Cestovatelská nevolnost

Seven years old small child in the backseat of a car sitting in children safety car seat covers his mouth with his hand - suffers from motion sickness

Cestovatelská nevolnost

Nemusíme jet na dovolenou přes celou Evropu, ale stačí klikatá silnice mezi poli nebo pár prudších zatáček cestou k babičce a dědovi, a už se někomu z posádky může dělat špatně od žaludku nebo může zvracet. Cestovatelská nevolnost vzniká v důsledku nesourodých informací, které mozek dostává přes oči a orgán rovnováhy. Mozek je zmatený a organismus nechápe, že se pohybuje, i když pro to nic nedělá.

Cestování s dětmi je náročné za každých okolností, natož když se někomu v autě dělá nevolno. Nejlepším lékem na tyto problémy je prevence. Mám pro vás několik tipů, jak předcházet cestovním nevolnostem a nekazit si cesty za dobrodružstvím zvracením v autě.

Pokud máme menší děti je dobré naplánovat cestu na dobu jejich spánku nebo delší cestu na noc. Mozek je při spánku méně citlivý a v noci je zase méně vnějších podnětů. V klikatých a houpavých úsecích by měl řidič dbát na pomalejší a plynulou jízdu.

Cestovat bychom neměli s prázdným ani příliš plným žaludkem. Před cestou jsou vhodná lehká nemastná a snadno stravitelná jídla. Na zakousnutí na cestu mívám po ruce křupky nebo suchary. Do lahve si připravuji zázvorový nebo mátový čaj, které zklidňují žaludek a působí proti nevolnosti.

Pokud děti po cestě nespí, je dobré zařadit přestávky, při kterých se žaludek uklidní. Udělat si čas na protažení a malou svačinku bez drncání a zatáčení. Trocha čerstvého vzduchu udělá dobře nejen dětem, ale i dospělákovi, který řídí.

Pro rozptýlení a zkrácení času po cestě můžeme dětem pouštět audioohádky nebo známé písničky, které si rády zpívají. S většími dětmi se dají hrát různé slovní hry. Čtení nebo koukání na film v tabletu jsou vjemy, které mozek ještě více zmatou a často se nevolnost zhorší.

Na cestu je vhodné se pohodlně a lehce obléct. Sedět ve směru jízdy, nekývat příliš hlavou. Při akutních situacích, kdy není možné zastavit, se mým dětem osvědčilo zavřít oči, mírně zaklonit hlavu a opřít si ji o sedačku. Žaludek se většinou alespoň na chvilku zklidní a je troška času najít místo k zastavení.

V autě, ve kterém cestujeme s dětmi, bychom neměli kouřit.

Pomoc lze hledat i v lékárně

Volně dostupný je známý lék proti nevolnosti s obsahem účinných látek moxastin a kofein (např. Kinedril). Mohou ho užívat děti od 2 let a dává se preventivně 30-60 minut před jízdou. Pro děti od 15 let lze 15-30 minut před cestou použít žvýkačky s účinnou látkou dimenhydrinát (např. Travel-gum). Pozor! Tyto léky mají tlumivé účinky, a proto nejsou vhodné pro řidiče. Nejsou určené ani pro těhotné a kojící maminky.

Prokázané účinky proti nevolnosti a zvracení má zázvor. Dostupný je ve formě sirupu, čaje, kapek nebo lízátek. Nezpůsobuje ospalost a v těhotenství je bezpečný.

Přeji vám šťastnou a klidnou cestu, ať už pojedete kamkoliv.

Kol. autorů. Volně prodejné přípravky. 2011;75-77.

Kol. autorů. Remedia compendium. 2009;290-292.

Lékárnice maminky-lékárnička na cesty.

Lékárnické kapky-Cestovatelská kinetóza.

 

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky