Růst zoubků, afty, herpes u dětí- 2. část: AFTY

Afty

  • Co jsou to afty a proč vznikají
  • Příznaky
  • Léčba

Afty jsou poměrně nezávažné, ale časté onemocnění dutiny ústní. . Mezi nejčastější záněty dutiny ústní
patří recidivující afty. Postihují cca 20 % obyvatelstva. Etiologie (původ )vzniku aft není objasněna. Nemusíme se bát, protože se nejedná o přenosnou nemoc.

Afty se dělí na afty velké (stomatitisaphtosa major) a afty malé (stomatitis aphtosa minor).

Vyskytují se na dásní, jazyku, nebo na vnitřní straně rtů a tváří. Někdy mohou být tak závažné, že postiženému znemožňují příjem potravy, tekutin a mluvení.  Nejběžnější jsou mezi 10. až 40. rokem věku. Odborně se toto zánětlivé onemocnění ústní dutiny nazývá aftózní stomatitida.

Někdo trpí na afty více, jiní méně. Příčina vzniku aftů není jasná. Podvýživa, stres, nedostatek vitamínů zejména vit. B12 , železa, kyseliny listové , slunečního záření přispívají k tvorbě aftů. Také např. špatná zubní protéza, rovnátka či kouření. Nejčastěji se vyskytují vlivem oslabeného imunitního systému, poranění sliznice, zanícení, hormonální změny apod. Dále se uvádí, že vznik aftů mohou vyvolat i potravinové alergie.

Afty jsou bílé, nebo nažloutlé oděrky velké od několika milimetrů až po centimetr. Velký aft se hojí poměrně dlouho, může výrazně omezit příjem tekutin a potravin. V jejich okolí bývá rudý lem. Nejčastěji bývají v dutiny ústní a na jazyku, méně často pak v krku či na měkkém patře. Tento nažloutlý vřídek může pálit při pohyb, nebo při kontaktu s agresivní látkou. Při větším aftu může být také zvětšena uzlina, únava a někdy i teplota. Léčba aftu trvá 7-14 dní, někdy však může přetrvávat až několik týdnů. Léčíme jen projevy a soustředíme se na úlevu od bolesti a urychlení hojení. Léčbu aftu je vhodné zahájit co nejdříve, hned, když ucítíme, že se problém blíží.

1.

K léčba aftu se používají hlavně lokální přípravky s dezinfekčním a anestetickým účinkem, které dezinfikují dutinu ústní. Mezi nejčastěji používané lékové formy volíme kloktadla, pastilky, ústní spreje k léčbě bolesti a také speciální gely, které aft pokryjí, urychlují hojení a omezují bolestivost při jídle. Dříve se doporučovala genciánová violeť díky svému antimykotickému a antiseptickému účinku. mnozí z nás si ji pamatují jako ,,fialový roztok”. V dnešní době se podle nejnovějších studií nedoporučuje a od jejího užívání se upouští. Příznivci bylinek mohou vyzkoušet kloktat či popíjet odvar ze šalvěje, heřmánku či řepíku. Vyplachovat ústa se doporučuje vždy mimo dobu jídla a to několikrát denně.

Ke kloktání můžeme použít odvar, který přípravíme tak, že 1 lžíci šalvěje zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat a poté kloktáme 3x denně. Tinkturu si můžeme připravit pomocí 50g nařezaných listů šalvěje a 300 ml alkoholu. Tinktury jsou roztoky připravené vyluhováním rostliny v alkoholu, proto s opatrností u těhotných, kojících apod.

Prospěšná může být i echinacea. Echinacea je k dostání ve formě kapek, nebo tablet. Echinacea se doporučuje podávat maximálně 14 dní, není vhodná k dlouhodobému užívání.

Z potravních doplňků můžeme vyzkoušet železo, vitamín C, B komplex, zinek a kyselinu listovou. Důležité je dbát na pestrou a vyváženou stravu, dostatek ovoce a zeleninu, vitamínu C, vit. B6, vit. B12 a železa. U lékaře můžeme zjistit po odběru i hladinu železa v krvi. Důležité je také dodržovat pitní režim. Na toto by jsme neměli zapomínat hlavně u malých dětí, které vlivem bolesti odmítají pít.

Bolest může zmírnit také kostka ledu. Vhodné je také omezit dráždivá a kořeněná jídla. Zuby si čistit jemným kartáčkem. Používat nepěnivé zubní pasty, či speciální pasty pro citlivé zuby.

Důležité je být vnímavý a vypozorovat spouštěče, které aft vyvolávají a vyhnout se jim.

Pokud je aft velký, četný, velmi bolestivý a nedaří se zhojit, či zda je přítomna i přetrvávající horečka, měli bychom vyhledat lékařskou pomoc při častých recidivách a obtěžujících příznacích. V závažných případech může lékař předepsat systémovou léčbu- kortikoidy, nebo tzv.  modulátory.

 

Zdroje:

https://www.solen.cz/pdfs/lek/2007/04/11.pdf  (Aftózní zánět dutiny ústní – recidivující afty , doc. MUDr. Ivo Dřízhal, CSc.)

Nové farmakoterapeutické možnosti v současné stoma… | proLékaře.cz (prolekare.cz)

 

ad 1.foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Aphthe_Unterlippe.jpg
La bildo estas kopiita de wikipedia:de. La originala priskribo estas: *Beschreibung: Aphthe auf der Unterlippe eines 24 jährigen Mannes *Quelle: selbst fotografiert am 23. April 2005 *Fotograf: Pfiffner Pascal {{GFDL}} {| border=”1″ ! date/time || use

 

 

Autor článku: Mgr. Mirka Kdolská

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *