Detekce plodných dní i těhotenství má značný význam pro reprodukční zdraví ženy. Pacientky v lékárně občas netuší, jaké jsou mezi testy rozdíly, kdy nejlépe testovat a jak který test odečítat. Ovulační i těhotenské testy jsou založené na podobných principech a mají podobnou konstrukci. Nicméně jejich odečítání i podmínky testování jsou jiné. V současné době jsou k dispozici testy velmi citlivé a spolehlivé, ale testy různých výrobců se liší kvalitou. Při detekci plodných dní u ženy dostáváme informaci, zda žena ovuluje a kdy.
Detekce ovulace umožňuje dosáhnout těhotenství v kratším časovém úseku, což může být důležité zejména u žen ve vyšším reprodukčním věku, snažících se o otěhotnění. Má i diagnostickou hodnotu, protože chybění známek ovulace nebo naopak pravidelná ovulace bez následného těhotenství přivede ženu dříve k reprodukčnímu specialistovi.
Které hormony testujeme při ovulačním testu?
Ovulační test je založen na detekci luteinizačního hormonu (LH). Koncentrace luteinizačního hormonu v krvi je nejspolehlivější předpovědí ovulace, která je očekávána za 28–36 hodin po začátku vzestupu LH nebo 8–20 hodin po odeznění vrcholu LH. Koncentrace LH v moči sleduje spolehlivě krevní hladinu tohoto hormonu. Pro detekci ovulace testem je rozhodující výrazný nárůst koncentrace luteinizačního hormonu, ne jeho pouhá detekce, proto vyhodnocení ovulačního testu vyžaduje větší pozornost než vyhodnocení testu těhotenského. Ovulační test je podstatně spolehlivější než měření bazální teploty a také zjišťuje ovulaci s časovým předstihem, což je důležité, protože vajíčko je schopné oplození nejvýše 24 hodin po ovulaci. Detekci luteinizačního hormonu běžně provádíme v moči.
Jak postupovat při detekci ovulace
Při detekce ovulace určujeme, zda došlo k podstatnému zvýšení koncentrace luteinizačního hormonu oproti předchozím dnům. Koncentrace luteinizačního hormonu v moči je ovlivněna jednak jeho produkcí v hypofýze, která je nejvyšší v brzkých ranních hodinách, jednak stupněm koncentrace moči, která je nejvyšší v ranní moči, jejíž vyšetření by mohlo dát falešně pozitivní výsledek.
Výsledek testu může ovlivnit i nadměrný nebo nedostatečný příjem tekutin. Z tohoto důvodu se doporučuje pít naposledy 2 hodiny před testováním, test provádět vždy ve stejnou dobu, a to mezi 10. a 20. hodinou. Test by měl proběhnout bezprostředně po odběru moči, je třeba preferovat ponoření příslušné části testu do moči odebrané do čisté a suché nádobky před smáčením proudem moči, které bývá zdrojem chyb.
Test je třeba odečíst za dobu určenou v návodu k použití, neodečítat dříve ani později. Při provádění ovulačního testu je třeba při zahájení testování brát v úvahu obvyklou délku menstruačního cyklu u dané ženy. Čím je cyklus delší, tím později zahajujeme testování.
První den testování určíme, když od průměrné délky cyklu testující ženy odečteme 16 nebo pro větší jistotu 18, když tedy je například cyklus průměrně dlouhý 30 dní, testování zahájíme 14. nebo lépe 12. den po začátku menstruace. Je třeba vzít v úvahu, že vajíčko je schopno oplození nejvýše 24 hodin po ovulaci, zatímco životnost spermií je delší. Je proto dobré, když v době ovulace jsou spermie přítomny ve vejcovodu.
Je třeba srovnávat intenzitu zbarvení testovací a kontrolní linie, zbarvení má být srovnatelné (nebo bývá testovací linie silnější než kontrolní). Pokud je testovací linie méně zřetelná než kontrolní, neznamená to detekci vlny LH. Falešná pozitivita může být způsobena podáváním léků obsahujících luteinizační hormon, který bývá součástí některých hormonálních přípravků používaných k indukci ovulace. Falešně pozitivní může nález být u těhotné ženy nebo u ženy v přechodu. Ovulační test není určen pro detekci neplodných dní, a nehodí se tedy pro účely antikoncepce.
Co ovlivňuje citlivost a spolehlivost testů?
Především je to kvalita výrobku. Testy se mimo jiné liší podle typu použitých protilátek. Exspirace a skladovací podmínky mohou ovlivnit citlivost testu. Obecně je doporučena skladovací teplota v rozmezí 4–30 °C a suché prostředí. Příčinou chyb u testování bývá nedostatečné seznámení se s návodem výrobce nebo nedbání jeho pokynů, předčasné provedení, nedbalost v odečítání testu. Nejnižší chybovost byla zjištěna u některých digitálních testů, kde se spolehlivost blíží deklarovaným 99 %. Toto platí také pro těhotenské testy.
Závěr
Ovulační testy napomáhají ženě lépe poznat svůj menstruační cyklus. Nicméně jejich odečítání a plánování pohlavního styku není vždy snadné. Pokud budete mít jakékoli dotazy ohledně testů, obraťte se na svého lékárníka. V tomto článku jsme si shrnuli používání ovulačních testů a v příštím probereme těhotenské testy.
Zdroje
Trávník P. (2017): Detekce plodnosti a těhotenství – v čem může pomoci lékárník? Prakt. lékáren. 13(3): 125-128.