Růst zoubků, afty, herpes u dětí- 1. část: RŮST ZOUBKŮ

 

Růst zoubků

Lékárnice maminka Mirka si pro vás připravila článek o růstu zoubků. Co na vás čeká?

  • Kdy mohou začít růst první zoubky
  • Jaké jsou příznaky růstu zoubků
  • Jakými způsoby zmírnit obtíže při růstu zoubků

Období, kdy začnou dětem růst zoubky je náročné jak pro děti, tak pro rodiče. Je tedy vhodné být na toto období připraveni, vědět jak děťátku ulevit od nepříjemných bolestivých symptomů souvisejících s prořezáváním zoubků, jaké mohou nastat komplikace a jak toto období zvládnout co nejlépe.

Nejčastěji se první zoubek objeví kolem 6 měsíce věku dítěte.  Není to však pravidlo, někdy se první zoubek ukáže již kolem 4 měsíce věku a někdy se také může na první zoubek čekat mnohem déle, až do jednoho roku. Zoubky se vyvíjí nejčastěji v párech a to v pořadí jedna, dva, tři, čtyři, pět. Někdy mají rodiče obavy, zda jejich miminko má vůbec připravené zoubky a žádají po lékaři rentgen.

Toto období může být doprovázeno také sníženou imunitou. Často se může objevit i zelenožlutý sekret z nosu. Některé příznaky však mohou mít i jinou příčinu, např.onemocnění dýchacích cest, proto bychom měli dítě více sledovat a neměli bychom tyto příznaky podcenit. Některé děti toto období zvládnou bez větších obtíží, jen důsledkem oteklé, více prokrvené dásně více slintají, sahají si do pusinky, kousají tvrdé a chladné předměty- ideálně chladící kousátka apod. Jiné děti zase mají průběh náročnější s horečkami.

Mezi hlavní příznaky prořezávání zubů patří nateklé dásně, bolest a svědění dásní, neklid a pláč, zvýšená teplota až horečka, slintání, kašel, rýma, nechuť k jídlu, nespavost, slinění a tendence kousat chladivé předměty. V neposlední řadě se u citlivější jedinců může vyskytnout i průjem. Nikde není dáno, že takové příznaky postihnou každé miminko.

Jak vypadá prořezávání zoubku?

Nejprve se na dásni objeví červená boulička a později prosvítající bílý zoubek. I když jsou tyto jevy nepříjemné, je důležité zachovat klid. Nikde není dáno, že takové příznaky musí postihnout každé miminko. Růst zoubků je poměrně dlouhodobý a proto je vhodné vědět, jak v těchto chvílích dítěti ulevit.

Slinící miminko a proplakané noci. Není nic náročnějšího pro dítě samotné ani jeho okolí. Jak dítěti ulevit od bolesti?

  1. kousací kroužky: Hračky uzpůsobené ke kousaní a žužlání, některé se dají i nachladit, aby se zmírnil otok prokrvené dásně. Odborníci však varují, kousátka by neměla být zmražená, pak by jsme mohli dítěti spíše ublížit. Do jídla dítě nenutíme, ale dbáme na dostatečný příjem tekutin. Zejména chladnějších nápojů, které mohou dítě osvěžit a ulevit od bolesti. Vhodná je také masáž dásně.

 

  1. Gely z lékárny:Na trhu existuje větší množství přípravků, které kromě lokálního anestetika (léku, proti bolesti, který účinkuje přímo na místě) obsahují i antiseptické přísady, bránící rozvoji infekce. O jejich výběru je vždy vhodné se poradit s lékařem či lékárníkem. Dentální gely přináší poměrně rychlou úlevu od bolesti s nástupem účinku již 15 minut po aplikaci.

 

  1. Přírodní masáž: Při prořezávání zoubků si dítě více sahá do pusinky a žužlá různé předměty. Již naše babičky nedaly dopustit na ostrouhanou mrkev, ovoce, či zeleninu, kterou může dítě žvýkat a zároveň si tak masírovat dásně. Je však velmi důležité, takto malé děti nikdy nenechávat s potravinami osamotě! Hrozí riziko vdechnutí. Na trhu existují i speciální „dudlíky se síťkou“ do kterých můžeme nakrájet např. meloun a dítě si může žužlat a následně šťávu bezpečně vycucat. Pozor ale na dlouhodobé vystavování cukrům z potravin. Podle studií to zvyšuje riziko zubního kazu.

 

  1. Léčivé přípravky s účinkem proti bolesti a horečce: Období prořezávání zoubků je také spojeno s výskytem zvýšené teploty. V takových případech můžeme dítěti podat přípravky s obsahem paracetamolu, či ibuprofenu, který sníží teplotu a uleví od bolesti. To oceníme zejména v noci. U takto malých děti volíme lékovou formu v podobě sirupu či čípku. Důležité správné dávkování dle hmotnosti dítěte. S výběrem vhodného léku nám poradí pediatr či lékárník. Léků bychom se neměli bát, ale na druhou stranu není vhodné preventivní nebo příliš časté podání!

V období, kdy se dítěti prořezávají zoubky je dítě více citlivé a vyžaduje více pozornosti. Snažíme se tady ho co nejvíce zaujmout a odtrhnout pozornost od bolesti. I přesto, že toto období není jednoduché, brzy se první zoubky prořežou, uleví se od bolesti, sníží se teploty, dítěti se navrátí chuť k jídlu a Vy si zase budete moci užívat krásné dny se svým miminkem.

 Růst zoubků? Čtyři tipy, jak dítěti ulevit | proLékaře.cz (prolekare.cz)

Růst dětských zubů – příznaky a řešení. – Vitalia.cz

 

 

 

Mgr. Mirka Kdolská

 

 

 

 

 

 

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *