V předchozím článku jsme si nastínili, jak spánek u dětí probíhá a jak by mělo vypadat prostředí. V tomto článku u prostředí pro spánek zůstaneme, ale podíváme se na něj z hlediska bezpečnosti. Maminky často dostávají protichůdné informace a neví si rady. Lékárník jim pak může osvětlit danou problematiku, případně poradit ohledně používání např. monitoru dechu.
Jak by měla vypadat postýlka
-polštář do 1roku je nevhodný
-matrace by měla být tvrdší
-ideální je, aby dítě do 1 roku spalo ve stejné místnosti jako rodič
-vhodné jsou spací pytle, nejlépe ale takové, aby dítě mohlo pohybovat nohama, pytel musí odpovídat velikosti dítěte, aby si jej miminko nepřetáhlo přes hlavičku
-dítě do postýlky pokládáme na záda, polohujeme hlavičku proti slehnutí
-v postýlce kojence by se neměly nacházet hračky, plyšáci ani látkové pleny
Zásady společného spaní s dítětem
Pro některé děti a jejich rodiče je snadnější spát ve společné posteli než dávat dítě do postýlky. Tento druh spaní má celou řadu výhod, ale i nevýhod a nebude vyhovovat každému. Každopádně je zde několik zásad, kterými je nutné se řídit:
-miminko by mělo být zdravé a narozené v termínu
-zabraňte pádům z postele (např. pomocí zábran nebo nízké postele)
-dítě by mělo být položeno vedle Vás na zádech, nemělo by spát na Vašem hrudníku
-není vhodné spát s dítětem, pokud jste užívali alkohol, kouříte nebo berete léky, které mohou ovlivňovat spánek (např. některé léky proti bolesti, sedativa, atd.)
-ve společné posteli by neměly spát s dítětem zvířata
-dítě nepřikrývejte svou peřinou, nespí s Vámi na polštáři
-v posteli se nesmí nacházet žádné ostré a zbytečné předměty (mobil, tablet, nabíječka, šperky)
– k vlastnímu zakrytí používejte pouze lehké přikrývky, ne těžké deky a peřiny
– není vhodné spaní na gaučích a pohovkách, kde je vysoké riziko zapadnutí dítěte do štěrbin nebo zaklínění mezi matracemi.
-pokud máte dlouhé vlasy, je vhodnější je sepnout
-vyvarujte se deodorantům, parfémům a aromatickému mýdlu
-postel by měla být dostatečně velká
– důležité také je, aby se sdílením postele souhlasili oba rodiče a oba převzali zodpovědnost za přítomnost dítěte ve společné posteli
– miminka, kterým ještě nebyl rok, by neměla spát ve společné posteli vedle sourozence
– miminka by také neměla spát v posteli s lidmi s vysokým stupněm obezity.
– zabezpečte ostré hrany a rohy postele
– zkontrolujte, že matrace dobře sedí a že dítě nemůže zapadnout nebo se vklínit mezi ně
– na začátku je vhodnější dávat spát miminko na stranu maminky (např. mezi maminku a zeď) a dětí starších 4 měsíců se pak může dítě umístit mezi rodiče
Pokud nechcete spát s dítětem ve společné posteli, ale zároveň chcete mít dítě na blízku, můžeme nabídnout alternativu v podobě ukládání dítěte do postýlky v těsné blízkosti lůžka matky s možností odmontovat postranici tak, aby nic nebránilo fyzickému kontaktu matky a dítěte. Tento postup umožňuje použít monitor dechu.
Co je to SIDS a jak mu předejít?
Syndrom náhlého úmrtí novorozence, často označovaný zkratkou SIDS (z anglického Sudden Infant Death Syndrome), je nejčastější příčinou smrti novorozenců a kojenců ve věku od jednoho měsíce do jednoho roku života, která nastane náhle a neočekávaně a jejíž příčina zůstává po komplexním vyšetření nevysvětlená.
Rizikové faktory:
– vada či nemoc plic
-předčasný porod (Kojenci narození před 37. týdnem těhotenství mohou mít vyšší riziko SIDS kvůli nezralosti jejich tělesných systémů)
-nižší porodní váha (méně než 2 500 g)
-výskyt SIDS v rodině
-pohlaví: chlapci mají vyšší riziko než dívky
-nevhodné prostředí pro spánek (příliš těsné zavinutí, přetopená místnost, polštáře či plyšáci v postýlce dítěte)
-poloha na bříšku
-matka v průběhu těhotenství kouřila nebo je dítě vystaveno pasivnímu kouření
-matka trpí závislostí na alkoholu nebo drogách
Jak předcházet SIDS?
-snížit rizikové faktory, pokud je to možné
-upravte postýlku tak, aby byla pro dítě vhodná, viz bod (Jak by měla vypadat postýlka) výše
– dudlíky statisticky snižují riziko SIDS. Existuje více teorií, proč tomu tak je. Dítěti dudlík můžete nabídnout, ale pokud ho nebude chtít, nenuťte mu jej. Dudlíky mají ale i celou řadu nevýhod, více se na ně podíváme v článku o dotazech a mýtech.
– Kojení je podle některých vědeckých studií rovněž prevencí SIDS, zejména pro své příznivé účinky na celkový růst a vývoj dítěte.
–Monitor dechu je v prevenci SIDS dobrým pomocníkem. Je to přístroj, který při správném fungování včasně upozorní na zástavu dechu. Dítě totiž přestává dýchat ve spánku, nekřičí, nepláče a rodiče tak mají jen malou šanci zasáhnout. Alarm monitoru dechu se spustí už při 10vteřinové absenci dechu a často samotný ostrý a hlasitý zvuk alarmu dítě vzbudí a znovu se nadechne. Především ale upozorní rodiče a ten může včas zasáhnout, pokud se tak nestane. Je více druhů monitorů dechu. Nejčastěji se používá snímací deska, která se vloží pod matraci. Monitory dechu můžou mít i své nevýhody. Jedná se o přístroj a ten jako kterýkoli jiný může selhat nebo spustit falešný alarm, např. když se dítě posune mimo snímací podložku. Dále musí rodiče myslet na to ho pokaždé zapnout, když dají dítě do postýlky a vypnout, když dítě odnášejí.
Některé porodnice monitory dechu půjčují, ale můžete i zakoupit v některých lékárnách, zdravotnických potřebách nebo v obchodech, které se specializují na dětské zboží. Kromě deskových monitorů existují i monitory dechu na plenku.
Závěr
Miminka spánkem tráví většinu dne. Proto je nutné myslet na bezpečnost dítěte, nejen když je vzhůru, ale také když spí. V příštím článku se zaměříme na nejčastější příčiny dětské nespavosti a jak k nim přistupovat.
Zdroje:
Schönbauerová A. (2020). Sdílení lůžka s kojencem pohledem laktační poradkyně, Pediatr. praxi. 21(5): 377-378
PharmDr. Lucie Sikorová