Nespavost u dětí a její příčiny – 1.část

pexels-rdne-6849307

Nespavost u dětí a její příčiny-1.část

Nespavost dětí může mít mnoho příčin a často je velice obtížné najít tu správnou. Maminky se nás lékárnic často ptají, jak je možné, že jejich dítko nespí a hledají jednoduché univerzální řešení, které okamžitě zabere. Bohužel snadné řešení nejsme schopny nabídnout, ale můžeme se podívat na nejčastější příčiny nespavosti a jak k nim přistupovat.

Nejčastější příčiny nespavosti

1.BOLEST

Bolest je bezpochyby jedním z nejčastějších důvodů, proč se dítě budí. U novorozenců a kojenců to bývá bolest bříška, u starších kojenců a batolat bolest při růstu zoubků.

a)Bříško

Bolest bříška je způsobena nadýmáním u novorozenců a mladších kojenců, případně zácpou při zavádění příkrmů. Na prvním místě by se měla řešit příčina. Pokud maminka kojí a dítě trpí na bolesti bříška, je vhodné se pokusit vysledovat, které potraviny ve stravě maminky může bolest bříška u miminka zhoršovat. Nejčastěji to bývají luštěniny či nadýmavá zelenina (květák, brokolice), v některých případech se může jednat o alergii na bílkovinu v kravském mléce. Pokud miminko pije umělé mléko, je vhodné vyzkoušet jinou značku. Pokud se jedná o bolest způsobenou zácpou při zaváděním příkrmů, mělo by se řešit, proč miminko zácpu má. Příkrm je pak lepší připravit tekutější a přidat trochu rostlinného oleje. Můžeme si pomoci i neslazenou švestkovou šťávou. Dále je vhodné miminku podávat probiotika (v lékárně lze zakoupit probiotika ve formě kapek, které miminko může již od narození) či kapky na nadýmání (vhodné již pro kojence). Mezi večerní rutinu zavést masáž, miminko se masáží uklidní a bříško se díky masáži uvolní. Případně je dobré vyzkoušet teplé obklady na bříško (obklady nesmí být příliš horké, aby nedošlo k popálení). Další variantou můžou být čaje z heřmánku a fenyklu, které dítě může už od prvního ukončeného týdnu věku.

b)Zoubky

Průměrně okolo 4-6 měsíce života dochází k růstu prvních zoubků. Některé děti zvládají růst zoubků dobře, ale jiné mohou být citlivější a obzvlášť v noci se častěji budit. Děti může bolest zoubků budit již pár dní před prořezáním. V takových případech je možností dítěti nabídnout chladivá kousátka nebo gel na prořezávání zoubků či masáž obličeje. Další variantou jsou homeopatika. Při růstu zubů pomáhá také kojení. I když se nejčastěji neklidný spánek se zoubky spojuje u dětí do prvního roku, i starší děti mohou trápit bolesti zoubků – hlavně v období, kdy se prořezávají stoličky (někdy mezi 12 – 18 měsíci, u některých dětí třeba kolem dvou až tří let).

 Jak lze poznat, že se jedná o prořezávání zoubků?

– častější kousání do věcí

– zvýšené slintání, sání

– svědění uší (děti si na ně častěji sahají)

– svědění tváří, citlivost tváří (je jim najednou nepříjemný dotek na tvářičce) -vyrážka na tvářičkách

– podrážděnost, nervozita

– náhlé odmítání jídla (pokud už také vaše dítě jí i příkrmy)

– mírně zvýšená teplota.

– neklidný spánek

 

2.HLAD

Dříve se věřilo, že hlavním viníkem nespavosti je právě hlad. Nicméně teď již víme, že příčina bývá často jiná, ale i samotný hlad příčinou být může, a to zejména v novorozeneckém věku, kdy se dítě často budí na kojení (nebo na umělé mléko). V tomto období platí, že je vhodné kojit podle potřeb dítěte a rodič se bohužel musí smířit s častým vstáváním. Ve chvíli, kdy dítě povyroste, bude schopno vydržet i delší časový úsek bez mléka.

3.PSYCHOMOTORICKÝ VÝVOJ

Psychomotorický vývoj patří mezi velmi časté příčiny buzení. Mozek dítěte se v prvních dvou letech překotně vyvíjí a často není schopen zpracovat najednou nové vjemy a dovednosti. Proto často vidíme, že po naučení něčeho nového si dítě dovednost “trénuje” místo spánku. Například, když se dítě naučí lézt, tak jej poté můžeme najít, jak se pohybuje po postýlce a nedaří se mu usnout. Některé děti jsou schopny toto dělat i během toho, co spí. Stejně to je i s vývojem řeči. Pokud se dítě naučí novou slabiku, rádo ji trénuje, než jde spát nebo naopak v brzkých ranních hodinách. Tuto dobu zkrátka musí rodiče přečkat, přestože je to náročné.

  1. RŮSTOVÝ SPURT

Jde o období, kdy dochází k náhlému zrychlení růstu dítěte. Většina dětí projde několika obdobími růstového spurtu během prvních 12 měsíců života. Prvním růstovým spurtem miminko projde již okolo třetího týdne života, dalším okolo třetího a šestého měsíce. Růstový spurt se kromě nespavosti projevuje častým kojením a podrážděním. Toto období naštěstí trvá jen pár dní.

5.POTŘEBA BLÍZKOSTI

Tuto potřebu má každé dítě. Malá miminka, ještě nechápou to, že když rodiče nevidí, tak že rodič stále existuje. Koncept, že je maminka jen ve vedlejší místnosti ještě nedokážou chápat. Proto často miminka začnou plakat, jen co se za rodičem zavřou dveře. Tady je rada taková, že je nutné zde pro dítě být. Večer dítě pomazlit, aby se mu naplnila potřeba blízkosti. Nenechávat dítě plakat samotné v postýlce. Některé děti se takto budí i v noci. Je pak nutné dítě nakojit, pomazlit nebo ponosit. Pokud se dítě budí velmi často a potřebuje být s rodiči, tak je vhodné zvážit společné spaní, ale pouze v případě, že jsme schopni zajistit, že je prostředí pro dítě bezpečné. Další příčinou, která s blízkostí souvisí je tzv. separační úzkost – může se objevit u kojenců typicky ve věku 8-9 měsíců (i dříve). Projevuje se nejen častým nočním buzením, vyžadováním neustálého kontaktu s maminkou, ale i hysterickým pláčem. Pláč může nastat i v okamžiku, kdy chce miminko pochovat někdo jiný.

6.NEPOHODLÍ

Děti jsou velmi citlivě na prostředí, ve kterém usínají. Kromě již zmíněných bodů v předchozích článcích je vhodné zkontrolovat, jak vypadá místo, kde dítě spí. Může zde být třeba zapadlá hračka nebo dudlík, který dítě tlačí. Některým dětem může vadit i cedulka na pyžámku, plná nebo zahnutá plenka.

 

Závěr:

Příčin nespavosti je celá řada. V tomto článku jsme se podívali jen na první část z nich. Příště budeme pokračovat v dalších příčinách poruch spánku a zároveň se podíváme, jaké bylinky by mohly dítěti pomoci s usínáním a jaká jsou jejich věková omezení.

 

Zdroje:

Příhodová I. (2011) Poruchy spánku u dětí a principy spánkové hygieny. Pediatr. praxi. 12(1): 54-57

Příhodová I. (2006) Poruchy spánku v pediatrické praxi. Pediatr. praxi 5: 276-280

 

PharmDr. Lucie Sikorová

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky