Infekce močových cest a jak na ně

Escherichia coli_modrá v červeném

Infekce močových cest patří k velmi častým zdravotním problémům, jež vedou pacienty k praktickému lékaři, urologovi nebo do lékárny. Co stojí za infekcemi močových cest? Hlavní příčinou je bakterie Escherichia coli, která je zodpovědná za 80 – 85 % případů.
Dále mohou být za rozvoj zánětu zodpovědné i další bakterie, jako např. Staphylococcus saprophyticus, Proteus, Pseudomonas, Enterobacter aj.

Infekce močových cest si nevybírají žádnou věkovou kategorii. Potíže mohou mít děti, dospělí a senioři.

A jak je to s pohlavím? Infekce močových cest postihují častěji ženy. Určitě vás napadne, proč tomu tak je? Je to dáno tím, že ženy mají kratší močovou trubici a navíc je blízko konečníku. A jak je známo, tak v konečníku je řada bakterií. Tyto bakterie se mohou dostat velmi snadno přes hráz ženy do močové trubice a pak si mohou putovat do močového měchýře. A problém je na světě. Zánět!

Jaké jsou rizikové faktory?

  • Ženské pohlaví
  • Těhotenství
  • Lidé starší 65 let
  • Diabetes mellitus
  • Přítomnost močového katetru
  • Pohlavní styk
  • Špatná hygiena genitálu

Jak takový zánět vlastně vypadá…

Ne všechny záněty se hned projevují typickými příznaky. Řada nemocných je zcela bezpříznaková neboli asymptomatická. A jak se vlastně u těchto nemocných na zánět přijde? Je to při náhodném odběru moče. Většinou je tato forma bezproblémová. Problém může nastat u neléčených těhotných žen. Proto je odběr moči v těhotenství běžnou záležitostí.

A jejejej… Už zase musím na malou!!! Pokud jsme neměli zvýšený pitný režim, tak nám pravděpodobně začíná zánět močových cest. Častější nucení na močení s vyprodukováním malého množstvím moče je jedním z hlavních příznaků. Moč může být zakalená, zapáchající a mohou se vyskytnout i stopy krve.

Močení může doprovázet řezavá a pálivá bolest v oblasti za stydkou kostí. Pokud bolest vystřeluje do zad v oblasti bederní páteře, je třeba vyhledat ihned lékaře. Stejně tak je tomu
i při vysoké teplotě. Je velmi důležité nepodceňovat opakující se záněty. Časté „přecházení“
a špatné samoléčení může mít za následek závažné komplikace, např. selhání ledvin
a u žen také neplodnost.

Jsou nějaká preventivní opatření jak takovému zánětu předejít?

Ano, jsou. V mnohém se podobají prevenci při vaginálních zánětech. Mezi tato opatření patří např.

  • Prevence před prochlazením
  • Zvýšený příjem tekutin (2-2,5 l za den). Nejvhodnější je pít čistou vodu
    nebo urologické čaje. Vyvarovat se ovocným čajům, džusům a minerálním vodám.
  • Jelikož se v zadržované moči hromadí bakterie, tak je důležité při nucení na močení jít hned na toaletu
  • Při hygieně genitálu, je možné používat např. antibakteriální mýdla, mycí gely
    či vlhčené ubrousky (jedná se např. o přípravky Lactacyd, Uriage Gyn-phy, Saforelle, Chilly intima a přípravky s obsahem Tea Tree, aj.). A pravidlo všeho moc škodí,
    platí i zde! Nadměrná hygiena může mít za následek „vybití“ přirozené mikroflóry
  • Před i po pohlavním styku se jít vymočit. Pokud má žena zánět, tak používat prezervativy, aby se nenakazil partner
  • Nošení bavlněného spodního prádla. Ženy, kterým se opakují záněty, by neměly nosit tanga
  • Po bazénu se co nejdříve převléct do suchého oblečení
  • Správná technika čištění po stolici (od konečníku nahoru)

A jak si můžeme v případě začínajících potížích pomoci sami?

Na začátek je potřeba zdůraznit, že samoléčba by neměla trvat déle jak dva týdny. Pokud potíže trvají i nadále, tak by měl pacient navštívit lékaře. V případě že je vysoká teplota
nebo krev v moči, je nutné vyhledat lékaře okamžitě.

Canephron je rostlinný léčivý přípravek, který obsahuje extrakt z natě zeměžluče, kořene libečku a listů rozmarýnu. Tento extrakt působí proti bakteriím v močových cestách
a zabraňuje jejich množení. Díky diuretickému (vylučujícímu) účinku vyplavuje bakterie, odcházejí tedy spolu s močí. Je určen jak k léčbě akutních, tak i chronických infekcí močových cest. Mnohdy je také doporučován jako podpůrný lék k léčbě antibiotiky. Přípravek mohou užívat dospělí od 18 ti let. Užívá se 3x denně po 2 tabletách. Těhotné
a kojící ženy by přípravek neměly užívat.

Rowatinex je léčivý přípravek, který obsahuje terpeny. Terpeny jsou látky, které zvyšují vylučování moče, tlumí křeče močových cest a také napomáhají rozkladu, rozpouštění
a následnému vyplavení močových a ledvinových kamenů. Rowatinex se tedy používá
při akutních a chronických zánětech močových cest a také při již zmíněných močových
nebo ledvinových kamenech. Děti od 6 – 14 let užívají 1 – 2 x denně jednu tobolku před jídlem. Dospělí 3 – 4 x denně jednu tobolku před jídlem. Přípravek není vhodné užívat v prvních třech měsících těhotenství a v době kojení.

Wobenzym je léčivý přípravek, který obsahuje enzymy. Tyto enzymy napomáhají ke správné imunitě a potlačují zánět. Wobenzym je tedy vhodné používat u žen, které často trápí záněty močových cest. Dávkování je individuální. Je vždy ale nutné užívat Wobenzym nalačno.

Brusinkový extrakt se získává lisováním plodů kanadských brusinek. Brusinkový extrakt
se využívá k léčbě akutních zánětů močových cest, ale také slouží jako prevence. Proč jsou brusinky tak oblíbené? Obsahují účinné látky, které brání bakteriím v tom, aby se usídlovaly na sliznici močových cest. Brusinkový extrakt je vždy v kombinaci s dalšími látkami,
např. preparáty Urinal, Uroval, Max Brusinky, Urosept, aj.

D-manóza je cukr, jehož hlavní úlohou je zabránění ulpívání bakterií v močových cestách. „Přilepí“ se na bakterie a spolu s nimi se vyplaví močí ven z těla. D-manosa je obsažena v přípravcích Uroval D-manosa, Blokurima.

Probiotika (někdy laicky nepřesně označované jako laktobacily) mají své zastoupení i zde. Stimulují imunitní systém, snižují pH moče a vyrábějí peroxid vodíku, látku, která zabíjí bakterie. O probioticích jsme psaly i v dalších článcích.

Bakteriální lyzáty se používají jak při akutních potížích, tak jako preventivní přípravky
při opakujících se infekcích.  Najdeme je např. v přípravcích Urivac, Uroval manosa Akut+, aj.

Čajové směsi, jež obsahují bylinky jako zlatobýl, přesličku, kopřivu, vrbovku, přesličku, mátu, kopřivu, břízu, petržel, jehlici. Každá z těchto bylinek obsahuje účinné látky, některé působí desinfekčně, jiné močopudně. Vhodné čajové směsi je např. Urcyston, Urologiceae.

Lichořeřišnice působí proti bakteriím při zánětu močových cest. Je možné tuto bylinku používat při kombinaci s antibiotiky, jelikož posiluje jejich účinek.

Pokud trpíte na záněty močových cest, dbejte převážně na prevenci! Snažte se hodně pít, kvalitně jíst a mít nohy v teple. Pokud si nevíte rady, jsme tu v lékárně pro vás.

 

Adámková V. (2013). Jiné léčebné metody infekcí než ATB. Praktické lékárenství. 9(1): 28-30.

Doležel Z., Dostálková D., Štarha J. (2011). Infekce močových cest – co je a co není zcela nové. Praktické lékárenství. 12(5): 300–303

Kolský A. Kolská M., Bébrová E. (2003). Terapie infekcí močových cest u dětí. Pediatrie pro praxi. (5): 267-272.

Lyerová L., Gregorová J. (2011). Možnosti prevence recidivujících infekcí močových cest v praxi. Praktické lékárenství. 7(2): 68-70.

Macek P. (2010). Komplikované infekce močových cest. Urologie pro Praxi. 11(6): 302-307.

Svobodová O., Turjap M. (2018). Zánět močových cest – možnosti prevence a samoléčby. Praktické lékárenství. 14(2): 86-89.

https://www.lekarnickekapky.cz/leky/leky-na-predpis/zanety-mocovych-cest.html

 

 

 

 

 

RGB

Zajímá Tě nějaké téma ohledně zdraví nejen dětí, který na blogu není? Napiš nám, máme rády nové podněty k tvorbě článků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články

Štítky