Odpověď na: Bílkovina v moči v těhotenství

Poradna maminky Bílkovina v moči v těhotenství Odpověď na: Bílkovina v moči v těhotenství

#776

Dobrý den,

bílkovina v moči u těhotných žen může být z několika příčin, tak jako bakterie. Některé jsou velmi jednoduché a neznamenají pro Vaše zdraví žádné riziko, jiné naopak závažné být mohou.
V “nejjednodušším” případě se může jednat pouze o vnější znečištění moči, ke kterému může dojít při nedokonalém odběru moči. Proto je vhodné při odběru odebírat tzv. střední moč, nejlépe okamžitě po umytí, do sterilní zkumavky (která se dá zakoupit v lékárně).
Bakterie a bílkoviny v moči mohou znamenat také bakteriální infekci – pokud se tato diagnóza potvrdí, je NUTNÉ ji přeléčit antibiotiky. NEBOJTE SE, Váš lékař ví, která antibiotika jsou pro Vás i Vaše miminko v těhotenství bezpečná. Pro jistotu se můžete na bezpečnost antibiotika, které Vám předepíše lékař, zeptat i Vašeho lékárníka. Naopak by pro Vás a Vaše miminko bylo nebezpečné takovou infekci nepřeléčit (viz rozhovor s Mgr. Karlem Vašutem, odbormíkem na léky v těhotenství, zde na webu.
Další příčinou především bílkovin v moči u těhotných může být preeklampsie, velmi závažný stav, při kterém musí být budoucí maminka pečlivě monitorována. U preeklampsie jsou navíc typické další příznaky jako vysoký krevní tlak, velké přírustky hmotnosti. Naopak bakterie v moči mezi příznaky preeklampsie nepatři.

S největší pravděpodobností půjde ve Vašem případě o jednu z prvních dvou možností. Druhý rozbor je správný krok. Pokud se opět v moči objeví jak bílkoviny tak bakterie, jsou antibiotika na místě a nebojte se jich.

Přeji Vám klidný zbytek těhotenství.