Černý kašel- máme se bát?

ck dite

 

Bordetella pertussis, bakterie, způsobující černý kašel byla roky opomíjená. Proti této bakterii se očkuje, je součástí tzv. hexavakcíny, kterou se očkují malé děti a nebo se nechává přeočkovat i dospělá populace tzv. posilující dávkou vakcínou určenou pro dospělé.   Tento rok je v populaci černý kašel opět na vzestupu.

Bakterie se šíří kapénkovou cestou a je vysoce nakažlivá. Osídlí řasinkový epitel dýchacích cest, kde se množí a odolává imunitnímu systému řadou různorodých mechanizmů, např. vytváří toxiny, které poškozují řasinkový epitel a zabraňují mu plnit jeho funkci, která spočívá v odstraňování hlenu a čištění dýchacích cest.

Zdrojem nákazy jsou často starší děti a dospělí, kteří nemají typické příznaky onemocnění a neví, že jsou zdrojem nákazy. Často je trápí dlouhotrvající kašel anebo mají příznaky podobné viróze. Zajímavostí je, že onemocnění nedoprovází často ani zvýšená teplota, ani horečka. Onemocnění je nebezpečné především pro těhotné ženy, novorozence a děti do 2 let. Maminkám plánujícím těhotenství se doporučuje přeočkování nejdéle 1 měsíc před plánovanou graviditou. Očkování v těhotenství má své příznivce i odpůrce. V USA a Velké Británii se dle aktuálních doporučení má očkovat každá těhotná ve 3. trimestru, vzhledem k přenosu protilátek na miminko ještě během těhotenství. Je na každé mamince, aby zvážila společně s lékařem benefity a rizika očkování.

Častý dotaz je, jak je možné, že dospělý člověk, který byl pravidelně očkován, onemocněl černým kašlem. Efektivitu očkování limitují adaptační mechanizmy bakterie a tvorba různých linií bakterií odlišných od těch vakcinačních. Bakterie se relativně snadno přizpůsobuje novým podmínkám a nemalou roli v tom hraje i tzv. rezistence na antibiotika.

Inkubační doba (období mezi vstupem infekčního agens a nástupem příznaků nemoci) bakterie Bordetella pertussis je 1- 4 týdny, nejčastěji 7-10 dnů.

První fáze onemocnění je charakteristická rýmou, kašlem, někdy slzením nebo nevolností a nechutenstvím. První fáze může vypadat podobně jako nákaza chřipkou, adenoviry nebo Haemophilus influenzae apod.) Intenzita dráždivého kašle narůstá a je pro pacienta vysilující. Dráždivý kašel trápí pacienta hlavně v noci. Bakterie se množí v nosohltanu. Lékař může provést kultivaci (výtěr) či sérologické vyšetření (na protilátky z krve) a ujistit se, zda se jedná o nákazu černým kašlem, či nikoliv. Je důležité včas rozpoznat, zda je dítě nakaženo opravdu bakterií způsobující černý kašel. Pokud se nákaza potvrdí, jsou nasazena antibiotika.

Antibiotika jsou léky, které zabraňují růstu a množení bakterií nebo je rovnou usmrcují. Je potřeba je nasadit včas, protože pokud se toxin bakterií naváže na epitel (výstelku) dýchacích cest, nemohou antibiotika účinkovat efektivně. Mnoho rodičů se nasazení antibiotik obává, protože se předepisují širokospektrá antibiotika, která mohou negativně ovlivnit střevní mikroflóru dítěte, především miminka. Pokud jsou antibiotika správně užívána, zastavují množení a růst bakterií a předcházejí u malých dětí komplikacím (především zápalu plic). K obnově mikroflóry mohou pomoci laktobacily, prospěšné bakterie, které patří do ,,hodných‘‘ přívětivých bakterií. Našemu tělu je dodáme v potravě (kysané zelí, jogurty, fermentované nápoje) nebo ve formě kapslí dostupných v lékárně. Pokud maminka novorozence kojí posiluje tím správné osídlení střevní mikroflóry. Pokud kojení není možné, v lékárně mohou doporučit laktobacily vhodné vzhledem k věku dítěte.

Pokud se vám dráždivý kašel dítěte zdá neobvyklý a neustupuje samoléčbou, obraťte se na lékaře, který vyhodnotí, zda provést vyšetření.

Lékař v ordinaci stanoví i CRP hladiny. Zajímavostí je, že u nákazy černým kašlem nemusí být nutně CRP zvýšené! 

CRP je tzv. C- reaktivní protein, bílkovina, jejíž hladina v žilní krvi stoupá během akutní fáze zánětu. Je součástí vrozené imunity a její hladiny nám pomáhají určit, s čím naše tělo bojuje. Lékař často zmiňuje tzv. hladiny:

CRP- do 5 mg/l nacházíme u zdravého jedince

6-30 mg/l provází nejčastěji virová onemocnění

cca 50-200 mg/l je charakteristické pro bakteriální onemocnění

Ve druhé fázi onemocnění přichází opakované vyčerpávající záchvaty kašle, které jsou doprovázeny typickými lapavými nádechy (sípavými) a zní jako kokrhání. U dětí se přidává zvracení, promodrání v obličeji nebo trpí nedostatkem kyslíku. V tento okamžik je potřeba zajistit dítěti ihned péči lékaře.

Po prodělaném onemocnění je solidní dlouholetá, ne celoživotní imunita.

Při léčbě černého kašle pomáhají u dětí např. nosní mořské (izotonické) spreje zajišťující obnovu řasinkového epitelu. K antibiotické léčbě bývají doporučeny různé léčivé přípravky na kašel, které napomáhají regeneraci dýchacích cest a pomáhají transportovat hlen z dýchacích cest. Rychlejšímu uzdravení napomáhá i dostatečný pitný režim (např. formou bylinných čajů).

V případě jakýchkoliv dotazů se neváhejte poradit se svým pediatrem nebo lékárníkem. 😊

 

 

 

Zdroje:

Fabiánová K. Pertuse a současné možnosti očkování. Vakcinologie 2011;5:116-126.

Advisory Commitee on Immunization Practices (ACIP). www.cdc.gov

 

 

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky