Dobrý den,
co se týče zubních váčků jako zánětlivých ložisek u hrotu kořene zubu, určitě bych navštívila zubaře, neboť případné toxické látky z bakterií se můžou rozšířit z ústní dutiny do celého organismu. Léčba váčků spočívá v endodontickém ošetření (vyčištění a zprůchodnění kořenových kanálků a následně jejich výplň), je důležité léčit příčinu výskytu zubních váčků a ne pouze jejich bolestivé příznaky.
Ne vždy se však jedná přímo o zubní váček (ten se většinou potvrdí až rentgenem) a než se třeba dostanete k lékaři, je mi jasné, že potřebujete nějakou první pomoc. V tomto případě naštěstí není těhotenství překážkou, protože použité přípravky se aplikují pouze lokálně přímo u kořene zubu, nepolykají se a tudíž se celkově nevstřebávají. Neměly by tedy miminko nijak ohrozit.
Potíráním Citrovital kapkami jste určitě nic nezkazila, jen bych Vám doporučila přípravky se silnějším účinkem a to ty s obsahem chlorhexidinu (Corsodyl roztok, gel). Tímto roztokem můžete potírat přímo postižené místo nebo ho použít na kloktání, nepolyká se, případné požité malé množství nijak nevadí ani v těhotenství.
Na dezinfekci se běžně používají i odvary z šalvěje lékařské (v lékárnách také dostupná v kapkách Florsalmin), která se však v těhotenství nedoporučuje ani v lokálním použití.
Co nejméně bolesti přeje Tereza Čámská.