Omlouváme se za pozdní odpověď, rozhodla jsem se přesto ji doplnit. Bohužel dotaz byl překryt jiným a unikl naší pozornosti.
Zánět hrtanu neboli laryngitida je onemocnění, které dokáže mít velice náhlý průběh, jednotlivé stavy mohou být různé u různých dětí. Někdy se jedná o virózu, jindy může jít o bakteriální onemocnění. Nejobvyklejší projevy, které mohou rodičům, kteří již zažili u své ratolesti něco podobného, napovědět, co se chystá, jsou štěkavý kašel, chrapot, pískot, horečky, dítěti se špatně dýchá, vyhledává polohu vsedě a dělá mu dobře chladný vlhký vzduch.
Prevenci je obtížné doporučit. Samozřejmě je důležitá celková odolnost, zdravé stravování a životní styl, dostatek vitamínů. Dobré je zamezit styku s nemocnými osobami, dodržovat základní hygienické návyky. V suchých bytech zvlhčovat vzduch (pleny, ručníky) a nevystavovat dítě dlouhému pobytu ve velmi horkém či velmi studeném vzduchu (dýchání přes šálu), vyhýbat se prašnému prostředí, pro alergika může být zásadní kontakt s alergeny. Inhalace vodních par může být použita jako podpůrná metoda, nikoli však jako zásadní léčebná metoda. O případné inhalační léčbě za pomoci specifických léčiv musí rozhodnout lékař podle stavu a situace. Rodič by měl umět rozlišit, jak se zachovat, být vybaven urgentními léky používanými v akutních stavech, při závažné dušnosti či promodrávání dítěte je třeba zavolat rychlou záchrannou službu.