Paracetamol a ibuprofen jsou volně prodejné léky k tlumení bolesti a horečky (ibuprofen má navíc protizánětlivý účinek). Dnešní vyhrocená situace podporuje šíření neověřených informací na internetu. Momentálně kolují zprávy o nevhodnosti, ba dokonce škodlivosti ibuprofenu při léčbě COVID-19. Poprvé se tato informace objevila na Twitteru francouzského ministra zdravotnictví. Nemůžu říct, že by byla úplně nepravdivá, ale popsat skutečný stav věcí ve 280 znacích, které tato komunikační platforma dovolí použít, je prakticky nemožné. A pak se s touto nekontrolovatelně šířící se informací bojuje ještě hůře. Sice jeden prestižní vědecký časopis publikoval studii ohledně možného zhoršení průběhu onemocnění COVID-19 ibuprofenem 1, ale v této studii nebyly zaznamenány žádné negativní účinky na zdravou populaci. Informace o vyšším riziku onemocnění novým koronavirem se týká pouze skupiny pacientů trvale užívajících léky na vysoký tlak, na srdce a na cukrovku, a to jenom některých z nich! A na základě dosavadních znalostí těch, kteří dlouhodobě užívají ibuprofen k léčbě bolesti a zánětu. Ani u těchto pacientů se nedoporučuje jejich trvalou léčbu vysazovat. Rizika pro zdravé jedince by byla opět pouze teoretická, a to jen při užívání ibuprofenu několik týdnů po sobě. Z toho vyplývá, že při takto krátkém užívání během pár dní horečky či bolesti jsou jakékoliv nežádoucí efekty na zhoršení průběhu COVID-19 málo pravděpodobné. Mnohem větší škody nadělá třeba cigaretový kouř. Koronavirus napadá především plíce, proto jsou více ohroženi kuřáci2.
Pokud budeme respektovat doporučení k léčbě ibuprofenem, která platí nejen v době pandemie novým koronavirem, nemusíme zoufat, že na nás už žádný paracetamol v lékárně nezbyl. A kdo jste si jej pořídili ve větším množství, tak opatrně – paracetamol může být velmi nebezpečný, když se překročí doporučené dávkování. Každý z těchto léků má svá pro a proti a vždy je třeba ho pečlivě vybrat pro každého pacienta na míru. Poraďte se proto se svým lékárníkem, který lék je vhodnější právě pro vás. Statečně v lékárnách zůstáváme v rouškách právě pro tyto případy!
Závěrem tip na naše další články. 😉
Všechno co potřebujete znát o dětské horečce
Zpracováno podle Onemocnění koronavirem COVID 19 a rizika farmakoterapie – PharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D. a PharmDr. Karel Vašut, Ph.D.
1 Fang L, Karakiulakis G, Roth M. Are patients with hypertension and diabetes mellitus at increased risk for COVID-19 infection?. Lancet Respir Med 2020 Published Online March 11, 2020
2 Hua Cai. Sex difference and smoking predisposition in patients with COVID-19. Lancet Respir Med 2020 Published Online March 11, 2020