Jak užívat antibiotika v těhotenství

antibiotika v těhotenství
PharmDr. Karel Vašut, PhD.

Na otázky Michaely Bažantové odpovídá PharmDr. Karel Vašut, PhD. z Ústavu aplikované farmacie Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, který se dlouhodobě věnuje ve své vědecké a publikační činnosti problematice užívání léků v těhotenství.

Dobrý den, pane doktore. Stále častěji se na nás obracejí maminky s tím, abychom s nimi konzultovaly vhodnost jejich antibiotické léčby v těhotenství. Vy se této problematice dlouhodobě věnujete, proto jsme se na Vás obrátily s prosbou o rozhovor. Začněme tedy od samého začátku. Co jsou antibiotika?

Antibiotika jsou léky určené k léčbě infekčního onemocnění způsobeného bakteriemi. Nezabírají ale na viry, takže chřipku nebo běžné nachlazení pomocí těchto léků nikdy nevyléčíme. Mezi nejdůležitější otázky zaznívající v souvislosti s užíváním antibiotik v těhotenství patří ty, které se týkají možného poškození vývoje plodu, případně ovlivnění průběhu porodu. Je samozřejmě správné, že se těhotné ženy snaží dozvědět z více zdrojů informace zodpovídající výše položené otázky. Věrohodnou odpověď by však měly hledat pouze u svého lékaře nebo u lékárníka v lékárně. Na internetu a v různých diskuzích lze najít spoustu nesmyslů a nepravd, které ve svém důsledku mohou ženy vyděsit a utvrdit je v nesprávném rozhodnutí antibiotika neužívat. Výjimkou jsou servery, jako je ten Váš, který je veden výhradně odborníky.

Jak mají nastávající maminky postupovat, když jsou jim antibiotika předepsána?

Pokud žena onemocnění bakteriální infekcí v těhotenství a lékař o použití antibiotik rozhodne, je nezbytné tato antibiotika užívat přesně podle jeho doporučení. Většina infekcí, které nejsou adekvátně léčeny, představuje mnohem větší riziko pro těhotnou i pro plod, než samotné užívání antibiotik. U nastávajících maminek (tak jako u kohokoli jiného) se mohou vyskytnout nežádoucí účinky antibiotik nebo např. alergická reakce, kdy je léčbu antibiotikem nutné přerušit – v takovém případě by těhotná žena měla velmi rychle navštívit svého lékaře, který zvolí pro léčbu infekce jiný lék.

Podle jakého klíče jsou těhotným ženám antibiotika předepisována?

Antibiotika by neměla být nasazována automaticky na jakékoliv onemocnění, ale vždy by měl být zvážen poměr rizika a prospěchu u daného onemocnění. Velmi důležité je rovněž období těhotenství, v případě těhotných jednotlivé trimestry, kdy je konkrétní lék nasazován. Existují skupiny antibiotik, mezi které se řadí antibiotika penicilinová a cefalosporinová, jejichž užívání v těhotenství je bezpečné. Ve specifických případech se dají použít i další antibiotika, ale jejich užívání již představuje vyšší riziko. Mezi antibiotika, která by neměla být v těhotenství používána, patří tzv. aminoglykosidová, chinolonová a tetracyklinová antibiotika.

Mohou nastat nějaké problémy, na které je vhodné myslet při užívání povolených antibiotik?

Určitý problém představuje riziko vyplývající ze skutečnosti, že antibiotika v těle matky přestupují přes placentu do krevního oběhu plodu. Teoreticky se může vyvinout rezistence na dané antibiotikum i u novorozence a následně může být v případě onemocnění dítěte obtížné najít antibiotikum, které bude dítěti zabírat. Toto riziko je však při doporučeném dávkování a době užívání antibiotik minimální a mělo by být vždy ošetřujícím lékařem zohledněno.

Velké nebezpečí naopak hrozí při předčasném ukončení užívání antibiotik, kdy se těhotná žena rozhodne ukončit užívání antibiotik předčasně, protože se mylně domnívá, že čím méně tabletek spolyká, tím lépe pro dítě resp. plod. Nedostatečně vyléčená infekce pak může způsobit vážné komplikace nejen u matky, ale v případě nejčastějších infekcí u těhotných žen, kterými jsou infekce močových cest, může dojít k projevům nedostatečně vyléčené infekce i u novorozence. Antibiotikum, jehož užívání bylo předčasně ukončeno, pak často u matky i novorozence není účinné a musí se vybrat jiné – „silnější“, které ovšem mívá více nežádoucích účinků.

Co dělat, když si maminka není jistá se stanovenou léčbou?

V případě jakýchkoliv pochybností o správnosti zvolené léčby nebo tehdy, když si těhotná žena nezapamatuje všechny informace, které ji podá její lékař, je vhodné konzultovat situaci v lékárně. Lékárníci mají komplexní znalosti o užívání léčiv v těhotenství a měli by být schopni zodpovědět těhotné ženě případné otázky. V žádném případě nelze doporučit nedůvěryhodné laické informace získané prostřednictvím různých diskuzí na internetu nebo v sociálních sítích.

Děkuji Vám za rozhovor.

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky