V předchozích článcích jsme se zaměřovali na porodní zranění a péče o prsa. V tomto článku se podíváme na přidružené potíže, které mohou maminku v šestinedělí trápit.
Inkontinence
Po těžkém porodu může být zhmožděná a oteklá sliznice močové trubice. Močový měchýř mívá snížený tonus, a proto se méně snadno vyprazdňuje a nemusí se vyprazdňovat úplně. Až u čtvrtiny žen se také objevuje inkontinence, která se vyskytne častěji po nešetrném porodu či císařském řezu. Doporučuje se posílit svaly pánevního dna, které po porodu bývají často ochablé. Je dobré si vyhledat přímo cviky na posílení pánevního dna, ideální je také jóga.
Hemoroidy
Ženy po porodu často trápí hemoroidy, tj. zduřelé cévy okolo konečníku. Hemoroidy bývají vnitřní i vnější a často vznikají už během těhotenství kvůli vyššímu útrobnímu tlaku, změnám kvality vazivové tkáně a pevnosti cév a také kvůli častějším potížím se zácpou. Ke zhoršení pak dochází hlavně při porodu v důsledku tlačení ve 2. době porodní. Hemoroidy se projevují bolestí při stolici, pálením, svěděním konečníku a někdy také krvácením. Při potížích s hemoroidy se řiďte těmito radami:
- Vyhýbejte se kořeněným a velmi soleným jídlům.
- Zařaďte do jídelníčku vlákninu.
- Dodržujte pitný režim.
- Užívejte vitamin C a rutin, který přispívá ke zpevnění cév.
- Mějte pravidelný pohyb, vyhýbejte se dlouhému sezení.
Pokud už se problémy s hemoroidy objeví, je vhodné změkčit stolici (např. pomocí laktulózy). K zevnímu užití lze doporučit gely s dubovou kůrou, dále je vhodné užívat přípravky s diosminem a hesperidinem ve formě tablet, které zpevňují žilní stěnu a napomáhají léčbě hemoroidů.
Strie
Během těhotenství dochází k hyperpigmentaci kůže. Po porodu vlivem snižování těhotenských hormonů tyto potíže časem odezní. Avšak strie, které vznikly během těhotenství, už nezmizí nikdy, ale stanou se méně viditelné. Jejich barva časem zešedne. Vzniku strií můžete předcházet různými olejíčky, ale často je výskyt strií dán geneticky.
Vypadávání vlasů
Vypadávání vlasů po porodu je problém, který bohužel trápí většinu žen. Nejčastěji se objevuje kolem 3. až 6. měsíce, ale může přijít hned po návratu z porodnice. V průběhu těhotenství, zejména ve 2. až 3. trimestru, dochází obvykle působením hormonu progesteronu a zvýšeného prokrvení pokožky hlavy ke změnám v kvalitě vlasů. Vlasy, které by tak již fyziologicky vypadly, zůstávají stále v pokožce hlavy. Obvykle v této době bývají ženy spokojené se vzhledem svých vlasů, které působí bohatěji díky většímu objemu, lesku a pevnosti. Po porodu však dochází k velkým hormonálním změnám, a to zejména k poklesu hladin estrogenu a progesteronu. To znamená, že vypadnou i vlasy, které by jinak vypadly už v době těhotenství. Žena tímto může získat pocit, že přichází o velké množství vlasů.
Dalším faktorem, který vypadávání vlasů může ovlivňovat je únava, nedostatek stravy a vitamínů a nedostatek spánku. Pokud vás vypadávání vlasů velmi trápí, přijďte se poradit do lékárny. Lékárník vám vybere vhodný přípravek, nejlépe takový, který zlepší i stav pokožky a nehtů. Obvykle se doporučují doplňky stravy s obsahem omega-3-mastných kyselin, zinku, selenu, methioninu, kolagenu či biotinu. Případně můžete sáhnout po šampónech s obsahem kofeinu. Je vždy lepší se poradit přímo v lékárně, některé přípravky se totiž nesmí užívat během kojení.
Strava v šestinedělí
Strava v šestinedělí je pro maminku i jejího novorozence zásadní. Základem je se v jídle neodbývat a jíst jídlo z kvalitních čerstvých surovin. Ovoce a zeleninu je důležité pořádně omýt z důvodu rizika salmonelózy a jiných onemocnění. Je důležité zvýšit příjem bílkovin a dodržovat pitný režim alespoň 2,5litru, ale ideálně aspoň 3 litry denně, obzvlášť v případě, že maminka kojí. Kromě vody, můžete sáhnout po kojících čajích. Vyhýbejte se potravinám, které mohou způsobovat zácpu a nadýmání, např. luštěniny. Vyhněte se příliš pálivým, kořeněným jídlům. Žena v šestinedělí by neměla užívat alkohol ani jiné návykové látky a také omezit kofein. Pokud má žena chuť na sladké je vhodnější volit syrové či sušené ovoce nebo oříšky. Dále je vhodné do jídelníčku zařadit maso, zejména ryby, ale také vajíčka, vždy je ale nutná tepelná úprava. Nevhodné jsou paštiky, klobásy, vnitřnosti či trvanlivé salámy.
Závěr
Během šestinedělí se může vyskytnout celá řada potíží a bohužel na všechny zde nemáme prostor. Pokud si nevíte rady, navštivte lékárnu nebo lékaře. Předposlední částí této série článků o šestinedělí jsou psychické problémy. Psychické potíže trápí téměř každou maminku, přesto se o nich ve společnosti nemluví dostatečně, proto se na toto téma podíváme více v samostatném článku.
Zdroje
Fait T. (2019) Současné možnosti léčby vulvovaginálního dyskomfortu. Prakt. lékáren. 15(4): 214-216
Martinásková J. (2015) Farmaceutická péče o pacienty s vypadáváním vlasů. Prakt. lékáren. 11(6): 219-221
Matoušková M., Hanuš T. (2009) Záněty dolních močových cest, uroinfekce v graviditě a při laktaci. Prakt. lékáren. 5(2): 64-69
Šimandl O. (2016) Hemoroidy, co doporučit v lékárně? Prakt. lékáren. 12(5): 201-209