Zácpa u dětí a jak na ni?

Newborn baby massage. Mom doing gymnastics with kid. Mommy massaging her cute baby boy. Moving a baby's legs, relieve constipation. Mother doing exercises and movements to stimulate a baby's bowels. SSUCv3H4sIAAAAAAAEAJ2RTW7DIBCF95V6B4t1LNnGqeteJepigGmMQiAC3MqKcveCCdWsu2O+x/y8mfvrS9MwAUFL9tHcc5RibcwaooeonU24Ozy5R6vQU4JKR+c1GAoFRLlYuGKCdjUm48cushAhrgFDbvZEEiKeU40C/0qUiU4lbqqwiykjSYwdCAur2FlFj8O/M8vjs7qBM1q57QMTIx4NQjFyKl/Z5Seiv1JrsCrtiKtvJ8HkD5xUunkttT2TNBeXfcs1TbrVRr/RyZlx7gbC5BV/pZpY+QIhpO+qctJIppu6K+ljXdwNPKsylS6Rw54P3TC9HbuZd5wPx6lj9XpOXrSiFstBF50kvxGu8wQMZzmLgY/tMM+iHfvh2L5Po2gVH6dZYd+PvE+Lf/wC/vlXaIcCAAA=

Úvodem bych nás, Lékárnice maminky, ráda představila.

Jsme lékárnice, odbornou způsobilost jsme získaly během pětiletého studia farmaceutické fakulty. A jsme také maminky. V mateřství získaly odborné znalosti další rozměr. Často máme možnost je vyzkoušet a prověřit, doslova, na vlastní kůži. Navíc se při praxi v lékárně setkáváme s dalšími informacemi od dalších maminek. Proto můžeme nabídnout nejen znalosti, ale též podporu a porozumění, či sdílení.

Zácpa je definována jako obtížné, málo časté vyprazdňování tuhé stolice.

Vyskytuje ve všech věkových skupinách, u dětí je důvodem až 5% všech návštěv pediatra.

Další specifickou kapitolou je zácpa v těhotenství.

Zácpa se dělí na symptomatickou a funkční.

Zácpa u dětí

Symptomatická zácpa doprovází organické onemocnění představující  závažnější problém a tvoří asi 5% případů zácpy.

Funkční neboli habituální zácpa tvoří 95% případů a proto se jí budeme věnovat v tomto článku. V dětském věku jsou pro její rozvoj kritická některá období vývoje.

 • Zavádění nemléčných příkrmů
 • Nácvik chození na nočník
 • Vstup do dětského kolektivu

Nejčastější příčinou funkční zácpy je úmyslné zadržování stolice, ať už z důvodu předchozí bolestivé defekace, nebo nevhodných podmínek (časový stres, společné záchody ve školce). Dlouhodobé zadržování stolice může vést až k vyhasnutí defekačního reflexu a rozbíhá se tak začarovaný kruh.

Projevy:

 • specifické chování dítěte, které vede k zadržování stolice (odmítání nočníku, pozice v podřepu se zatnutými hýžděmi)
 • Bolesti břicha
 • Nadýmání
 • Nechutenství
 • Zvracení
 • Paradoxní průjem (častý odchod malého množství řídké stolice, způsobený obtékáním tekutého střevního obsahu kolem zadržené tuhé stolice v konečníku).
 • Méně typický příznak je i pomočování

Léčba:

Léčba funkční zácpy je dlouhodobá, trvat může 6 měsíců až roky a dělíme jí na několik fází.

 1. Uvolnění zadržované stolice
 2. Dlouhodobá udržovací léčba
 3. Postupné kontrolované vysazení projímadla
 4. Odstranění zadržované stolice: lze využít různé přípravky
 • Osmotická projímadla: patří mezi ně polyethylenglykol , lactulosa
 • Lubrikancia: parafínový olej podaný perorálně – je kontraindikován u dětí do 2 let
 • Stimulující přípravky: bisacodyl – u dětí nevhodný, do 4 let je kontraindikován, u školních dětí je doporučeno použití pod lékařským d ohledem. Užívá se perorálně, účinek nastupuje až delší dobu po podání (cca 12 – 24 hodin).
 • Klyzmata a čípky: glycerinové čípky, sorbitolové klyzma – mnoha dětmi jsou odmítány z důvodu nepříjemné rektální aplikace. Před zavedením čípku se doporučuje namazání konečníku mastí. Výhodou je zejména velmi rychlý efekt (15 – 30 minut od zavedení). Při použití glycerinového čípku dochází k defekaci zejména podrážděním konečníku a ve většině případů odchází čípek se stolicí nerozpuštěný.
 1. Dlouhodobá léčba: nejvhodnější jsou osmotická projímadla (polyethylenglykol, lactulosa). Minimální délka užívání je 6 měsíců.
 • polyethylenglykol v dávce 0,5 – 1,5 g/kg/den, méně nežádoucích účinků.
 • lactulosa v dávce 1-3 ml/kg/den, může se vyskytnout nadýmání

K dlouhodobé léčbě patří také nácvik pravidelné defekace. Ten spočívá v aktivním pokusu o defekaci 2 – 3 X denně 5 – 10 minut po velkých jídlech. Důležité je, aby dítě bylo v klidu a soustředěné (nevhodné je zabavování dítěte hrou, četbou, tabletem, apod.). Důležité je postavení nohou, které by měly být na podložce pro správné zapojení břišního lisu ( u menších dětí se z tohoto důvodu nedoporučuje přeskočení  fáze nočníku, byť péče o něj nebývá příliš oblíbená. U starších dětí je vhodně podložit chodidla stoličkou, viz. obrázek).

Léčba zácpy zahrnuje také režimová a dietní opatření, což je dostatek pohybu a příjem vlákniny a tekutin. Důležité je ale připomenout, že dítě není malý dospělý a proto zejména příjem vlákniny musí být adekvátní.

Například celozrnné výrobky se u dětí do 10 let nedoporučují.  Důvodem je to, že u dětí ve většině případů nedojde k adekvátnímu zvýšení příjmu tekutin, to vede naopak k zácpě a očekávaný efekt se nedostaví. Navíc zvýšený příjem vlákniny vede k horšímu vstřebávání některých vitamínů a minerálních látek. Proto je vhodnější dát dětem běžné pečivo a přidat ovoce a zeleninu, čímž příjem vlákniny zvýšíme také, ale pro děti v přijatelnější formě.

 

Zácpa v těhotenství

V těhotenství se může zácpa objevit v kterémkoliv stádiu. Přímo neohrožuje plod, ale zatěžuje organismus matky.

V těhotenství dochází k zácpě z různých důvodů:

 • Hormonální změny
 • Změna anatomických poměrů, kdy rostoucí děloha stlačuje střeva a konečník
 • Užívání přípravků s obsahem železa
 • Pokles dělohy spolu s poškozením svalů pánevního dna u vícerodiček

V léčbě zácpy v těhotenství jsou zásadní dietní a režimová opatření, tedy strava bohatá na vlákninu, vyšší příjem tekutin a pohyb (vhodná je zejména chůze, případně cvičení na velkých míčích).

Z projímadel jsou bezpečné glycerinové čípky, lactulosa a polyethylenglykol. Stimulující přípravky (bisacodyl, list senny ) jsou v těhotenství kontraindikovány.

 

Závěr:

Lékem volby pro odstranění zadržované stolice i pro dlouhodobou léčbu je polyethylenglykol. Je s ním dosahováno nejlepších výsledků, má minimum nežádoucích účinků a dětmi je dobře tolerován. Používá se ve formě perorálního roztoku, lze ho přidat do ovocné šťávy.

Samotné použití projímadel není dostatečné. Stejně důležitá jsou dietní a režimová opatření a nácvik pravidelné defekace.

Postupné ukončení léčby projímadly je doporučováno nejdříve 1 měsíc po odeznění potíží.

V těhotenství jsou při řešení zácpy důležitá dietní a režimová opatření. Lékem volby je pak lactulosa, případně glycerinové čípky.

Závěrem ještě několik mýtů o zácpě:

 • Pravidelná stolice = jednou denně

Toto tvrzení není zcela přesné. U někoho může být stolice jednou denně a u jiného jednou týdně. Norma je v tomto případě široká. Pro zhodnocení je důležitá konzistence a případná bolestivost/nebolestivost při vyprazdňování. V kojeneckém věku je navíc vyprazdňování naprosto samostatnou kapitolou. Plně kojené děti mohou mít stolici pouze jednou týdně a je to naprosto normální a v pořádku.

 • Čtení na WC/zabavení dítěte na nočníku je v pořádku

Vhodné to není . Záchod/nočník má být využíván pouze k danému účelu. Dlouhé vysedávání je nevhodné a může vést právě až k rozvoji zácpy, případně hemeroidů.

 • Zácpa je způsobena jen nevhodným životním stylem

Není to tak, jak jsem psala v úvodu, zácpa může být způsobena radou příčin. I když nevhodný životní styl je  nejčastější příčina zácpy, tak není jediná. Zácpa může být projevem jiného, závažnějšího onemocnění, ale i nežádoucí účinek některých léků.

 • Je pro malé děti vhodné pečivo a kaše s vlákninou? Co např. celozrnný chléb? Proč by malé děti neměly konzumovat nadbytečně moc vlákniny a k čemu to vede?

U dětí do 10 let není doporučováno užívání vlákniny a celozrnných výrobků. Je to z důvodu nutnosti současného navýšení příjmu tekutin, které u dětí bývá často problematické. V případě užití přípravku s vlákninou a současném nedostatečném příjmu tekutin dochází k zácpě.

        5)Může dítě užívat psyllium z lékárny?

U dětí do 6 let není užívání vhodné. U dětí mezi 6 až 12 lety lze užít polovinu doporučené dávky, ale vždy po konzultaci s lékařem. Podmínkou užívání je současný zvýšený příjem tekutin (250 až 300 ml na jednu dávku).

 

Zdroje:

MUDr. Jakub Pecl, MUDr. Petr Jabandžiev, Ph.D., MUDr. Tereza Pinkasová, MUDr. Markéta Veverkov: Zácpa v ordinaci PLDD (Pediatr. praxi 2017; 18(5): 276-281 | DOI: 10.36290/ped.2017.054)
MUDr.Eliška Hloušková: Zácpa – problém pro rodiče, děti i lékaře (Pediatr. praxi. 2014;15(5):270-273)
prof.MUDr.Jiří Nevoral, CSc.: Chronická zácpa u dětí
(Pediatr. praxi. 2011;12(1):22-29)
Ing. Hana Střítecká, Ph.D., DiS.: Co si rodiče představují pod pojmem zdravá strava pro děti – aneb psali to na internetu – musí to být pravda (Pediatr. praxi. 2019; 20(1): 55–58)
PharmDr. Karel Vašut, Ph.D. a kolektiv autorů: Léčiva v těhotenství – Computer Press 2007 (38 – 40)

 

PharmDr. Petra Křížková

 

 

 

 

 

 

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky