. Mirka Kdolská

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky