V minulém článku jsme si řekli, jak fungují ovulační testy a dnes se budeme věnovat testům těhotenským. Těhotenské testy bývají v lékárně prodávány mnohem častěji než testy ovulační. Přestože je jejich odečítaní podstatně snadnější i tady dochází k občasným chybám a špatné interpretaci. Proto jsme si řekli, že jim věnujeme samostatný článek.
Při detekci těhotenství určujeme, zda je žena s vysokou pravděpodobností těhotná. Včasná detekce těhotenství je důležitá zejména pro úpravu životosprávy těhotné ženy.
Které hormony testujeme při těhotenském testu?
Těhotenský test zjišťuje přítomnost lidského choriového gonadotropinu (zkratka hCG). Lidský zárodek, který vznikl oplozením vajíčka spermií ve vejcovodu a 3. den doputoval do děložní dutiny, začíná produkovat detekovatelné množství choriového gonadotropinu 8. den po oplození, když se zanoří do děložní sliznice. To je za normálních okolností (délka cyklu 28 dní) asi 22. den po začátku poslední menstruace. Koncentrace choriového gonadotropinu je u těhotných variabilní. V průběhu těhotenství nejprve prudce vzrůstá, od 7. týdne opět klesá a zhruba od 15. týdne je stabilní až do konce těhotenství. Těhotenský test nemá smysl provádět dříve než alespoň den po vynechání pravidelné menstruace. V této době dosahuje hladina hCG v moči od 10 do 100 mIU/ml, v některých případech (vícečetné těhotenství) může být i vyšší. Naopak nižší může být u mimoděložního těhotenství. Těhotenské testy pro domácí použití mají nejvyšší možnou citlivost 10 mIU/ml. Setkáme se však také s citlivostí nižší, a to 20 mlU/ml a 40 mIU/ml. Detekci choriového gonadotropinu běžně provádíme v moči, v některých případech v krvi. Test v krvi je citlivější, prokáže už koncentraci 2 mIU/ml.

Jaké typy testů existují?
Existují čtyři základní typy močových testů, a to proužkové, tyčinkové, kazetové a digitální. Proužkové, kazetové a tyčinkové testy odečítají výsledek stejně.
Odečítání u digitálních testů je zpřesněno optoelektronickým systémem, který vyhodnotí testovací a kontrolní linii a na displeji zobrazí výsledek. Kromě spolehlivějšího odečtu je výhodou i automatické měření času průběhu testu. Pozitivní výsledek může být u digitálních těhotenských testů doplněn údajem o přibližném datu početí, vypočteném z intenzity zbarvení testovacího proužku. Existují digitální testy propojené pomocí bluetooth s mobilní aplikací, umožňující další zpracování a archivaci výsledků.
Krevní testy jsou podobné močovým testům kazetovým. Liší se vstupem, který je přizpůsoben nasátí krevní kapky, a jsou doplněny filtrem oddělujícím krevní elementy od plazmy, která je podrobena analýze podobně jako moč v testech močových. Všechny typy testu jsou určeny výlučně pro jedno použití. Jednotlivé typy testů se liší cenou, nejlevnější bývají proužkové, nejdražší digitální.
Jak použít jednotlivé typy testu
U proužkového testu se papírek na několik sekund ponoří do vzorku moči (směr ponoření ukazují šipky a ryska udává maximální výši, do které smí být proužek do moči ponořen), potom je ve vodorovné poloze uložen na nesavý povrch a moč vzlíná podél membrány a v průběhu několika minut se na proužku objeví výsledek.
U kazetového testu odebereme z kelímku s močí pipetou malé množství moči a několik kapek nakapeme do testovacího okénka, uložíme vodorovně a čekáme na výsledek testu.
Tyčinkový test po sejmutí ochranného krytu vložíme do středního proudu moči a počkáme na výsledek testu. Zde není třeba použít odběrový kelímek.
Jak postupovat při detekci těhotenství
Při detekci těhotenství určujeme, zda je přítomno detekovatelné množství hCG, který za fyziologických podmínek je u netěhotné ženy přítomen jen v nepatrné koncentraci. Výsledek testu může na samém začátku těhotenství částečně ovlivnit nadměrný příjem tekutin. Na rozdíl od ovulačních testů není doba vyšetření kritická, citlivost je možné zvýšit vyšetřením ranní moči (koncentrace hCG bývá v tuto dobu nejvyšší).
Test by měl proběhnout nejlépe ve dnech, kdy se nedostavila očekávaná menstruace. Testujeme bezprostředně po odběru moči, je třeba preferovat ponoření příslušné části testu do moči odebrané do čisté a suché nádobky před smáčením testu proudem moči, které bývá zdrojem chyb.
Test je třeba odečíst za dobu určenou v návodu k použití, neodečítat dříve ani později. Pozitivitu testu indikuje zřetelné zbarvení testovací linie a současné zbarvení linie kontrolní. Pokud není výsledek zcela zřetelný, je vhodné test opakovat za 48 hodin.
Falešná pozitivita může být způsobena podáváním léků podporujících udržení žlutého tělíska obsahujících hCG. Falešně pozitivní může nález být také u pacientů s některými nádorovými onemocněními, prakticky nikdy nevyvolá falešnou pozitivitu nezhoubná cysta vaječníku. Falešně negativní může být test zejména tehdy, když je proveden příliš brzo.
Nejsou ojedinělé případy, kdy žena má jasně pozitivní test a po kratší či delší době zjistí, že test je negativní. To je známkou časné těhotenské ztráty, v období krátce po implantaci embrya zanikne asi 25% těhotenství. Je důležité navštívit bez odkladu lékaře, pokud je těhotenský test pozitivní nebo jeho pozitivita přetrvává po potratu nebo revizi děložní dutiny.
Závěr
Těhotenské testy pomáhají ženám detekovat těhotenství dříve, než se dostanou k lékaři. Testování je poměrně snadné a testy cenově dostupné. Nejlepší je zakoupit test v lékárně. Testy v lékárnách bývají nejcitlivější a zároveň Vám může lékárník poradit a zodpovědět dotazy týkající se případného těhotenství. V posledním článku této série si zodpovíme některé dotazy a mýty, které se ovulačních a těhotenských testů týkají.
Zdroje
Trávník P. (2017): Detekce plodnosti a těhotenství – v čem může pomoci lékárník? Prakt. lékáren. 13(3): 125-128.