Nespavost u dětí a její příčiny-2.část

pexels-artempodrez-7494531

V minulém článku jsme nastínili prvních pár příčin dětské nespavosti a dnes v nich budeme pokračovat. 

7.OČKOVÁNÍ 

Je pravda, že očkování může krátkodobě spánek narušit. Zatímco některé děti jsou po očkování unavené a budou spát lépe, některé můžou být naopak plačtivé a častěji se budit. Je nutné toto období přečkat. Pokud se u dětí objeví horečka (teplota nad 38 °C), je nutné ji srazit lékem na horečku nejlépe paracetamolem nebo ibuprofenem ve formě čípků nebo sirupu.  

8.NEMOC 

Při nemoci se děti také budí velmi často. Je to dáno zejména příznaky, které danou nemoc provází. Nejčastěji to bývá: 

– rýma: v tomto případě je vhodné nos vyčistit odsávačkou a použít kapky na ucpaný nos, případně mořskou vodu 

– kašel: volit přípravek dle věku dítěte, po 4.odpolední hodině se vyhnout sirupům na odkašlávání, ty by dráždily dítě ke kašli a způsobovaly by ještě častější buzení. Na večer volit přípravky na tlumení kašle. 

-horečka: viz část o očkování 

9.MODRÉ SVĚTLO 

Modré světlo je takový typ světla, který produkují obrazovky našich telefonů, notebooků, televizí a tabletů. Modré světlo produkují i úsporné žárovky či zářivky. Je specifické tím, že aktivuje sítnici oka 100x více než světlo bílé a silně působí na lidský organismus tak, že nabourává přirozený biorytmus. Obzvlášť negativně působí na spánek dětí, protože snižuje produkci melatoninu, což je hormon, který je odpovědný za hloubku spánku. Děti do dvou let by ideálně neměly být modrému světlu vystaveny vůbec. I u starších dětí by měl být pobyt před obrazovkou omezen. Dítě by nemělo v ideálním případě sledovat žádnou obrazovku nejméně 2 hodiny před spaním. Děti od 2 do 5 let by měly sledovat obrazovku maximálně 1 hodinu denně za přítomnosti dospělé osoby. Obecně ale platí, že jakákoli přílišná stimulace může mít negativní vliv na spánek dítěte. Je tedy dobré vyvážit množství podnětů přes den večerním zklidněním, pro snadnější přechod ke spánku.    

10.NESPRÁVNÁ RUTINA 

Denní a noční režim je něco, co hraje velikou roli ve spánku dítěte. Jsou děti, které vyžadují striktní režim snad téměř na minutu, jiným dětem vyhovuje režim volnější, ale i ty vyžadují alespoň nějakou konzistentnost v rutině. Není určitě vhodné dát jednou dítě spát v osm hodin večer a jindy například v deset. Dítě je pak rozhozené a nemůže usnout nebo se v noci často budí. Miminku pravidelnost pomáhá se naladit na spánek, proto je vhodné jej dávat spát každý den přibližně ve stejnou dobu. Musíme si uvědomit, že i rutina se může v průběhu vývoje dítěte měnit, obzvlášť když se dítěti zrovna snižuje počet denních spánků. I nadměrné množství denního spánku může negativně ovlivnit noční spánek. Dítě jednoduše nemá potřebu spát tolik v noci, protože se vyspí přes den. 

Bdělá okna 

Jedná se o časové úseky mezi denními spánky miminka. U novorozenců jsou tyto úseky velmi krátké (30-60 minut). S přibývajícím věkem miminka se však prodlužují a dítě vydrží delší dobu vzhůru. Například u půlročního dítěte je tato doba okolo 3 hodin. Přestože jsou tyto časy spíše orientační, můžou nám pomoci s nastavením denního režimu miminka a celkově se vyhnout tomu, že dítě bude přetažené a nervózní. 

11.NEVHODNÁ STRAVA 

U starších dětí může ke špatnému spánku přispět i nevhodný jídelníček. Potraviny s vysokým obsahem cukru nebo kofeinu (např. kolové nápoje, kakao). U menších dětí je vhodné tyto potraviny zcela vynechat, ale ani u starších dětí by se to s nimi nemělo přehánět.  

12.STRES 

U starších dětí se můžeme s nespavostí setkat také z důvodu stresu. Může se jednat o stres z nástupu do školky/školy, strach z pomočování nebo stres po nějaké traumatické události (např. Nehoda, rozvod rodičů, atd.) 

Fytoterapie 

U spánku si můžeme pomoci i některými bylinkami. Musíme si ale uvědomit, že celá řada bylinek se u dětí použít nesmí a jejich použití je striktně dáno věkem. Zde je výčet nejčastějších bylinek, které se používají na podporu spánku a uklidnění a jejich věkové omezení. 

Heřmánek pravý 

-působí proti nadýmání, křečím, zánětům, pomáhá při dětské kolice 

-pomáhá na hojení ran, popálenin i omrzlin 

-zklidňuje organismus 

-používá se květ 

-v čaji od ukončeného 1.týdne věku 

Meduňka lékařská 

– uklidňuje nervovou a trávící soustavu.  

– je nenáročná na pěstování, můžete si ji vypěstovat i doma 

-má citrusovou vůni 

– používá se nať 

– v menší míře se může již od ukončeného 6. měsíce věku 

Levandule lékařská 

– využívaná při aromaterapii, nebo k přípravě sirupů a olejů.  

-pomáhá proti nervozitě, nespavosti, bolestech hlavy a závratích 

– můžete si ji vypěstovat i doma 

-používá se levandulový květ 

od ukončeného 6. měsíce věku 

Máta peprná 

působí protizánětlivě, snižuje napětí hladkého svalstva, používá se proti nadýmání, stresu, nespavosti a bolestech hlavy 

– můžete si ji vypěstovat i doma 

-používá se nať 

od ukončeného 6. měsíce věku 

Kozlík lékařský 

– patří mezi nejvyhledávanější bylinky na usínání.  

– pomáhá při nespavosti, nervozitě, při žaludečních křečích a proti pocitům strachu 

– využívá se hlavně kořen a oddenky 

– chuť a pach kozlíku může být nepříjemná.  

– bylinné kapky od 3 let 

Vlčí mák 

– pomáhá navodit spánek.   

-používá se květ 

od 3 let 

Chmel otáčivý 

– k navození spánku a zklidnění žaludečních potíží. 

-působí močopudně 

– používají se hlávky samičích květů (chmelové šištice) 

-ve formě sirupu od 3 let 

Třezalka tečkovaná 

– zmírňuje mírné formy deprese, zlepšuje náladu, snižuje úzkost, apatii a nespavost. Působí proti sklíčenosti, nervové podrážděnosti, hysterickým záchvatům i melancholii.  

– neměla by se kombinovat s antidepresivy  

– neměli by ji užívat pyloví alergici a lidé s těžší formou cukrovky.  

– není vhodné se po užití třezalky vystavovat slunci 

– používá se nať 

-až od 12 let! 

 

Bylinky se dají využívat ve formě čajů a aromaterapie. Někdy se také můžou nacházet v masážních olejích, kdy masáž můžeme zařadit do večerní rutiny pro zklidnění dítěte. Dále k dobrému spánku přispívá i vitamín D (od narození ve formě kapek) a hořčík (ve formě želatinových bonbónů nebo sáčků nejčastěji od 3 let). 

Závěr: 

Příčin dětské nespavosti by se dalo nalézt daleko více. Toto byly ty nejčastější z nich. Co se týče použití bylinek u dětí, vždy bychom měli vybírat s opatrností s ohledem na věk. Pokud se objeví alergická reakce, bylinku vynecháme. Výběr konkrétní bylinky vždy raději konzultujte s lékárníkem. V příštím článku se podíváme na poruchy spánku jako jsou noční děsy, noční můry nebo náměsíčnost.  

Užitečné odkazy: 

Prosimspinkej.cz 

Mimispanek.cz 

Vyspanamama.cz 

Wellbabing.cz 

Matthew Walker: Proč spíme? 

Anna Růžičková: Spánek miminek 

Lenka Medvecová Tinková: S láskou o dětském spánku 

Zdroje: 

Slussareff M. (2019), Obrazovky v dětském věku: vliv na spánek, učení a pozornost. Zásady pro zdravé způsoby užívání. Pediatr. Praxi. 20(1): 19-23 

Potužák M. (2009) Léčivé rostliny v pediatrii. Pediatr. praxi. 10(3): 167-168 

   

 

 

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *